• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Armonia dintre lanseta și mulineta

Bună seara,

Va cer părerea in privinta unei asocieri cât mai bune a unui combo de spinning.
Sunt pe cale de a-mi achiziționa o lanseta noua. M-am orientat către o Savage Gear Finezze 2,50m/12-35g sau cel de 5-21g (și aci oscilez în decizie). Am ținut în mana aceasta lanseta într-un magazin din orașul meu și am rămas fixat pe ea, mi-a plăcut extrem de mult însă nu am avut curiozitatea sa ma uit ce acțiune are de aceea spun mai sus ca oscilez între cele 2 modele.
In prezent dețin o lanseta de 2,10m primita cadou acum 7-8 ani, nu are nicio marca inscripționata pe ea, pe care am accesorizat-o cu o mulineta Shimano Catana 3000 SFB.
Acum întrebările vin: as putea folosi viitoarea noua scula Savage Gear cu Shimano Catana? Ce mulineta îmi recomandați pentru o fi într-o armonie destul de bună?
Multumesc anticipat!

1. Da, deși nu-i cea mai buna soluție
2. Pentru recomandări mai trebuie detalii de Buget, aplicații ( vobler, jig, lingurit) , specii ținta , fire folosite ?
Toate astea influentează alegerea mulinetei mult mai mult decât batul.

Personal zic ca nu.Finezze este deja o lanseta ok la banii ei.O Catana nu o pune in valoare, din contra...Probabil as folosi un Stradic 2500FB ci4+.Second hand undeva la 500-550 lei .Cam cat lanseta.O parere...

Ia arunca o privire și pe aici ;) ( eu am cumpărat in trecut de la ei și serviciul e ireproșabil )
https://m.piscor.it/h/psi192
Învățați sa căutați reduceri când bugetul e foarte limitat și nu va multumiți cu ce oferă magazinele fizice din țara !

iar în ceea ce privește firul... nu am studiat încă acest aspect din păcate.
Pai de acolo ar trebui sa pleci in primul rind, de la fir. Mulinetele entry-level nu sunt potrivite pentru fire textile iar pentru șalău cu jiguri de textil ai nevoie .

Pe echipamentul actual am pun în trecut un Power Pro însă nu mai îmi amintesc specificatiile din păcate. Sunt destul de mulțumit de el însă dacă îmi puteți recomanda și altceva... ar fi super. Mulțumesc

As face 2 remarci, daca te hotarasti la cea de 12-35 gr si o vei pescui pe ape curgatoare sunt de parere ca o mulineta de la Shimano marimea 4000 ar fi mai potrivita . Si oricum ar fi nu as lua o mulineta cu raport de recuperare atat de mare 6.0:1 in cazul stradicului FK, dar asta e un sfat ce poate fi subiectiv . Un fir care mie imi place e YGK x3, costa vreo 60 de lei rola de 150m si e foarte bun pentru inceput.
Daca vrei sa pescuiesti cu comboul respectiv pe balta cea de 5-21 gr e mult mai indicata ,cu o mulineta marimea 2500-3000 .

As face 2 remarci, daca te hotarasti la cea de 12-35 gr si o vei pescui pe ape curgatoare sunt de parere ca o mulineta de la Shimano marimea 4000 ar fi mai potrivita . Si oricum ar fi nu as lua o mulineta cu raport de recuperare atat de mare 6.0:1 in cazul stradicului FK, dar asta e un sfat ce poate fi subiectiv . Un fir care mie imi place e YGK x3, costa vreo 60 de lei rola de 150m si e foarte bun pentru inceput.
Daca vrei sa pescuiesti cu comboul respectiv pe balta cea de 5-21 gr e mult mai indicata ,cu o mulineta marimea 2500-3000 .
La cea de 12-35 gr ma gândeam pentru ca voi da mai mult pe curgător.
In ceea ce privește firul vad pe net RS G-Soul și PE, este vreo diferența semnificativa?

Super site, acum ceva timp cautam o mulineta Penn pentru un prieten și am văzut aici. Sunt curios în cât timp sosesc produsele și cât este transportul.
Excelente sfaturi, mulțumesc mult!

Pe mine ma face curios lanseta pe care nu scrie nimic. O fi custom !?
O sa fac o poza diseara imediat ce ajung de la job. Este destul de veche...

M-am oprit asupra catorva mulinete Shimano si nu stiu inca ce sa aleg:
1. Shimano Stradic CI4+ 2500 FB cu sau fara atributul HG
2. Shimano Stradic 2500FK HG
sau
Shimano Stradic C3000FK HG

Multumesc anticipat pentru sfaturi!