Anul 2018 Catch and release la știuca...

Silviu

Somn
Nu este nimeni diferit de un roman. In anglia pe incinte sau ape de club este tot timpul curatenie si disciplina, nu ca englezul este educat si are alta mentalitate ci pt ca ii este frica de amenzi. Am fost pe un lac parasit de club, este greu accesibil, mergi prin padure, sari garduri etc. Un englez m-a dus acolo si doar englezi care stiu de locul ala mai pescuiesc acolo. Era mizerie mai mare ca pe malul oltului, acolo nu controleaza nimeni, este o balta parasita. Pungi de nada aruncate, peturi de bete etc. Deci sa nu aruncam cu bolovani ca romanul... este vorba doar de frica. Este in sangele omului. Frica te educa

Aurel

Stiuca
La ei cred ca s-a facut prin cultura, respect, invatare si nu numai prin constrangere. Principala nostra problema este lipsa de educatie.

Silviu

Somn
Nu imi place sa contrazic dar te contrazic. Te invit in orice oras din anglia sa vezi cum arata strazile dupa o seara de vineri. Mereu spunem ca ungurii, ca englezii, ca aia, ca ceilalti. Cel mai bine este sa ne uitam in gradina noastra, sa luam exemplele bune, legi avem mai trebuiesc aplicate.

Da dar nici represiunea si amenzile nu sunt o soluție. O societate se civilizeaza prin convinere nu prin constrangere si mai ales prin cultura, deschidere la nou etc., o parere. În sprijinul celor spuse dau un citat celebru: " cine scoate primul sabia de sabie va muri"

Da bine spus, pentru ca acolo s-a făcut pereventie, lumea a învățat, dar aici.......nici nu vor si nici nu se apleacă nimeni. În mod sigur daca vine unul azi si iti spune ca asta nu e voie, nu o mai faci caci a doua zi ti-o da.
Păi si cum convingi o societate dacă nu prin reguli stricte.Pana la urmă toți suntem oameni și suntem tentați să facem nazbatii dar când te gândești că te costă salariul pe câteva luni sau capul lași cana de aur dupe ce ai băut din ea acolo unde ai găsit-o!

Aurel

Stiuca
Clar sti mai bine, ca traiesti acolo, dar oare doar englezii produc haosul de pe strazi sau si coloniștii. Si oricum nici cu noi nu-mi e rușine in ceea ce privește civilizatia.

Păi si cum convingi o societate dacă nu prin reguli stricte.Pana la urmă toți suntem oameni și suntem tentați să facem nazbatii dar când te gândești că te costă salariul pe câteva luni sau capul lași cana de aur dupe ce ai băut din ea acolo unde ai găsit-o!
Da reguli stricte dar aplicate gradual si aici ma refer la prevenție, multă prevenție, educatie si apoi sancționare, e doar o parere. Asa vad eu lucrurile

Ultima editare de un moderator:

Silviu

Somn
Iti spun ca majoritatea dintre ei fac mai rau ca noi. Eram pe malul apei cand vine un englez sa stea de vorba cu mine. Fumam o tigara. De rusine am stins chistocul si l-am bagat in buzunar. Si-a aprins si el una si a aruncat chistocul direct in apa fara nici o jena. Preventia se obtine prin sanctionare

Aurel

Stiuca
.
Iti spun ca majoritatea dintre ei fac mai rau ca noi. Eram pe malul apei cand vine un englez sa stea de vorba cu mine. Fumam o tigara. De rusine am stins chistocul si l-am bagat in buzunar. Si-a aprins si el una si a aruncat chistocul direct in apa fara nici o jena. Preventia se obtine prin sanctionare
jos palariapentru gestul tau, dar uscaturi sunt in orice pădure. Cat priveste ceea am spus aici de prevenție este doar o parere personala, asa vad eu lucrurile. În rest sa avem fire întinse si drunkpeacefingers[/QUOTE]

Treaba cu chistocul îmi aduce aminte de prima mea partidă de pescuit din Spania.Cand am vazut ce curate sunt locurile de pescuit obisnuit fiind în România să pescuiesc din mijlocul gunoaielor, atunci când am plecat acasă mi-am strâns toate chistoacele din jur!Am continuat să fac asta si o fac si acum.

Wurger

Somn
La noi mai e si urmatoarea problema. Am ramas cu ideea ca daca anuntam autoritatile cu privire la fapte contrare legii sau moralei suntem turnatori. Lasa bre ca se descurca si ei cum pot.
Am fost p.afara si aia n.au nicio jena sa toarne. Si uite asa se civilizeaza societatea prin ea insasi.
Cosmin a intrebat mai multi oameni a cui era galeata cu voblere. Eu aici n.as fi facut asta si ma consider cinstit.
Ieri seara pe la 11 eram in fata blocului. Am scos potaia sa mai haleasca un rahat ca altceva.... pe langa bloc, doi indivizi tuciurii isi dadeau coate si se tot coiau pe unde s.o ia. M.am gandit ca nu prea e in regula dar nu am avut reflexul sa sun la politie. Ce sa le spun !?
Dupa 3 minute au aparut 2 echipaje si l.au saltat pe unu din ei. Despre alalalt le.am dat indicatii incotro o luase.
Am ramas masca sa vad ca politia chiar patruleaza si nu doar se plimba.
Serviciul e acolo. Trebuie folosit.

rine

Salau
Da reguli stricte dar aplicate gradual si aici ma refer la prevenție, multă prevenție, educatie si apoi sancționare, e doar o parere. Asa vad eu lucrurile
Nu-i tocmai în regulă.
Nu-s intr-u totul de acord sa luăm exemplul Vestului.
Ne pierdem o parte din obiceiurile caracteristice acestei părți a Europei denumita generic Balcani .
Pai ,ce facem fraților..
Desființăm șpaga?
Ne-am descurca foarte greu.
Drame sociale nu alta.
De la Guvern și guvernatori până jos de tot..
Asta ne mai lipsea
roflmaoooroflmaoooroflmaooo

Steelheat

Oblete
Educatia se face si prin constrangere DAR trebuie si alte conditii.
Trebuie sa si poti face lucruri, adica trebuie creat un mediu normal. Daca doar sanctionezi e fix pix.
Trebue sa si aiba cine sa aplice legea aia..daca ala e un oligofren cu 4 clase iese prost pentru ca nicio lege nu se aplica singura, daca ar fi asa nu ar mai exista judecatori..intotdeauna sunt nuante si ciobanul cu pulan adesea aplica prost o lege altfel buna.

Ce.inseamna asta?
Crearea conditiilor/mediului.
Pai e ca la circulatie.
Nu marind amenzile educi...le maresti pana maine si nu se schimba nimic niciodata.
Nu cu radarul in boscheti scazi accidentele.

Nu avem drumuri, stam ca boii cu orele in coloana. Evident ca unii se baga.pe contrasens sau baga talpa unde e loc.
Daca am avea pe unde mult mai putini ar face tampenii.

Apoi, militianul nu sta in boscheti la iesirea din sat, unde e camp si nu e niciun pericol pt nimeni daca mergi cu 70.
Ia sa mearga ei in trafic, incognito, si sa traga pe dreapta pe aia care fa mizerii. Imediat ii calmezi pe nebuni.
Normal ca e mai greu sa faci asta defat sa stai ca sobolanul si sa tai amenzi la fraieri.

Deci nu legi ne trebuie ci aplicarea cu cap a astora pe care le avem si care sunt bune, si o mai buna instruire a celui care o aplica.
Daca seful de inspectorat da ordin sa nu mai existe amenda din boscheti ci totul luat in trafic si alte astfel de schimbari ale modului de a aplica legea...deja jumate e rezolvata treaba.

La fel si cu pescuitul.

In primul rand politia sa vina cand suni.
Voi va legati de 2 baraje si un pod...pai alea sunt 1% din ape.
E nu vin acolo dar daca eu ii chem pe garla langa care locuiesc aia nici macar nu au cum sa vina, nici nu au habar unde. 99% din ape sunt ...ca si padurea, "outdoors" nu pe marginea drumului unde poate sa vina ciobanul cu cascheta si logan din 2007.

Trebuie deci create conditii intai,bagati bani in echipament si instructie, pt asta trebuie ca fenlmenul sa fie o prioritate...

Apoi, cu delta...trebuie vazut si ce faci cu aia care au vazut lumina dupa ce au vazut apa...sunt oameni acolo care aia fac, traiesc in si din garla.
Aia au si ei dreptul la viata, la educatie pt copii, la un trai mai bun poat3

Pai ca ce chestie "sa se faca" pt ca asa vreau eu, pt care delta e un moft/o distractie, fara sa vedem intai cu oamenii aia ce facem?
Delta e a lor inainte de a fi a noastra.

Da, ei sunt oameni, unii prosti, altii criminali, needucati poate, dar sunt oameni ca si noi...si traiesc greu. Si ei traiesc din garla aia ca altceva...

Normalitatea inseamna ca noi sa mergem sa be distram si ei sa ne ia banu si sa ne controleze sa nu le distrugem casa...

Sa se controleze ei intre ei si sa faca ei ca asa vrea legea data de o cravata de la Bucuresti si de un neica nimeni gen Mihaiu sau asta cu revista lu peste de acuma....pai aia e o prostie.

Ia sa bage statul fonduri acolo, ia sa garanteze credite pe 50 de ani pt ca fiecare gospodarie sa se modernizeze , sa aiba barcute de agrement si conditii, sa finanteze rute de transport normale nu taraboantele alea care pleaca din Tulcea impinse de magari...
Ia sa isi faca kinisterul turismului treaba sa aduca niste contracte...

Adica ia sa POATA parlitii aia sa ju mai atarne dupa 10 pesti lesinati din care de fapt castiga o mana de jmecheri care colecteaza...
Pai oare oamenii aia, asa primitivi cum ii vedem noi , daca ar avea 3 camere, o bucatarie cat de cat autorizata si 3 barci, si cate 10 nopti de cazare pe saptamana la 100 lei cu totul inclus..oare ei cu 3000 de lei pe luna scutiti de impozitemsim100 de.taxe si contabili, anafuri si kkturi...oare aia nu ar da cu tine de pamant daca faci jaf?

Da, fa asa si apoi pune-te si cu sanctiuni...si pe mine musafir si pe el gazdoi...

Numa cu biciul si ala manuit haotic...nu merge, jiciodata si nicaieri...de aia omenirea a evoluat spre ce suntem azi, altfel ramaneam in evul mediu cand unii aceau biciul si dadeau aiurea cum ij taia capul.

Rezolvarea cu " sa mai dam o lege, sa marim amenda" ...e de om prost si impotent, de putoare...
Omul destept si cu creier intelege ca reglementezi nu ca sa omori tot si sa nemultumesti pe toata lumea ci ca sa traiasca toti si sa traiasca putin cate putin mai bine...

Ca si in trafic ...noi azi STAM...si paradoxal mai si murim.
Scopul e sa ne putem deplasa si reglementam ca sa ne deplasam mai repede si mai in siguranta.

De aia nu se va schimba nimic in bine prea curand, pentru ca intai de toate trebuie sa lasam gargara si sa punem curu la kunca, sa construim.

Idiotii aia de comunisti au construit in delta...se scotea inzecit fata de acum si era de 10 ori mai mult peste ramas in garla..si se mai si "ciordea".

adi

Biban
Realitatea te contrazice flagrant, e intrecere intre sutele de cai ale *localnicilor* si kilometrii de plase. Nu mai e vorba de subzistenta ci e doar o intrecere tampita de care cum reuseste sa praduiasca mai mult - peste, turisti, orice.

Votati cu portofelul, mai exact lasati-i sa extermine dracului tot a.i. pana la urma sa se manance intre ei.

Steelheat

Oblete
In opinia mea e gresit.
E intrecere intre caii catorva jmecheri, tot aia care au si mana aia de "pensiuni" si au pus laba pe "incinte"....si innspatele carora, adesea, sunt o mana de alti " jmecheri"care inainte de a deveni jmecheri nici nu stiau pe unde e delta.
Aia multi sunt sclavii astora.

In delta că în orice familie o apărut luxul care trebuie întreținut cu bănuți .deci peste mai mult .
Turiștii nu concep sa plece fără peste ,deci exista cerere.
Povestea cu crapul de Dunăre care e o mare gogoriță ,câte plase ați văzut în Dunăre .
Pensiunile mari că nu dau cu subsembatul de unde iau pestele .
Pescarul adevărat e pus la zid ..ce să facă în timpul prohibiției să aibă din ce trăi .
Astea ce am scris aici as spuse de oamenii Deltei am stat și voi mai sta printre ei .Ne-am de neamul lor au trăit de pe urma Deltei .
Pensiunile mari nu sânt ale lor sânt investitori veniți care n-au nici o treabă cu delta ..

Să facă bani de pe urma ei atât .
Ai văzut reportajul de la Dunavăț nu pot merge cu moatoare mari că a scăzut apa .
Canalul satului a fost o cărare prin stuf ,ca și multe alte canale .delta nu a avut așa multe canale ,nici canalul Dunavăț nu a fost ,este săpat manual pe timpul regelui că murea pestele pe timpul verilor in Razem ..
Mai sânt și azi cărări dar le țin dosite băștinașii chiar duc cioate in ele sa nu poată trece motoarele mari .

Sus