• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Anul 2018 Catch and release la știuca...

Sunt foarte curios.... oare dacă pescarii sportivi prind si apoi eliberează știuca o sa fie mai multe exemplare de știuca in Delta? Eu nu cred! Părerea mea este ca datorită pescuitului industrial si al braconajului știuca mai are puțin si dispare. In luna mai am fost in delta la pescuit . Am prins biban, roșioara si caras. Pe lângă timpitii care treceau cu șalupele in viteza pe lângă noi, am văzut foarte multe plase cu ochiuri foarte mici in apa. Oare nu exista nicio metoda prin care sa încercam sa diminuam braconajul? Chiar nu exista?!

adiwolf

Moderator
Membru personal
nu. din pacate.
defapt nu se doreste asa ceva.
am fost in delta in urma cu 2 saptamani, zona Lacul Puiu - Lacul Rosu-Rosulet - Lacul Gabardin
4 zile = 5 stiuci, cea mai mare 60cm cu tot cu coada, luata accidental cand dadeam dupa biban pe un canal la Rosu
am dedicat o zi stiucii si am prins 2 marle amarate
este drept ca si apa era fiarta, dar totusi..................anul trecut am avut rezultate muuult mai bune pe aceeasi zona

Claudiu

Administrator
Membru personal
Delta este pe marginea prapastiei si nu o va salva nimeni. Iar imbeciloizii de patroni de pensiuni care fac orice sa prinda prostu care ii calca pragul oricat de mult peste, le permite sa care oricat isi taie singuri creanga de sub picioare. Eu am lasat unei pensiuni un astfel de review si vreo 2 luni am primit amenintari. Braconieri cu acte in regula si evaziune. Asta e Delta iar eu nu mai calc acolo, desi e unul dintre cele mai frumoase locuri in care am fost, si-a pierdut “obiectul muncii”. E frumos si cu peisaje cu astea nene dar eu sunt satul de peisaje, sunt pescar si vreau sa mai prind si peste.

Delta este pentru turisti ! Nu pentru pescari! Cine nu crede este liber sa se convinga...Va spune asta unul care a fost ,din alte vremuri, in fiecare an si care are vreo 5 ani de cand nu a mai fost.E drept ca anul asta vreau sa merg in zona Jurilovca , dar ...e o alta chestie.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Am fost acum 10 zile pe Rosu si Rosulet , apa arata groaznic , am renuntat dupa 1 ora , intrarea spre Puiu era blocata de plaur .
dinspre Puiu spre Rosu este intrarea blocata cu plauri dar se trece cu Lagune sau barci de genul asta - barci mai mari nu pot trece si este bine asa !!
intrarea dispre Rosu spre Puiu este blocata cu plauri si nu se poate trece decat prin Gabardin si apoi pe canal pana la iesirea celalta care este blocata, asa cum am spus mai sus
canalul Imputita arata tare bine pentru pescuit la stiuca, dar era vanzoleala mare de turisti si dementi "care stiu ce fac" cu barcile lor !!!
nu am vazut plase sau scule pe acel canal, dar pe Mocansca, Puiu, Rosu si Gabardin era plin

Eu am ajuns la concluzia ca se face totul sa nu ajungi la peste si mai ales la stiuca. M.am convins de asta cand am fost in delta centrala si mai aveau putin si ne spuneau ca nu vor sa ne duca la locuri in care am fi avut sanse. Un barcagiu care stie ce face te poate plimba kilometri in delta ocolind exact locurile alea bune.
In acelasi timp ti se spune ca au fost acu 2 zile cativa insi care au luat 20 de stiuci de caciula in locul - si iti dau o locatie aproximativa pe care nu ai cum sa o acoperi sau cum sa o gasesti.
Pontul de stiuca a ajuns valuta forte asa ca ori platesti sa.ti spuna ori platesti sa te dotezi in asa fel incat sa fii autonom.
Intr.o lunga excursie de acum 2 zile am vazut locuri in care as fi pariat ca am sanse dar cine sa opreasca.
E ca si cum as ascunde la mine in curte 20 de monede de 50 in grupuri de cate 5 si apoi as da voie oricui sa le caute da sa nu strice aia sau aia sapand ca oricum nu sunt acolo.
De fapt asta e raspunsul localnicilor la incwrcarea de a reglementa exploatarea resurselor de pescuit din delta. Interziceti pescuitul comercial si va puneti cu amenzile pe braconieri si pe vitezomani ? Hai ca va aranjam noi cu turismul de pescuit sportiv.

In Delta sunt perioade când datorita anumitor condiții știuca părăsește locurile specifice și se aglomerează temporar în zone mai propice lor.
Când sunt dibuite acele locuri te crucești cate bărci apar de nicăieri și se aglomerează pe un spatiu restrâns.
Aproape că ai imaginea unui ambuteiaj. Deh este semnal la mobil cam peste tot .
Acum se pare ca este unul dintre acele momente și ieri am auzit una tare de tot:
Cică vin agenții ,controlează și pe urmă se retrag ca sa nu deranjeze, la oarecare distanță și supraveghează activitatea.
Nu mai au cum sa bage la sac in văzul ălora.
Acum cica-i multă lume necăjită ori Deltă tocmai când au dat de ea roflmaooo

Nasol. Eu, Espasia as propune. 5 ani C&R la rapitori, indiferent de specie. De restul -pasnici- nu ma bag, caci nu ma stiu.
Iar amenzile sa fie super uriase, si inspectorii sa primeasca bonus un procent, sa zicem 30% din amenzi, cum primeau mai demult cei din Garda Financiara. Da, erau si abuzuri, fiindca normele de aplicare a legii erau ambigue. Dar ne era si frica, sincer. Mie imi era.

Si sa vezi fratică in 5 ani ce stiuci, salai si bibani prinzi in Delta. Pe natural. De te duci de placere.
Si banii colectati, sa amenajeze -curete canalele de crengi si buturugi (caci ma costa 200 € o elice, Fir-ar sa fie de elice si buturuga), sa mai elibereze plaurii ce blocheaza unele japse sau ghioluri sau lacuri, waw. Ce fain ar fi.
Eu sunt adeptul educatiei prin constrangere. Puternică. Sa simti ca au chiflat-o, indiferent unde este aplicată.
Prin convingere o consider apa de ploaie. Merge la o mica parte, din populatie. Dar prea mică. Omul este ca si curentul electric (sau sa ma “esprim”, academic cu expresia “esti ca si pisatul boului”) alege calea cea mai putin rezistiva, cea mai usoara.

Scuze, m-am enervat ca vor sa scoata c&r din delta ptr stiuca. Cica 2 pesti. Pai cum. Prind 7 si tin 2 cei mai mari, si restul ii arunc. Nu conteaza ca nu mai traiesc.
Ce toti au grije sa ii protejeze? Sa mânuiasca gripul de exeplu, cu atentie sa nu ii sparga pielea de pe maxilarul inferior sau mandibula, habar nu am cum se zice, dar ma pricepeti voi. Ii arunca sa refaca ecosistemul. Aiurea, nu tine.

Biciul, nene, biciul. Asta trebe.

Scuze inca o data.

Cu stima,

Poți să te enervezi cât vrei.
Că-i gratis roflmaooo
Dar de reținut : prohibiția este numai pentru pescuitul sportiv,la cererea pescarilor din Delta.
Cărora le pasă că icrele sunt pe plasele lor și nu în borcane.
Daca intra in vigoare noul regulament localnicii vor putea pescui in orice colt al Deltei ,mutandu-se de colo -colo in funcție de data din calendar.
Anul asta l-au făcut zob.
La cotele astea aproape de minimul istoric,a dat drumul in continuare la pescuitul cu setca de la 1 Octombrie.
Toamna asta l-au înghesuit pe crap rău de tot.
La iarna , sigur scade prețul la icre de știucă.. c-or sa fie foarte multe roflmaoooroflmaooo

Mai este de citit o părere:

https://ziaruldetulcea.ro/un-fost-d...ficienta-fac-doar-excursii-pe-banii-statului/

Asa cum au spus si antevorbitorii mei, regulile se aplica doar la pescarul sportiv, cel intr-adevar sportiv, ca la acela ma refer. Pe Olt vin jandarmii doar ziua ii controleaza pe pescarii cu undita, nu ai voie acolo, acolo etc. dar noaptea este a lor, a braconierilor. Pe ăștia nu-i controlează nimeni. Sâmbătă băgau plasele chiar si ziua in vazul a o grămadă de pescari, nimeni nu i-a întrebat de sanatate. În amonte de Vâlcea noaptea e paradisul braconierilor si ne mai întrebam unde e pestele...... Sigur ma veti întreba dacă a sunat cineva. Va raspund am sunat eu anul trecut si dupa 40 de minute de la apel am fost resunat si mi-au spus că voi fi sancționat pe motiv că nu se confirmă cele sesizate de mine. Mentionez ca respectivul baraj este in oras la 1 km. de sediul poliției. No land no rules!!!

Nasol. Eu, Espasia as propune. 5 ani C&R la rapitori, indiferent de specie. De restul -pasnici- nu ma bag, caci nu ma stiu.
Iar amenzile sa fie super uriase, si inspectorii sa primeasca bonus un procent, sa zicem 30% din amenzi, cum primeau mai demult cei din Garda Financiara. Da, erau si abuzuri, fiindca normele de aplicare a legii erau ambigue. Dar ne era si frica, sincer. Mie imi era.

Si sa vezi fratică in 5 ani ce stiuci, salai si bibani prinzi in Delta. Pe natural. De te duci de placere.
Si banii colectati, sa amenajeze -curete canalele de crengi si buturugi (caci ma costa 200 € o elice, Fir-ar sa fie de elice si buturuga), sa mai elibereze plaurii ce blocheaza unele japse sau ghioluri sau lacuri, waw. Ce fain ar fi.
Eu sunt adeptul educatiei prin constrangere. Puternică. Sa simti ca au chiflat-o, indiferent unde este aplicată.
Prin convingere o consider apa de ploaie. Merge la o mica parte, din populatie. Dar prea mică. Omul este ca si curentul electric (sau sa ma “esprim”, academic cu expresia “esti ca si pisatul boului”) alege calea cea mai putin rezistiva, cea mai usoara.

Scuze, m-am enervat ca vor sa scoata c&r din delta ptr stiuca. Cica 2 pesti. Pai cum. Prind 7 si tin 2 cei mai mari, si restul ii arunc. Nu conteaza ca nu mai traiesc.
Ce toti au grije sa ii protejeze? Sa mânuiasca gripul de exeplu, cu atentie sa nu ii sparga pielea de pe maxilarul inferior sau mandibula, habar nu am cum se zice, dar ma pricepeti voi. Ii arunca sa refaca ecosistemul. Aiurea, nu tine.

Biciul, nene, biciul. Asta trebe.

Scuze inca o data.

Cu stima,
Corect. Asta cu mentalitatea nu tine. Fix zero. Ma dusesem inainte sa va intreb pe voi, la un magazin mare de pescuit, la care am intrebat de carlige debarbetate si niste offseturi mai mici cu plumb montat. Omul extraordinar de amabil, painea lui Dumnezeu zice da la ce ti trebuie? Zic pai la voblere minnow de astea ca sa dau drumul fara a rani inutil. Zice n am. Zic ok. Zice da ce marimi. Zic ceva 8-10 pe aici. Incepe sa se scarpine in barba, da la ce dai domnule? Zic biban clean pastrav. Zice( eu stiam ca presupunea ca habar n am sa pescuiesc), pai stii numa offset mare se cauta cu deschiderea cat mai mare. I am multumit si am sters-o.

Acum revenind la problema noastra, amenzile kilometrice pot fi singura solutie. Si confiscarea absolut a tot ce tine de echipament si interzicerea complementara a dreptului de a pescui pe ape publice cel putin un an pana la permanent daca abaterea se repeta.

A doua solutie este scoaterea fondurilor publice de sub Ajvps si orice asociatie privata care administreaza apele publice. Astia se cred proprietari pe pamantul natiunii. Nuau facut nimic, nu au populat, nu au eradicat braconierii. Romania este tara parteneriatului public privat adica esec total= disolutia responsabilitatilor. In afara de abonamentele alea sterile si cafeluta secretarei, partidele de vanatoare cu bosii de prin Europa nu se intampla nimic pozitiv. Ceea ce se intampla totusi este un jaf generalizat. Adica daca in Romania se vrea a se rezolva ceva, a se citi ingropa facem o comisie sau un parteneriat public privat pe bunurile publice.
Dar exista si o parte pozitiva si copiii lor vor vedea peste 20 de ani de acum in colo, poze cu pesti doar pe tablete high end la rezolutie maxima.

Corect. Asta cu mentalitatea nu tine. Fix zero. Ma dusesem inainte sa va intreb pe voi, la un magazin mare de pescuit, la care am intrebat de carlige debarbetate si niste offseturi mai mici cu plumb montat. Omul extraordinar de amabil, painea lui Dumnezeu zice da la ce ti trebuie? Zic pai la voblere minnow de astea ca sa dau drumul fara a rani inutil. Zice n am. Zic ok. Zice da ce marimi. Zic ceva 8-10 pe aici. Incepe sa se scarpine in barba, da la ce dai domnule? Zic biban clean pastrav. Zice( eu stiam ca presupunea ca habar n am sa pescuiesc), pai stii numa offset mare se cauta cu deschiderea cat mai mare. I am multumit si am sters-o.

Acum revenind la problema noastra, amenzile kilometrice pot fi singura solutie. Si confiscarea absolut a tot ce tine de echipament si interzicerea complementara a dreptului de a pescui pe ape publice cel putin un an pana la permanent daca abaterea se repeta.

A doua solutie este scoaterea fondurilor publice de sub Ajvps si orice asociatie privata care administreaza apele publice. Astia se cred proprietari pe pamantul natiunii. Nuau facut nimic, nu au populat, nu au eradicat braconierii. Romania este tara parteneriatului public privat adica esec total= disolutia responsabilitatilor. In afara de abonamentele alea sterile si cafeluta secretarei, partidele de vanatoare cu bosii de prin Europa nu se intampla nimic pozitiv. Ceea ce se intampla totusi este un jaf generalizat. Adica daca in Romania se vrea a se rezolva ceva, a se citi ingropa facem o comisie sau un parteneriat public privat pe bunurile publice.
Dar exista si o parte pozitiva si copiii lor vor vedea peste 20 de ani de acum in colo, poze cu pesti doar pe tablete high end la rezolutie maxima.
Cu "amenzile kilometrice" nu as fi de acord având în vedere faptul că cel puțin în teorie principalul rol al instituțiilor de control, este preventia. As prefera niște agenți constatatori cu rol de prevenție și îndrumare. Încă mai sper ca nu e nevoie de "bici" ca sa-l citez pe Espasia. Cred sau vreau sa cred ca pentru pescarul sportiv este suficient un avertisment si putina rabdare. Cat priveste braconierii aici va dau dreptate si iarăși citez "biciul". Dar încă nu mi-am pierdut total speranța în ceea ce privește cel puțin o parte din pescari, cred ca la unii este suficientă preventia si nu represiunea.

Cu "amenzile kilometrice" nu as fi de acord având în vedere faptul că cel puțin în teorie principalul rol al instituțiilor de control, este preventia. As prefera niște agenți constatatori cu rol de prevenție și îndrumare. Încă mai sper ca nu e nevoie de "bici" ca sa-l citez pe Espasia. Cred sau vreau sa cred ca pentru pescarul sportiv este suficient un avertisment si putina rabdare. Cat priveste braconierii aici va dau dreptate si iarăși citez "biciul". Dar încă nu mi-am pierdut total speranța în ceea ce privește cel puțin o parte din pescari, cred ca la unii este suficientă preventia si nu represiunea.
Sa nu uitam ca oricine pescuieste de la zero clase la doctori facuti la academia Snspa. Nu ca unii sunt mai buni ca altii.
Sa nu uitam ca functionaru de stat care ar pazi balta e prieten consatean vecin de gard cu ala pe care l doare la basca de regulamente si prohibitie. 99% din astia cred ca Kant era sculptor din aceeasi echipa cu Eminescu.
A introduce chestii optionale in Romania e egal cu anarhie. Cam cum vor astia sa mearga politia cu avertizarile de radar inainte si apoi sa puna radarul. Si nu vorbesc din postura imaculatului in 18 ani de condus am luat 2 amenzi, una la Apahida pentru 65 km la ora in localitate cand eram student si alta anul trecut la mall ca cica am trecut pe rosu. Asta am rezolvat o in instanta pentru ca dumnealor nu au vazut bine. Dar si acu imi aduc aminte de spaima aia din studentie cand am vazut politia iesind din boscheti la Cluj. Eu asa am fost invatat sa respect autoritatea atunci cand lucrurile sunt clare.

Ultima editare:
Sa nu uitam ca oricine pescuieste de la zero clase la doctori facuti la academia Snspa. Nu ca unii sunt mai buni ca altii.
Sa nu uitam ca functionaru de stat care ar pazi balta e prieten consatean vecin de gard cu ala pe care l doare la basca de regulamente si prohibitie. 99% din astia cred ca Kant era jn sculptor din aceeasi echipa cu Eminescu.
A introduce chestii optionale in Romania e egal cu anarhie. Cam cum vor astia sa mearga politia cu avertizarile de radar inainte si apoi sa puna radarul. Si nu vorbesc din postura imaculatului in 18 ani de condus am luat 2 amenzi, una la Apahida pentru 65 km la ora in localitate cand eram student si alta anul trecut la mall ca cica am trecut pe rosu. Asta am rezolvat o in instanta pentru ca dumnealor nu au vazut bine. Dar si acu imi aduc aminte de spaima aia din studentie cand am vazut politia iesind din boscheti la Cluj. Eu asa am fost invatat sa respect autoritatea atunci cand lucrurile sunt clare.
Da dar nici represiunea si amenzile nu sunt o soluție. O societate se civilizeaza prin convinere nu prin constrangere si mai ales prin cultura, deschidere la nou etc., o parere. În sprijinul celor spuse dau un citat celebru: " cine scoate primul sabia de sabie va muri"

De asta exista legile.preventia e deja făcută.aici(Belgia) nu te iarta nimeni, ai greșit,plătești.
Da bine spus, pentru ca acolo s-a făcut pereventie, lumea a învățat, dar aici.......nici nu vor si nici nu se apleacă nimeni. În mod sigur daca vine unul azi si iti spune ca asta nu e voie, nu o mai faci caci a doua zi ti-o da.

Da dar nici represiunea si amenzile nu sunt o soluție. O societate se civilizeaza prin convinere nu prin constrangere si mai ales prin cultura, deschidere la nou etc., o parere. În sprijinul celor spuse dau un citat celebru: " cine scoate primul sabia de sabie va muri"
Nu cred sincer prin prisma joburilor avute am fost si de o parte si de alta. Impresia ca poti beneficia de clementa la noi anuleaza orice schimbare pozitiva de mentalitate.
E foarte simplu prima data cand esti prins avertisment scris daca fapta e usoara. Ti se trece sanctiunea intr un cazier al pescarului si vanatorului online, verificabil oricand de institutiile de control. Ai fost prins a doua oara iar sanctiunea prima nu a fost radiata, esti rupt. Gata cu distractia, sunt jocuri destule cu pescuit pe console. E chiar si un campionat de bass pe tema asta.

Marele meu of sa spun asa este următorul, în ceea ce privește pescarul, ca singurul verificat si prezumtiv contravenient este doar pescarul cu undiță, căci el este expus, nu se ascunde, are permise(Ajvps, ANPA), dar ce primeste in schimb: nu are voie să prețuiască in raza a 500 m. de pod, nu noaptea, nu reține peste, nu sub baraj, nu , nu si iar nu. Bun asta e legea. Dar ce are voie, nimic absolut nimic. Păi dacă asta are atatea constrângeri, oare de ce nu prea mai este peste? Ca el nu l-a luat, l-a eliberat, ca doar asa e legea. Problema nu este la pescar, ci legislația si aplicarea ei. As vedea o legislație de bun simt prin care să ai voie sa dai oriunde oricand cu condiția C&R, mie unul imi pare rezonabil.