• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Anul 2018 Catch and release la știuca...

Nu este nimeni diferit de un roman. In anglia pe incinte sau ape de club este tot timpul curatenie si disciplina, nu ca englezul este educat si are alta mentalitate ci pt ca ii este frica de amenzi. Am fost pe un lac parasit de club, este greu accesibil, mergi prin padure, sari garduri etc. Un englez m-a dus acolo si doar englezi care stiu de locul ala mai pescuiesc acolo. Era mizerie mai mare ca pe malul oltului, acolo nu controleaza nimeni, este o balta parasita. Pungi de nada aruncate, peturi de bete etc. Deci sa nu aruncam cu bolovani ca romanul... este vorba doar de frica. Este in sangele omului. Frica te educa

La ei cred ca s-a facut prin cultura, respect, invatare si nu numai prin constrangere. Principala nostra problema este lipsa de educatie.

Nu imi place sa contrazic dar te contrazic. Te invit in orice oras din anglia sa vezi cum arata strazile dupa o seara de vineri. Mereu spunem ca ungurii, ca englezii, ca aia, ca ceilalti. Cel mai bine este sa ne uitam in gradina noastra, sa luam exemplele bune, legi avem mai trebuiesc aplicate.

Da dar nici represiunea si amenzile nu sunt o soluție. O societate se civilizeaza prin convinere nu prin constrangere si mai ales prin cultura, deschidere la nou etc., o parere. În sprijinul celor spuse dau un citat celebru: " cine scoate primul sabia de sabie va muri"

Da bine spus, pentru ca acolo s-a făcut pereventie, lumea a învățat, dar aici.......nici nu vor si nici nu se apleacă nimeni. În mod sigur daca vine unul azi si iti spune ca asta nu e voie, nu o mai faci caci a doua zi ti-o da.
Păi si cum convingi o societate dacă nu prin reguli stricte.Pana la urmă toți suntem oameni și suntem tentați să facem nazbatii dar când te gândești că te costă salariul pe câteva luni sau capul lași cana de aur dupe ce ai băut din ea acolo unde ai găsit-o!

Clar sti mai bine, ca traiesti acolo, dar oare doar englezii produc haosul de pe strazi sau si coloniștii. Si oricum nici cu noi nu-mi e rușine in ceea ce privește civilizatia.

Păi si cum convingi o societate dacă nu prin reguli stricte.Pana la urmă toți suntem oameni și suntem tentați să facem nazbatii dar când te gândești că te costă salariul pe câteva luni sau capul lași cana de aur dupe ce ai băut din ea acolo unde ai găsit-o!
Da reguli stricte dar aplicate gradual si aici ma refer la prevenție, multă prevenție, educatie si apoi sancționare, e doar o parere. Asa vad eu lucrurile

Ultima editare de un moderator:
Iti spun ca majoritatea dintre ei fac mai rau ca noi. Eram pe malul apei cand vine un englez sa stea de vorba cu mine. Fumam o tigara. De rusine am stins chistocul si l-am bagat in buzunar. Si-a aprins si el una si a aruncat chistocul direct in apa fara nici o jena. Preventia se obtine prin sanctionare

.
Iti spun ca majoritatea dintre ei fac mai rau ca noi. Eram pe malul apei cand vine un englez sa stea de vorba cu mine. Fumam o tigara. De rusine am stins chistocul si l-am bagat in buzunar. Si-a aprins si el una si a aruncat chistocul direct in apa fara nici o jena. Preventia se obtine prin sanctionare
jos palariapentru gestul tau, dar uscaturi sunt in orice pădure. Cat priveste ceea am spus aici de prevenție este doar o parere personala, asa vad eu lucrurile. În rest sa avem fire întinse si drunkpeacefingers[/QUOTE]

Treaba cu chistocul îmi aduce aminte de prima mea partidă de pescuit din Spania.Cand am vazut ce curate sunt locurile de pescuit obisnuit fiind în România să pescuiesc din mijlocul gunoaielor, atunci când am plecat acasă mi-am strâns toate chistoacele din jur!Am continuat să fac asta si o fac si acum.

La noi mai e si urmatoarea problema. Am ramas cu ideea ca daca anuntam autoritatile cu privire la fapte contrare legii sau moralei suntem turnatori. Lasa bre ca se descurca si ei cum pot.
Am fost p.afara si aia n.au nicio jena sa toarne. Si uite asa se civilizeaza societatea prin ea insasi.
Cosmin a intrebat mai multi oameni a cui era galeata cu voblere. Eu aici n.as fi facut asta si ma consider cinstit.
Ieri seara pe la 11 eram in fata blocului. Am scos potaia sa mai haleasca un rahat ca altceva.... pe langa bloc, doi indivizi tuciurii isi dadeau coate si se tot coiau pe unde s.o ia. M.am gandit ca nu prea e in regula dar nu am avut reflexul sa sun la politie. Ce sa le spun !?
Dupa 3 minute au aparut 2 echipaje si l.au saltat pe unu din ei. Despre alalalt le.am dat indicatii incotro o luase.
Am ramas masca sa vad ca politia chiar patruleaza si nu doar se plimba.
Serviciul e acolo. Trebuie folosit.

Da reguli stricte dar aplicate gradual si aici ma refer la prevenție, multă prevenție, educatie si apoi sancționare, e doar o parere. Asa vad eu lucrurile
Nu-i tocmai în regulă.
Nu-s intr-u totul de acord sa luăm exemplul Vestului.
Ne pierdem o parte din obiceiurile caracteristice acestei părți a Europei denumita generic Balcani .
Pai ,ce facem fraților..
Desființăm șpaga?
Ne-am descurca foarte greu.
Drame sociale nu alta.
De la Guvern și guvernatori până jos de tot..
Asta ne mai lipsea
roflmaoooroflmaoooroflmaooo