Înaintaș pentru biban

Silviu

Somn
Voi ce inaintas folositi daca vreti sa pescuiti la biban dar nu doriti ca sa va ia stiuca naluca. Fluorocarbonul gros nu mi se pare ok pentru gumite mici si crankuri. Cred ca wolframul e ok

Silviu

Somn
Eu nu folosesc deloc pe premiza daca taie, taie aia e. Dar am niste concursuri in viitor unde nu vreau sa taie. Plus ca vreau sa folosesc cu voblere si e urat sa pierzi. Ca sa nu taie fluoro trebuie sa pui gros si strica toata treaba cu nalucile mici.

AlexH

Moderator
Membru personal
Cand am folosit un flurocarbon de 0,20 si 0,22 de la trabuco am observat ca nu am mai patit decât o data sa imi taie si am prins vreo 15 stiuci pana in 3kg, pescuind dupa clean cu voblerase.
Caut maine si iti zic ce tip de fluro era.

adiwolf

Moderator
Membru personal
wolfram.
dar cauta din alea fara agrafe si vartej, sa fie simple, negre si cu ocheti in capat
ochetul sa nu fie matisat - daca intelegi ce vreau sa spun.
pt mine astea erau cele mai bune, dar greu mai gasesti, decat daca sunt ceva stocuri vechi

Dori

Salau
wolfram.
dar cauta din alea fara agrafe si vartej, sa fie simple, negre si cu ocheti in capat
ochetul sa nu fie matisat - daca intelegi ce vreau sa spun.
pt mine astea erau cele mai bune, dar greu mai gasesti, decat daca sunt ceva stocuri vechi
Am incercat si cu agrafa, dar si fara. Nu am sesizat vreo diferenta majora intre modele.
Utima oara, am mai gasit, ca si strune usoare, de wolfram, de 2.5 kg ca si rezistenta, la Jaxon.

Eu trec strunele de Wolfram la categoria de consumabile deoarece fie se rup firele si astfel scade rezistenta acestora, fie se fac ca arcul de la pix daca se freaca de ceca sau daca le prinzi gresit cand schimbi naluca, capatand 'memorie' si nemaiputand fi folosite cu voblere mici.

Mai am un model, luat de la AGVPS, dar nu-mi amintesc exact din ce era facut, nici ce greutate/rezistenta sau cat de moale este.

adiwolf

Moderator
Membru personal
uite, astea sunt ok

cele despre care am vorbit mai sus, fara vartej si agrafa se asemanau cu astea dar erau mult mai fine - imi placeau tare mult, dar asa cum am spus nu le-am mai gasit nicaieri

acestea de mai jos sunt foarte naspa, de evitat asa ceva - parere personala!!

Încearcă Canelle-ul de la Claudiu, de 7 sau 49 de strands, nu contează, la rezistența cea mai mică, in jur de 4 kg. E foarte suplu, eu folosesc nod la agrafă. Inclusiv la cele groase, atât e de moale firul. Se deformează după câteva agataturi mai serioase, dar nici pe departe ca și wolframul.

Florin P

Stiuca
Si eu sunt curios cum este; chiar daca pleiada de atribute tiparite pe ambalaj ma indeamna la scepticism.
"Perfection loop, stronger than, better than' ... ... imi amineste de "mai bun decat detergentul obisnuit".

Silviu

Somn
20DC98ED-EAB4-4421-BEE0-5DE410EA17D5.jpeg
7AC45469-0D3B-4DE9-9749-F1844C0E3B6D.jpeg

Am facut cateva strune de bibaneala. Knot2kinky de 6 lb e mai subtire si flexibil decat orice fluoro, il recomand, merge cu bride de 0,8. Acum, eu am tras de o parte si cealalta cu niste jiguri cat am putut si nu a cedat dar banuiesc ca dupa 2,3 agataturi si 2,3 pesti trebuie schimbata fiind foarte subtire. Ceea ce pe mine nu ma deranjeaza ca oricum daca pui fluoro ori iti taie marla ori ti-l face vrejuri

Dori

Salau
Vezi atașament 25079Vezi atașament 25080
Am facut cateva strune de bibaneala. Knot2kinky de 6 lb e mai subtire si flexibil decat orice fluoro, il recomand, merge cu bride de 0,8. Acum, eu am tras de o parte si cealalta cu niste jiguri cat am putut si nu a cedat dar banuiesc ca dupa 2,3 agataturi si 2,3 pesti trebuie schimbata fiind foarte subtire. Ceea ce pe mine nu ma deranjeaza ca oricum daca pui fluoro ori iti taie marla ori ti-l face vrejuri
Are ,,memorie"?

Sus