• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Barajul Mihailesti -Arges - 2018

stiu ca nu prea ne convine dar chiar aseara am confirmat cu unul dintre administratorii barajului : se intra si se iese numai pe la Posta , se fac verificari la plecare si cine pleaca fara sa anunte nu va mai fi primit la pescuit ( tel contact - Dn Vali - 0761.191.611 ) , dupa ce se intra pe apa cu barca ,ce-i drept ai de mers app 3-4km pe raul Arges pana ajungi in baraj . am inteles ca au fost cateva cazuri de pescari ce au venit pana la Posta , au platit taxa de 100 lei si apoi pe motiv ca ei au motoare mici de 2,5cp , au intrat si iesit pe la Draganescu .NU SE VA MAI PERMITE ASA CEVA , fara a mai da ocazie la fel si fel de discutii , barfe , etc.

Poze n-am, dar pot confirma ca tot sambata, au fost doi amici de-ai mei care au pescuit modest in comparatie cu ce au reusit altii sa scoata tocand apa in zona respectiva. Au pescuit din barca, la praguri, apa de maximum 10m, folosind sonar. Unul a vizat salaul si a luat doar 5 strapazani, eliberati toti. Celalalt a urmarit somnul si a reusit sa scoata 2 bucati, unul de 4Kg si unul de 6Kg, retinuti amandoi.
Dispun de o filmare, dar nu prezinta capturile ci doar partea de agrement cu barca si nu prezinta interes dpdv tehnic.
Mentionez ca apa era tulbure, la fel ca si majoritatea celorlalte rauri.
Eu am cercetat personal Neajlovul, Sabar, Ciorogarla si Calnistea. Nu am fost sa pescuiesc, ci doar sa verific aspectul apei. Nu mi-a placut si nu m-am chinuit sa arunc cu nici o naluca. Pe Calnistea erau pescari de stationar, dar pana la ora 10 nu facusera mare branza.

Poze n-am, dar pot confirma ca tot sambata, au fost doi amici de-ai mei care au pescuit modest in comparatie cu ce au reusit altii sa scoata tocand apa in zona respectiva. Au pescuit din barca, la praguri, apa de maximum 10m, folosind sonar. Unul a vizat salaul si a luat doar 5 strapazani, eliberati toti. Celalalt a urmarit somnul si a reusit sa scoata 2 bucati, unul de 4Kg si unul de 6Kg, retinuti amandoi.
Dispun de o filmare, dar nu prezinta capturile ci doar partea de agrement cu barca si nu prezinta interes dpdv tehnic.
Mentionez ca apa era tulbure, la fel ca si majoritatea celorlalte rauri.
Eu am cercetat personal Neajlovul, Sabar, Ciorogarla si Calnistea. Nu am fost sa pescuiesc, ci doar sa verific aspectul apei. Nu mi-a placut si nu m-am chinuit sa arunc cu nici o naluca. Pe Calnistea erau pescari de stationar, dar pana la ora 10 nu facusera mare branza.
si altii ce au reusit sa scoata???