• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

APELE - CUM SE PREZINTA AZI ?

AlexH

Moderator
Membru personal
Azi am fost pe Olt in sub barajul nou de la Racovita, apa limpede dar putin cam mare. La clean nu a tras nimic, insa pe malul opus au prins stiuca sau salau, nu am vazut bine. Pacat ca nu l-au si eliberat.

AlexH

Moderator
Membru personal
Alex, week-end-ul trecut era foarte scazut pt ca au inceput lucrarile la dig. Nu cred ca au deshis portile nici acum. Ca sa iti dai seama, Oltul vechi l-am trecut in cizme normale, la 150m mai sus de unde se varsa in cursul nou.

Am iesit cateva ore duminica pe Arges mai sus de Mihailesti. Apa tulbure (e deja ceva obisnuit), probabil a fost iesit din matca acu vreo 2-3 saptamani, ca erau multe balti pe langa si pamantul moale.
Acum arata asa...
20160320_115120-1000.jpg 20160320_125916-1000.jpg 20160320_130137-1000.jpg

Pffuuu, suntem pe finalul prohibitiei si Muresul nu vrea sa scada nici cum. Am fost ieri in recunoastere dar multe locuri sunt inca inundate. Se aude ca totusi peste se prinde la braconaj deci inca nu a disparut tot. Sper sa mai avem si noi ce pescui legal peste o saptamana...

adiwolf

Moderator
Membru personal
astazi am trecut pe Valea Oltului, inspre Sibiu in interes de serviciu si Oltul se prezinta mare, tulbure si ...................superb pentru pescuit la somn cu naluci artificiale capzid

Pentru noi, incepatorii in pescuitul la rapitori, puteti sa detailati putin, de ce o apa umflata de ploi, tulbure, este buna pentru pescuit ? In general o asemenea apa te face sa crezi ca nu ai sanse la acest gen de pescuit !
Poate se deschide o discutie constructiva care sa argumenteze aceste afirmatii, si sa prezinte anumite aspecte, gen specii vizate, moduri de pescuit, echipament folosit ....

Eu pescuiesc doar la somn pe apa tulbure. Am prins si avat dar prefer sa caut somnii pe apa asa tulbure. Ideea la mine in zona e ca pe apa tulbure e activ toata ziua si de obicei se grupeaza mai multi in zone de suvoi puternic.... motive sunt destule... pesti buimaciti de curent, raniti de resturi sau cazuti peste barajele de piatra.... asta imi imaginez eu...