• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Arsenal

Pentru ca am cam fost urecheat ca imi iau prea multe lansete (a se citi gioarse) va invit sa spuneti si voi - cate, de care, pentru ce si daca le.ati gandit ca combo.uri, ce.a fost in capul vostru.
Deci lansete si mulinete.
O ocazie sa ne dam mari, sa ne umplem de respect si sa invatam unii de la altii.
Sper ca topicul asta nu va mai naste contre.
Ar fi bine sa spuneti cate ceva si despre conditiile pentru care v.ati gandit sa folositi respectivele instrumente.

Eu zic ca topic-ul este ok. Chiar foarte ok.
De ce? Fiindca isi face fiecare inventarul si atunci realizeaza cate lucruri pe care le are nu le prea foloseste (sau deloc). Si se decide sa faca ordine, si sa mai vanda din ele. Asa ca si noi ne putem alege cu lucruri ok, de pe acest forum. Pai nu?

Eu zic ca topic-ul este ok. Chiar foarte ok.
De ce? Fiindca isi face fiecare inventarul si atunci realizeaza cate lucruri pe care le are nu le prea foloseste (sau deloc). Si se decide sa faca ordine, si sa mai vanda din ele. Asa ca si noi ne putem alege cu lucruri ok, de pe acest forum. Pai nu?
Cum te mai las eu fara cate o “mulineta” - frumoasa si bine ingrijita?

Simplu si la mine
1. Okuma ergosense 2.10 m 0-6 g + shimano steadic ci4+. O folosesc la clean și este bățul care mi-a adus cele mai multe satisfactii!
2. Tailwalk Fullrange S71 ml+shimano twin power 2500. Folosită la salau, mi-a adus câțiva strapi, nimic deosebit.
3. Daiwa ninja x jigger spin + daiwa ninja 3000a. Nu stiu pentru ce am luat-o, nu am prins nimic cu ea.

Profit de momentul asta de acalmie in care baietzii mari isi inventariaza colectziile si imi postez gioarsele mele:
- Dragon Nano Force 2,40 14-35g xfast + Shimano Ultegra 4000fb de salau pe Dunare
- Hiro Rubini Rudis 2,70 10-50g fast + Kastking Sharky II 4000 pentru reactive pe Dunare
- Wft Charisma power 2,70 40-180 + Penn Pursuite 6000 pentru somn, pe Dunare
- Jenzi Renaissance 2,70 7-28g mfast + Shimano biomaster 2500fb de salau pe lac, cea mai sensibila, pe asta vreau sa mi-o modific la iarna (o scurtez putzin, ii pun inele mai mici si poate ma joc si cu mandrina ei, voi cere multe sfaturi)
- Rod Rodman light feeder 2,70 + Ryobi Krieger Braid 2000 de pastrav pe lac, singura pe care o voi inlocui cu o Abu Troutin Marquis, mulineta mi-o voi lua dublura, e superba, o prezint in curând pe Scule ieftine si bune
- pe acelasi topic o voi prezenta pe cea de pastrav de rãu, de fapt a nevestei...
...acum observ ce usor de identificat si de descris sunt gioarsele mele, sunt curios cum va arata inventarul unor MSFHMNRX-uri combinate cu fi, fb, hdmi si mai si...jos palaria

Bun topic-ul aplaud

spin :
Phenix M1 MX-78H-B 1 pice 1/4 - 2 oz Spro Red Arc 4000 . O folosesc primavara si toamna pe Dunare , ape mari la salau
Fenwick IFS762ML TWITCH 2.28m/5-23g Abu Garcia silver Max . Voblere , cicade la avat , stiuca
Axion 2.1m 10-30g lanseta de tavaleala , merge si la salau
Uninicat Vencata 2.4m 30-180g cu Spro ZaltArc 755 -spining somn Dunare ape mari curenti puternici
Daiwa Sweepfire 2.4m 40-100g Kastking sharcky II 6000 - spining somn Dunare cote mici

Cast :
NFC MB668-1 1,1/2 oz 1 pice Shimano Cronarch CI4+ salau Dunare
Daiwa Powermash 2 m 35g Shimano Citica 201G6 salau
Daiwa Lexa 2.2 m 2 pice 40-80g am pescuit o singura data cu ea gandescccc

Trebuie sa stea langa rastel sa scrie direct pe topic,altfel nu cred ca reuseste...

Casting:
-lansete: G Loomis Glx 7-21 gr,Evergreen Inspirare ,,The gunslinger'' 10-42 gr, Kistler Lta 14-49 gr,Phenix x 11, Daiko Scylas 7-21 gr, Nfc 739 Im 10-56 gr(in lucru momentan)
-mulinete : Daiwa Zillion sv,Daiwa Zillion Hd 2018, Tatula Hd custom.Shimano Chronarch 151 ci4-am dat Calais dc,va trebui sa completez cu ceva...
Daiko face ce face si glx,am luat-o de reactive insa e de gume,probabil o voi vinde,se mai incaleca si cele din gama superioara ,dar nu ma lasa piticii si sufletul sa dau vreuna.

Spining:
-lansete-Lamiglas G 1000, 240 cm ,14-56gr, Shimano Beastmaster 270 cm 20-50 gr, St Croix Wild River 2 oz, 240 cm, Shimano Speed master 10-30 gr.
-mulinete- 2 bucati Shimano Biomaster sw 4000 SI 5000, un stradic fc de 2500,daiwa Theory de 2000

Ultima editare de un moderator:
Lansete doar de pe rastel:
Casting:
Evergreen Kaleido inspirare
Black raven
Super stallion
Cobra
Stingray wild fines
Glx 783 mbr

Spinning:
Kaleido BUSH serpenti
Kaleido Black Raven modificat in spin , e in lucru
Temujin air driver custom
Temujin the spider
Gloomis Imx hsr, CR, sjr 2 bucăți
Glx jwr 803 si 852
Nrx jwr 852
Scv xtreme
48F8A3C4-0030-4100-ABE3-188CF55ACC6A.jpeg

Majoritatea sunt de jig
La mulinete e altă poveste.

Dan Pavalasc
Uite inca o Kastking Sharky, chiar tzine la somn? Eu am una de 4000, am cam fortzat-o in agatzaturi ca sa stiu ce poate si nu prea poate...
La limita , am avut un singur drill cu unul de 2,10 . Nu e ce trebuie, in scimb cu zaltArc e alta traeaba

Cum este lanseta, ma intereseaza pt. Jiguri si cicade, la somn, pentru greutati de aproximativ 40g.
E o lanseta grea ,280g, dau cu jiguri de 60--110g pe curent puternic , ma pot baza pe ia

Multumesc Dane, nu mi se pare grea, eu folosesc Daiwa megaforce 2.4m care are undeva la 325g si am pe ea o Shimano Spheros 8000 PG si nu mi se pare greu ansamblul. Problema este ca lanseta este prea tare pe varf, este pt. pescuit in zone unde trebuie sa fortezi pestele. As vrea ceva care sa permita folosirea greutatilor in jur de 40 g dar sa aibe rezerva mare de putere.