10 zile pe Balaton

oldheinz

Biban
Va promit solemn ca revin cu povestea celor 10 zile dupa ce ma mai linistesc. Nu de alta , dar e de poveste.

oldheinz

Biban
Si am revenit. Un drum de vreo 400 km, o suburbie a orasului Siofok, cazare la "tanti" acasa. Fiind niste cunostinte din vremea cand bateam expozitiile chinologice, pretul cazarii a fost mai mult decat modic, 1500 forinti(cam 20lei)pe zi, cu masa in familie. Pentru ca nici in Ungaria nu mai miroase a roze, m-am simtit si am facut un plin la frigider, asa cam de vreo 250 de lei. Gazda, deosebit de amabil, mi-a luat buletinul, si cu 6000 forinti (85 lei), in juma de ora a rezolvat permisul tip turist pe 10 zile. Pescuit cu doua bete , max 3 carlige, sau spining, 5 kg de peste pe zi, nu se retine decat ce duci acasa, capturile (restul) se elibereaza imediat, barcutele de nadire interzise, cateva specii interzise la retinere, inrest 600 km patrati de apa pe care sa tot pescuiesti. Gazda m-a servit si cu barcuta lui, un 4 m de aluminiu, si baiatul lui de 13 ani mi-a fost tovaras, ghid si runner. Am pescuit din barca doar cand a venit si nenea, politia navala fiind foarte activa. A fost si o iesire de noapte, cu o semipuntata de 10 m, a unui vecin, dar eu am cazut la datorie si am dormit haiduceste toata noaptea. Am mai pescuit de pe mal, la somn si crap. Cu ce am pescuit: cu ce am primit, ca nu am luat nimic de acasa. La salau, juniorul gazdei a cumparat niste gume iefine ( sub 1 leu bucata), cu care am dat cu niste lansete clasice allround, total neconventional, mulinand rapid si continuu. Capturi nonstop, 1-3 kg, plus o bucata de 7 kg luata de copilu', care m-a pus total in umbra. Salaul vargat, protejat, a venit in numar si dimensiuni mai mici. La stationar am dat cu vergi de 6 m, fata in fata cu stuful, la porumb fiert, cu care am si nadit (o galeata), crap mult, pana in 3 kg, platica mare, bucati si de 2 kg, caras la 1 kg si alte alea. La somn, pescuit la fund cu rame de namol, 5-6 capturi de persoana, cel mai mare de 3 kg. Gazda imi spunea ca locurile cele mai bune ar fi in zona orasului Tihani, adica pe celalalt mal (ca intotdeauna!). Intr-o zi cu vreme urata rau am fost la o crama locala unde an degustat pana m-am dezgustat. O continua si nefireasca senzatie de siguranta si liniste a insotit toata iesirea. Plus curatenia. Am avut parte de 3 controale, 2 pe apa (politia navala) si 1 pe mal (politia locala).
Pe scurt, daca puteti, mergeti! Peste mult care se lasa prins, curatenie, mii de pescari, etc. Singura mare problema ramane limba, ungurii nu prea le au cu vorbitul in straine, si chiar si hartiile nu sunt chiar asa de bilingve cum ar fi bine. Oricum ar fi , multumesc Balaton!

Sus