anpa si permis de frontiera 2019

Azi am avut prea mult timp liber si din curiozitate am zis sa trimit cerere pentru viza PG in baza permisului anpa 2018. Spre surprinderea mea vad ca am primit aviz deja de la Calarasi, astept sa vad ce raspunsuri mai primesc si de la celelalte judete. Pe el apare ca ar fi valabil pana la 31.12.2019
pg calarasi.jpg

Ultima editare:

Maniacs

Biban
Si eu am primit giurgiu, olt, calarasi, teleorman ....

Pe cel de la olt este specificat: avizul acordat este valabil impreuna cu permisul din 2018 iar in momentul emiterii anpa a permisului pt 2019 e obligatorie si obtinerea acestuia.

Florin P

Stiuca
Sper ca anpa, va aduce si ceva pesti in 2019, odata cu noul formular. Pentru ca solzosii din 2018...deja ii stimsmoke

Ultima editare:

Wurger

Somn
Sorin Tot zice in ultima postare ca a discutat cu un reprezentant ANPA si e posibil sa fie distribuite online. O sa fie ca atunci cand pandesti o licitatie pe e-bay. Daca duci gunoiu ai pierdut-o.
Da mai e pana acolo.

sosoktm

Salau
am oarece dubii ca se va intampla "aplicatia soft" minune in 2019, sau , Doamne feri, ca se vor gata permisele asa rapid

nepotu

Oblete
Wurger am citit si eu articolul lui Sorin, insa am ceva rezerve ca vom vedea "minunea" in viitorul apropiat.

PS: Am vazut ca Popescu l-a "luat in vizor" si pe Sorin. Durereeee

vioril

Biban
Bun , hai ca este de inteles ce au publicat cei de la ANPA , dar eu nu am reusit sa-mi I-au permis de la ANPA in 2018 (cel albastru parca ) pentru ca nu se mai emiteau la inceputul lui Iunie cand am fost la ei , si am doar permisul ANPA alb ce l-am primit odata cu vizarea permisului AGVPS CARACAL .
Ce este de facut pentru a obtine ANPA pe 2019 si respective PG necesare ? Va intreb deoarece am inteles ca PG -urile se acorda numai in baza permisului ANPA albastru din 2018 .

Nu retin exact pe unde am citit ca pe la sfârșitul lunii ianuarie ar începe să se elibereze permisele anpa pe 2019 dar ii posibil sa fie doar zvonuri. Fără anpa albastru nu poti sa obții pg.

adiwolf

Moderator
Membru personal
atata timp cat permisele de pescuit vor fi mocca, nu va asteptati sa se schimbe ceva.
nu vor exista permise suficiente si nu se va modifica nimic in bine pentru apele si pestii din ele.
o taxa unica pe tara ar fi de dorit, iar din asta sa se verse catre asociatile care au castigat concesiuni, valoarea serviciilor estimate si realizate.
nu imi spuneti ca nu se poate sau ca este foarte putin realizabil, daca se vrea, se poate si se gasesc solutii.

adi

Biban
Eu nu inghit gogoasa asta cu limitarea numarului de permise dupa ce au calculat savantii pesedisti 'captura totala acceptabila' sau cum mortii ma-sii i s-a zis.
A mai fost vreodata epuizat numarul de permise anpa? din cate stiu si-mi amintesc eu, nu...atunci care e faza? s-au inmultit pescarii care solicita permisul, s-a imputinat 'captura' sau mai degraba sunt astia oligofreni si-si bat joc de lume?

zamfi

Somn
O taxa unica de 100 euro.Atata mocangeala nu face bine la frumusete.Pana la urma si pescuitul asta trebuie sa insemne si bani dati pt ape nu numai pe scule. La 100 euro poti emite si pretentii de bun simt.La 100 lei (pe an!) ce sa faca asociatiile? Nu ca as fi de acord cu ele...Nu vad rostul gratuitatii in pescuit! Pe vremea lui Ceasca pensionarii plateau jumate.Acum ...gratis! Si unii au pensii taticule si 45 de ani! Si sunt toata ziua pe apa la relax ca au muncit greu ...

Bun , hai ca este de inteles ce au publicat cei de la ANPA , dar eu nu am reusit sa-mi I-au permis de la ANPA in 2018 (cel albastru parca ) pentru ca nu se mai emiteau la inceputul lui Iunie cand am fost la ei , si am doar permisul ANPA alb ce l-am primit odata cu vizarea permisului AGVPS CARACAL .
Ce este de facut pentru a obtine ANPA pe 2019 si respective PG necesare ? Va intreb deoarece am inteles ca PG -urile se acorda numai in baza permisului ANPA albastru din 2018 .
Eu stiu ca se da PG si daca transmiteti ANPA alb, dar asta ar presupune sa deveniti membru al unei asociatii (adica sa platiti o cotizatie) si respectiva asociatie sa aiba ape concesionate.

rine

Salau
Asociația ar trebui sa aibă obligația de ați livra și permisul albastru împreună cu cel alb pentru concesiune.sau numai albastru daca nu are ape concesionate.
Altfel ca membru al unei asociații ,ce?
Ai dreptul sa participi la ședințe ?

Cine vrea poate sa dea 2% din impozit
Să doneze ,sa plătească o taxă de membru cu aur,treaba lui.

Eu am renunțat la calitatea de membru al vreunei asociații.si pentru mine e mai bine așa.

zamfi mișto idee mi-ai dat.clapping

Cine are băț și mulineta de top sa zicem de la 400 euro in sus, să plătească dublu!
Ca la mașini!
Ai două.d'alea ,ai pus-o bucuriemare

Gluma !

Ultima editare:

vioril

Biban
Eu stiu ca se da PG si daca transmiteti ANPA alb, dar asta ar presupune sa deveniti membru al unei asociatii (adica sa platiti o cotizatie) si respectiva asociatie sa aiba ape concesionate.
pai sunt membru la AGVPS CARACAL , AGVPS RAMNICU VALCEA , AGVPS DIANA , APS 21 . atat pe pescuit cat si pe vanatoare , le platesc o galagie de bani an de an - carcal - 1500 lei / an pescuit si vanatoare , valcea - 1600 lei / an pescuit si vanatoare , diana - 1500 lei / an pescuit si vanatoare , aps -120 lei /an doar pescuit .

Florin P

Stiuca
zamfi, taxa aia unica nu cred ca ar ajuta prea mult pescarii si apele, cel putin nu in Romania de azi. Ar disparea in buzunarul staului la fel cum se evapora banii platiti pe rovigneta si alte taxe de drum, caci nu se regasesc neam in calitatea soselelor.

Sus