APELE - CUM SE PREZINTA AZI ?

AlexH

Moderator
Membru personal
Bai frate, dar la voi e dezastru de tulbure, aici mai ca m-as incumeta la un pescuit.

Costi

Salau
Ieri m-a rugat un prieten sa iesim cu barca pe Mures pentru o batimetrie. Numa ca aveam de urcat cam 2-3 km in amonte... Muresul crescut... viteza apei crescute...... 2 in barca.. deci canci glisaj..... a fost prima data cand am ajuns la concluzia ca am nevoie de un motor mai mare :)) am parcurs distanta in putin peste 2 ore. Au fost locuri unde abia daca ne miscam.
Din pacate cam asa a fost toata vara asta.....

received_2072546726091263.jpeg

• Like
Reactions: edd
Dunarea la Giurgiu e la fel. Cotele sunt ok, dar vine tot tulbure. Am spalat ieri vreo 4 ore la voblere .... nici macar un tzac de avat.

edd

Somn
Raurile de munte si-au triplat debitul,asta inseamna tot ce vine din Fagaras,Lotru si Cindrel,chiar si la 2 benzi inspre sensul de mers spre brasov-valcea era inundat o banda metri buni si la podul de cale ferata curgea rau dupa ce a dat afara santurile,oricum majoritatea santurilor sunt raulete,mi-a placut explicatia politistului din giratoriu, eu ce sa-i fac daca a plouat,sa se puna panouri de avertizare i-am spus.........pe seara erau acolo dar puse sa nu le oservi de la distanta si fara semnal luminos.....
La munte

Oltul

in week end ma duc pe la Calimanesti... o iesire cu niste prieteni, vor sa facem o plimbare / traseu cu copiii prin padure (de la manastirea Turnu in sus, catre Stanisoara). Credeti ca duminica am vreo sansa sa incerc Oltul? sau daca aveti alte idei pentru zona respectiva :)

Aurel

Somn
in week end ma duc pe la Calimanesti... o iesire cu niste prieteni, vor sa facem o plimbare / traseu cu copiii prin padure (de la manastirea Turnu in sus, catre Stanisoara). Credeti ca duminica am vreo sansa sa incerc Oltul? sau daca aveti alte idei pentru zona respectiva :)
La cum arată Oltul in zona Calimanesti nu cred ca se pretează pentru pescuit. Ma refer la faptul că este foarte tulbure, nivel ridicat si curge destul de rau. Dar dacă tot ajungi....încerci. Fire întinse!

Costi

Salau
odata la cativa ani coada lacul arata asa. E drept ca e sczut aprox. 2 metrii, insa e destula apa in lac.

Uite o poza de acum 2 saptamani... de atunci nu a mai scazut vizibil. Asa arata de fapt majoritatea lacului.

Cincis.jpg

Adrian Sb

Stiuca
La ce priveliste ai acum la Stanisoara, cu frumusetea asta de toamna, da-l incolo de pescuit.
Ia aparatul foto!

adiwolf

Moderator
Membru personal
shogunu65
poti sa incerci fara probleme, dar............Oltul este mare si multa apa, iar zona nu este foarte productiva din cauza de vaporase si diguri de beton
mai bine urmezi sfatul lui Adrian Sb , vei iesi mult mai castigat din asta decat la pescuit
insa asa cum am spus, poti incerca totusi

Sus