As vrea sa vad lanseta X , sunt din orasul Y

kingofbeasts

Rod Builder
Tot mai multe contradictii si polemici sunt pe tema lansetelor ca urmare a faptului ca in Romania nu prea ai unde sa pipai in magazine o lanseta de top. Imi aduc aminte ca, acu ceva ani, pe cand incepeam sa ma apuc mai serios de rodbuilding, am facut un drum special la Bucuresti si am luat magazinele titrate la rind pe GPS tocmai ca sa pun mana pe niste scule de top de care se tot facea vorbire si sa am si eu cat de cat habar despre ce vorbesc oamenii.
Din pacate chiar si asa informatia obtinuta a fost mult prea putina si m-am dumirit mai bine abia pe balta cand ma mai intalneam cu cate cineva cu o scula mai de doamne-ajuta si ii ceream sa o scutur putin sau sa dau si eu o mana-doua cu ea sa vad cu ce se mananca joarda aia.
Dupa ce m-am mai dumirit si m-am pus pe picioare, odata ce am devenit mai cunoscut pe piata de facut bete din tara, tot mai multi oameni imi cereau parerea cu privire la diverse blankuri sau lansete pe care se pregateau sa le achizitioneze . la modul cel mai sincer va spun, dupa ce iti trec prin mana cateva zeci de modele diferite (ca sa ma limitez la cele mai rasarite), la intervale diferite de timp, iti e foarte greu si uneori chiar imposibil sa faci comparatii mentale intre doua blankuri sau lansete si sa stii care cum sta in raport cu cealalta.
Daca ramaneam in tara aveam in plan un business cu inchiriat lansete de top cu ziua sau cu ora (na ca v-am zis-o si p-asta :p) astfel ca orice e interesat de customuri( si nu numai dar cu precadere) sa poata pipai unele modele considerate etalon pe piata romaneasca.
Acum, cand merg la magazin si vad vreo 200 de lansete (daca nu mai multe) una langa alta ma gandesc ca totusi , oricine ai fi n-ai cum sa le cumperi, detii pe toate ca sa-ti faci o idee clara despre ce ofera piata mai ales ca in fiecare an apar noi modele.
Prin urmare m-am gandit ca, in special in Romania , n-ar fi rau sa va ajutati intre voi si , daca cineva vrea sa vada o lanseta si altcineva o are si e intr-o proximitate acceptabila , sa o faca si sa-si ajute colegul de breasla .
Pana la urma forumul asta e un club .
Primul pas a fost deja facut cu topicul "Arsenal" (unde ar fi fost frumos sa scrie mai multi oameni totusi) in care cu amabilitatea colegilor care-si prezinta lansetele poti afla cine ce are si daca in orasul tau e cineva care are o lanseta despre care te-ar interesa sa stii mai multe.
Mi-am zis astfel ca, pe un topic ca cel de fata, cei interesati pot cere colegilor sa-i ajute sa vada o anumita lanseta printr-un simplu mesaj de genul
" sunt din Sibiu vreau si eu sa vad un SC V ...sau un Loomis ...., are cineva posibilitatea sa mi-o arate?"
Daca populati sau nu topicul e de acum o chestiune de optiune personala insa tineti minte vorba asta " cere si ti se va da" si nu va plangeti ca n-aveti unde vedea bete daca nici macar n-ati incerat s-o faceti ;)

zamfi

Somn
Buna ca idee.Irealizabila in opinia mea.Nu , nu sunt pesimist dar intreb: cine imi trimite in Aiud o lanseta de 3000 lei pe curier? Ca daca nu o are nimeni in jud Alba ce fac? Merg pana in Bucuresti la colegul X? Da, merge ...dar greu.Pentru cei din orasele mari poate fi ok.Ati vazut subiectul meu cu servicii de curierat.Ajunge praf lanseta daca ai un minim de ghinion...Personal nu as avea curajul de ai spune unui coleg din Tm sa-mi trimita sa vad o lanseta.Dar poate gresesc eu.
Inca ceva...nu va imbatati cu ideea ca acest forum este un club! Nu! Este doar un forum.Ok intradevar, dar forum.Ahhhh, ca poate ne vine ideea de a face un club pe langa forum...super tare! Dar este un pic de discutat pe tema asta, sunt ceva probleme samd...
Ps personal am norocul ca sunt la 70km de autostrada de Cluj.Acolo ,datorita prietenilor , reusesc sa pun mana aproape pe orice misca in piata.Altfel ar fi mult mai greu.

Ultima editare:

kingofbeasts

Rod Builder
Buna ca idee.Irealizabila in opinia mea.Nu , nu sunt pesimist dar intreb: cine imi trimite in Aiud o lanseta de 3000 lei pe curier? Ca daca nu o are nimeni in jud Alba ce fac? Merg pana in Bucuresti la colegul X? Da, merge ...dar greu.Pentru cei din orasele mari poate fi ok.Ati vazut subiectul meu cu servicii de curierat.Ajunge praf lanseta daca ai un minim de ghinion...Personal nu as avea curajul de ai spune unui coleg din Tm sa-mi trimita sa vad o lanseta.Dar poate gresesc eu.
Inca ceva...nu va imbatati cu ideea ca acest forum este un club! Nu! Este doar un forum.Ok intradevar, dar forum.Ahhhh, ca poate ne vine ideea de a face un club pe langa forum...super tare! Dar este un pic de discutat pe tema asta, sunt ceva probleme samd...
Ps personal am norocul ca sunt la 70km de autostrada de Cluj.Acolo ,datorita prietenilor , reusesc sa pun mana aproape pe orice misca in piata.Altfel ar fi mult mai greu.
zamfi, nu trimiterea lansetei era solutia (nici eu nu mi-as da lanseta din mana unui necunoscut daca n-as fi langa el :p) ci o intalnire intre doua persoane care locuiesc in aceeasi zona, o deplasare a celui interesat cu un alt scop in alta zona , ocazie cu are ar putea sa se intalneasca si cu cineva de acolo care are batul (sau invers) , o intalnire la pescuit la mijlocul distantei , etc.
De exemplu, eu cunosc cateva persoane , unele mai de la sud de Sibiu si altele mai de la Nord de oras, care vin ( sa se intalneasca uneori) la pescuit putin mai la est de Sibiu :p La fel stiu oameni care prin natura profesiei se plimba prin tara . Tot asa unii merg la targuri sau alte evenimente .
De putut se poate daca se si vrea.

ily

Biban
E complicat , eu am trimis si voi trimite in continuare , dar la cine îsi asuma sa plateasca transportul dus întors , pentru ca eu pot trimite cinci lansete in diferite parti ale tarii dar raman cu gaura de minim 50 lei / lanseta x 5buc = 250 lei sau si daca platesc doar dus se aduna ceva.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Sigur ca nu trimiterea este solutia. Eu sunt dispus sa arat oricui tot ce doreste daca are drum prin VL sau 50 km de Valcea. Ba chiar puteti intreba ca poate gasesc la prieteni pe aici si le aduc la inspectie.

zamfi

Somn
Upsss....s-a postat deja ,dar ...
Pai asta se face deja.Intre prieteni e drept sau persoane care se agreeaza reciproc ;) In fine ,eu am vazut-o mai "dezvoltata" ideea .Si de aceea ziceam . In rest , dupa cum vezi sunt 20 de oameni care activeaza pe forum.Cu bune si cu rele. Dar activeaza.Restul stau si citesc.Crezi ca raspund pozitiv la un necunoascut care ii spune : "Colegul ,maine vin la Constanta.Ne intalnim sa-mi arati si mie lanseta X ?" Da-mi voie sa ma indoiesc. Doar daca lanseta X este de vanzare roflmaooo Din aia 20 sunt convins ca toti raspund pozitiv.Ca astia suntem.

Eu am lansete de la urmatoarele: loomis, tict, lamiglas, xzoga si urmeaza xesta si poate st croix. Nu sunt de top de la acele branduri dar iti poti face o idee despre “modul de lucru” al fiecaruia. Din pacate stau in uk dar daca sunt colegi dornici sa vada poate sa facem si un pescuit eu sunt disponibil aproape in toata anglia.

Mie mi se pare buna ideea. Imi pare rau ca nu am lansete de top pt a ajuta pe cineva. Cum am mai zis, cea mai scumpa si performanta lanseta pe cate o am este o Xzoga Black Mamba plus Bokor Spin. Daca cineva vrea sa vada Xzoga, ma poate contacta.

Aurel

Stiuca
Super idee! Am mai potrivit cu vreo 3 colegii de forum din apropiere până acum ceva mulinete si de aici încolo sunt dispus pentru cine este din zona sau e in trecere.
Gama ar fi următoarea: 3 Legend Elite, 1 Avid, 1 Trout Series, 1 Lamiglas g1000, 1 Tict Ice Cube, 1 Dragon Extreme, 1 Rapture Plume Area Tribut, 1 Sportex Hydra speed si cu mulinetele de pe ele. Si era sa uit si vreo 4 lansete feeder, 2 match, ceva bolo, si altele dar din ramura de stationar, asta a cam fostofftopic, scuze

AlexH

Moderator
Membru personal
Parerea mea e ca aici ar trebui sa intre cei care vor sa vada o lanseta si sa ceara acest lucru, treaba sa fie cam asa:
Vreau sa vad/ scutur/ pescuiesc un Megabass Destroyer Onikirimaru F5-68XS. Sunt din Sibiu, dar am ocazia sa fac deplasari prin tara destul de des. Are cineva aceasta lanseta si e dispus sa ma ajute?
Ca de etalat arsenalul disponibil l-am facut deja la topicul cu arsenal, doar locatia mai lipseste si bineinteles disponibilitatea proprietarului.

Foarte bună ideea, asta presupune să actualizăm constant și topicul Arsenal pentru ca in arsenalul unora apar modificari. Si eu sunt dispus să arăt oricui ce lansete am, iar prin natura serviciului mă deplaseze destul de mult prin țară.

Sus