Alte intrebari de incepatori

P

Paul22

Guest
Va salut!
Blank phenix K2 682L-S, 6'8" (203 cm), 1/32-1/4 oz, 3-10 lb
Inele Fuji alconite KR 20h,10h, 06m, 5,5l, kb 4,5, 3x 4,5
Mandrina American Tackle Aero soft touch
Mulineta shimano stradic fb
Si mai presus de toate experienta mea in pescuit la rapitor este mult sub nivelul lansetei

Acesta este ansamblul, as dori va rog sa ma sfatuiti ce consumabile sa atasez pe ea(fir, struna etc) merg pe Mures in zona Aradului si nu am o specie anume vizata, ce imi recomandati? (Duminica vreau sa o scot la inaugurare)
Va multumesc mult!

Pi3.14

Stiuca
Va salut!
Blank phenix K2 682L-S, 6'8" (203 cm), 1/32-1/4 oz, 3-10 lb
Inele Fuji alconite KR 20h,10h, 06m, 5,5l, kb 4,5, 3x 4,5
Mandrina American Tackle Aero soft touch
Mulineta shimano stradic fb
Si mai presus de toate experienta mea in pescuit la rapitor este mult sub nivelul lansetei

Acesta este ansamblul, as dori va rog sa ma sfatuiti ce consumabile sa atasez pe ea(fir, struna etc) merg pe Mures in zona Aradului si nu am o specie anume vizata, ce imi recomandati? (Duminica vreau sa o scot la inaugurare)
Va multumesc mult!
Asta e ceva bat de clean?

P

Paul22

Guest
Este un bat mai fin intradevar, nu o sa folosesc voblere mai mari de 5-7 cm pe ea

motoucle

Biban
S-ar putea ca voblerele de 7 cm sa fie cam grele pentru batul tau mai ales pescuite in curent. Cu batul tau eu unul as da cu un mono de 0.16 fara struna si voblere si rotative mici dupa clean. Sau un textil subtire + inaintas de flurocarbon de 0.20 maxim. Struna de stiuca clar nu ai nevoie pentru ca nu cred ca vei putea folosi momeli de stiuca cu aceasta lanseta.

P

Paul22

Guest
Ok, si as putea sti un fir textil si fluoricarbon ce il gasesc in magazine sa le achizitionez astazi? Daca imi comand nu ajung pana duminica, multumesc! Ies pt relaxare nu caut capturi mari oricum

Salut!
Daca vrei sa cumperi azi, incearca sa mergi la Arpi (Fishline - vis a vis de politia rutiera) sau la Harsan (Casa Pescarului - pe Radnei), functie de unde iti e mai aproape.
Ar trebui sa gasesti ceva textil si mono sa se incadreze in specificatiile batului.

P

Paul22

Guest
Nu am reusit sa ma mai incadrez in program, este deschis maine? Am asteptat 6 luni sa iau mulineta, cred ca ma imbat rau de suparare daca nu merg

P

Paul22

Guest
Multumesc mult, dintre toate grupurile/forumurile pe care am intrat aici am primit tot timpul cele mai bune raspunsuri. Asta am cumparat azi, sunt ok? Sau daca sti firme mai bune sau alte variante sunt dispus sa incerc.

Atașamente

• received_944818569362632.jpeg
    received_944818569362632.jpeg
    193,2 KB · Vizualizări: 154
Parerea mea este ca sunt prea puternice firele pentru lanseta ta iar flurocarbonul este mai rezistent decat textilul si vei rupe de deasupra de nod si vei pierde mult fir. Ti-as recomanda un textil de 6-8 lb cu flurocarbon de 0.16-0.18-0.20 mm.Chiar daca lanseta e data 3-10 lb nu as merge pe 10 lb in cazul acestor blankurilor K2 pana in 7 gr.

Mark74

Oblete
Sal. Mulți întreabă, ce lanseta ar fi indicată pentru pastrav, stiuca, etc . Întrebarea mea, este poate mai atipică. Bănuiesc răspunsul dar, doar parțial... La ce specie/specii de pești, aș putea utiliza o lansetă de 3-12g, de spinning cu acțiune medium-fast, de 2,4m, având o greutate de 120g, (https://claumarpescar.ro/lanseta-sa...ort=p.price&order=DESC&page=16?tag=strategist), cu ce marime/greutate de mulinetă s-ar potrivi și ce tip/grosime de fire și năluci ar fi adecvate la pescuitul cu ajutorul acesteia? Mulțumesc!

Luigi

Somn
Sal. Mulți întreabă, ce lanseta ar fi indicată pentru pastrav, stiuca, etc . Întrebarea mea, este poate mai atipică. Bănuiesc răspunsul dar, doar parțial... La ce specie/specii de pești, aș putea utiliza o lansetă de 3-12g, de spinning cu acțiune medium-fast, de 2,4m, având o greutate de 120g, (https://claumarpescar.ro/lanseta-sa...ort=p.price&order=DESC&page=16?tag=strategist), cu ce marime/greutate de mulinetă s-ar potrivi și ce tip/grosime de fire și năluci ar fi adecvate la pescuitul cu ajutorul acesteia? Mulțumesc!
Eu o vãd ca o lanseta de clean sau pastrav (pe lac sau râuri mari), eventual stiuci nu foarte mari. Sau mai bine zis pentru woblere si blinkere/rotative.
Cu ceva mulineta de 2500 si un textil de 0,08 sau 0,10 cred ca ai avea un combo numai bun de cãutat cleanul pe râuri mari. Poti sa si wobleresti cu el pe lacuri pe linga maluri, dupa biban&co.

Mark74

Oblete
Despre ea, am găsit acest filmuleț:

Eu o vãd ca o lanseta de clean sau pastrav (pe lac sau râuri mari), eventual stiuci nu foarte mari. Sau mai bine zis pentru woblere si blinkere/rotative.
Cu ceva mulineta de 2500 si un textil de 0,08 sau 0,10 cred ca ai avea un combo numai bun de cãutat cleanul pe râuri mari. Poti sa si wobleresti cu el pe lacuri pe linga maluri, dupa biban&co.
Lanseta este în drum spre mine. Am deja o mulineta East Shark - Thunder de 1500/2000 de 200g cu care sper să se potrivească, pentru care, am comandat un fir de 0,16 monofilament Trabucco Perch, 3,8kg și mai am o Ryobi Verum II, 800, 150g, pe care o folosesc pe un Daiwa Trout Area Commander 1-7g, 2,3m, cu care se echilibrează f bine. Cu Daiwa, am prins biban și păstrăv, la vobler Strike Pro, 2,5cm gri/galben și rotative 00 și 0.. Simțeam nevoia și de ceva cu un varf mai puțin fragil și cu o putere de aruncare, un pic mai mare.

Sus