• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

alegere mulineta pentru clean

Salut!

As vrea sa achizitionez o mulineta marimea 1000, pentru un bat de 1.80-1.90 m, pentru clean, la un pret pana in 300-325 ron. Eu ma oprisem la urmatoarele:
Daiwa Revros; Shimano Nexave; Shimano Sedona; Shimano Sahara si Okuma Ceymar.

As vrea o parere avizata despre care mulineta considerati ca ar fi cea mai buna.Pretul nu este primul criteriu, ci fiabilitatea si "dotarile" fiecareia.Multumesc!

Multumesc pentru sugestii! Ideea e ca as vrea ceva cat mai mic, adica mai usor...

Sa inteleg ca modelele Okuma recomandate de voi sunt mai bune decat Revros?

Ultima editare de un moderator:
Nicidecum mai bune. Acum daca intrebi un american sau un australian average, fara intentii de participare la concursuri, ar alege Okuma.
La noi s-a facut masiv reclama la Shimano si Daiwa, ca urmare, oamenii au cumparat (pasiunea e importanta) si exista mai mult feedback pentru aceste doua firme.
Eu am Inspira 300 si am vazut la AlexH un Okuma Helios (model 2014). Inspira mea de 400 cantareste cat un shimano 2500 (Sedona sa zic) si m-a batut gandul sa iau un Helios care este si mai usoara.
Tu voiai usoara, de 1000. Eu voiam sa spun ca un Helios200 cantareste putin si beneficiezi de o frana care te tine la surprize si-ti intra destul fir pe ea sa stai linistit si pe un râu mai mare.
In plus, la bani, faceai o economie, cred.
In ultimul timp a fost destul de populara (la pret) Daiwa Ninja de la Decathlon. Daca tot vrei o firma cu care sa nu-ti fie rusine pe apa.
Ziceai de fiabilitate si dotari si m-am gandit ca o frana cu discuri de compozit e o dotare. In plus Okuma a inceput sa aplice tehnologii de high end (doar sa crezi ce scrie) si materiale bune chiar si pe mulinete pana in 500 lei.
Ceymar e ok cred, arata bine si e destul de cumparata pentru ca i s-a facut reclama si in reviste si pe alte canale. Inca nu stiu cat de fiabila e si nu stiu daca a folosit cineva suficient de mult ca sa dea un raspuns pertinent.
Daca vrei ceva sa lasi la nepoti si nu te da inapoi designul fara pretentii, vezi ca e la rubrica vanzari o Daiwa veche de pe vremea cand in fabrica lucrau oameni, nu roboti. Aia ar fi o alegere inteleapta.

Multumesc pentru lamuriri! Vazusem si eu Daiwa Ninja, dar are 270 de grame( cu aproape 100 peste Helios)

Dintre Helios(am vazut ca e marimea 3000) si Inspira (2000) care ziceti ca e mai putin "predispusa" la "peruci"? Eu o sa dau cu fir mono de 16

AlexH

Moderator
Membru personal
Cu mono nu ai de ce sa iti faci griji de peruci. Nici cu textil, daca e de calitate si corelezi corect grosimea cu ansamblul si mai ales nalucile pe care le folosesti.

In plus inspira are marginea tamburului tesita ca la shimano.
Dar asa cum spunea si Alex, am un fir care face peruci pe orice - kastking. O chinezarie trimisa de un prieten din America. Ia apa multa si tinde sa se lipeasca in lanseu ba de buza tamburului, ba de piciorul primului inel ba chiar si de blanc, pe tronsonul de varf.

Multumesc de informatii! Cred ca voi merge pe Inspira...asta daca nu vad la fata locului altceva mai bun(vreau sa vad si cu ce bat o imperechez, pentru echilibrare)

90% din pescuitul meu este pe rauri foarte mici(garle), cu latimi de pana la 10 m si cu vegetatie foarte deasa, crescuta si deasupra apei(pescuiesc cu cizme inalte, bagat in apa), nu am loc de aruncat mai mult de 15 metri, decat rareori...oricum incep sa inclin spre o marime de 2000

Eu am ales Shimano Soare C2000PGSS, am ales acest model datorita raportului mic de recuperare 4.3:1, cantareste 190gr si un maxim drag de 3 kg.

Stai putin....s.ar putea ca Inspira sa fie mai scumpa. Nici eu nu retinusem limita de 325.
Ba nu. M.am uitat acum. Pana in 320.

Ultima editare:
Am vazut la un prieten un favorite blue bird 2000, interesanta mulineta si se incadreaza in buget, incape fir putin. Undeva la limita bugetului gasesti pe forumuri si zauberul cr sau cum ii zice la asta nou cu rotor ncrt marimea 2000.

Eu folosesc o daiwa exceler 1500 din aia veche si nu as cobora sub aceasta dimensiune chiar si la clean. Am un Pflueger 1325 si mie nu imi place, e prea mica, doar pentru UL, se chinuie cu o rotativa nr 2 pe curent.

AlexH

Moderator
Membru personal
Ideea e ca as vrea ceva cat mai mic, adica mai usor...
Pai daca un aspect principal e greutatea atunci zauberele cam iasa din discutie. Pe de alta parte cel mai ieftin Helios ii 343 ron la care mai adaugi transportul, deci si asta iasa din buget.
Nu ne-ai spus pe ce lanseta vrei sa o folosesti!?