• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Barajul Mihailesti -Arges - 2018

din cauza pescarilor ce au taiat cateva plase de pescuit sambata trecuta , se pare ca pescuitul din barca pe barajul Mihailesti , nu mai este permis decat DUMINICA de la 7 dimineata pana la apusul soarelui . mergem din ce in ce mai bine .

eu as scrie altfel "stirea". Din cauza unor puturosi care la ora 7-8 inca mai aveau carpele/nailoanele in apa, apar probleme. Ca sa nu mai spun ca sa legi o codula daca s-a taiat si sa tzesi cateva ochiuri nu e o tragedie. Pe baraje de acumulare , mai ales la debitele scazute de acum, este stiut ca duminica , in general, nu curge apa, ceea ce face pestele inactiv. Deci....adio mihailesti

Sa inteleg ca be barajul acela se pescuieste comercial (legal) cu plase?
Salut Alex,
Sincer n-am verificat, dar mi-e greu sa cred ca pescarilor obisnuiti li s-ar permite plase. Probabil ca Vioril se referea la faptul ca proprietarii afacerii respective pescuiesc la plasa. Afacerea este constituita din concesionarea suprafetei de apa a lacului de acumulare de la Mihailesti si a unui sector din cursul Argesului, pana la podul CFR de la Gradinari (a se vedea in acest sens datele publicate de ANPA).
Accesul spre lacul de acumulare se face din satul Posta ( vedeti aici ).
Daca am gresit cu ceva , rog colegii sa ma corecteze!
Cezar

Nu ai gresit cu absolut nimic . Cei ce administreaza exploatarea piscicola pe Barajul Mihailesti au absolut toate actele si taxele platite si in regula , folosesc plase de pescuit conform legislatiei si in functie de pestele vizat . Au in concesiune intreg barajul si cursul raului de la Draganescu pana la Gradinari , tot in contract este mentionata si zona de la Gradinari pana la Crivina , ca fiind alocata tot lor si este zona de protectiee .

Seara buna!
Nu ai gresit cu absolut nimic .
Ba culmea e ca da! Pointerul pe care l-am pus pe harta pentru a indica podul de la Gradinari, arata de fapt podul CFR de pe linia ferata spre Videle - Rosiorii de Vede. Podul de la Gradinari este aici (asta doar pentru cei care nu-l cunosc deja, hi).
Cei ce administreaza exploatarea piscicola pe Barajul Mihailesti au absolut toate actele si taxele platite si in regula .
De unde cunoasteti acest aspect? I-ati verificat personal ? (intrebarea nu se doreste a fi malitioasa, ci pur si simplu, la obiect).
Au in concesiune intreg barajul si cursul raului de la Draganescu pana la Gradinari , tot in contract este mentionata si zona de la Gradinari pana la Crivina , ca fiind alocata tot lor si este zona de protectie .
Hmmm. Ciudat, pentru ca eu am sunat la ANPA si discutand cu inspectorii de acolo, mi-au explicat ca in concesiune se afla doar zona de pana la podul de cale ferata, nu si de acolo inspre Gradinari/Barajul Suseni/Crivina !
Asadar, repet intrebarea - care este sursa informatiilor dvs. ? O puteti afisa (document public, etc.) ?

Ah, si mai e o chestie care nu se leaga. Pe portiunea de pana la podul CFR, niste amici au mers dupa stiuca si in vreo 2 randuri au fost interceptati de gorilele mihailene... Eu am fost dupa podul CFR inspre barajul Suseni, de foarte multe ori (inclusiv fix la Crivina) si nimeni nu m-a intrebat nimic. Nici de pe un mal, nici de pe celalalt. Oare de ce ? Gorilele ar fi actionat, daca ar fi stiut ca sunt stapani pe zona respectiva.

Cu multumiri,
Cezar

Pai si innainte de statia de la Crivina nu trebuie sa fie zona de protectie,normal ca da,pai la nici 600 de metri amonte e o alta balastiera da e ascunsa dupa colt.

GClaudiu

Reprezentant Totalfishing
din cauza pescarilor ce au taiat cateva plase de pescuit sambata trecuta , se pare ca pescuitul din barca pe barajul Mihailesti , nu mai este permis decat DUMINICA de la 7 dimineata pana la apusul soarelui . mergem din ce in ce mai bine .

La crap de pe mal se poate pescui? Ma intereseaza Catch and release.
Daca nu, de ce? Sau este valabil doar pt "vecinii" lacului.

Multumesc!

Comentariile cred ca sunt de prisos acum dupa ce raul a fost facut si nu mai putem pescui din barca pe baraj doar Duminica .
Ce am scris mai sus , le stiu dintr-o discutie cu unul dintre administratorii barajului . Nu am stat sa caut sau sa dau mailuri la ANPA sau mai stiu eu ce telefoane . Nu ma intereseaza care ? cum ? cine ? ce ? . Nu este treaba mea . Eu vreau doar sa pescuiesc .

Comentariile cred ca sunt de prisos [...]
Ce am scris mai sus , le stiu dintr-o discutie cu unul dintre administratorii barajului . Nu am stat sa caut sau sa dau mailuri la ANPA sau mai stiu eu ce telefoane . Nu ma intereseaza care ? cum ? cine ? ce ? . Nu este treaba mea . Eu vreau doar sa pescuiesc .
Da, vreti sa pescuiti, de acord. Ca noi toti, de altfel.
Dar e important sa verificati si informatiile primite, pentru ca altfel, goriloii aia mihaileni pot veni oricand si sa-si aroge o arie de activitate in care e posibil sa nu aiba autorizare. Iar jigodiile cu balastiere abia asteapta sa fie "protejati". E simplu sa fabrici un motiv si sa strigi catre oameni ca "e interzis", bazandu-te pe ideea ca in general, toata lumea o sa taca chitic si n-o sa te intrebe de sanatate.

Repet, dupa podul CFR am pescuit si eu de mai multe ori, langa alti multi pescari deja instalati acolo, dar n-a venit nici un paznic sa strige dupa noi. Poate ca acest comentariu ar putea fi util, ca sa puteti pescui si dvs. in zona respectiva, ce spuneti ?
smoke

pescuiesc si am pescuit de la Posta in sus pana la Crivina . Nu a venit nimeni niciodata sa-mi spuna sa nu pescuiesc , insa , au venit de mai multe ori Jandarmii , au cerut politicos un CI si sa le arat ca nu folosesc parasuute , au cerit permisul ANPA si toate acestea binenteles cand nu a fost prohibitiee . Au mai venit de cateva ori si unii cu vidanja de au golit cinsterna plina cu reziduri in Arges , am mai vazut pe acolo oameni ce taiau copacii pentru a se incalzi iarna probabil . Am trecut cu masina de mai multe ori prin curtea unei balastiere si uneori am si lasat masina la ei la birouri si efectiv NIMENI nu a spus nimic sau sa aibe vre-un comentariu sau discutie in contradictoriu . Fac vanatoare in acea zona la rate , fazani , vulpe , etc , si la fel : nu m-a deranjat nimeni niciodata de cativa ani buni . Intamplator am gasit o data si o masina dichisita in care se facea SEX patimas , si multe alte intamplari . Posibil sa fiu eu mai norocos ?

Am trecut cu masina de mai multe ori prin curtea unei balastiere si uneori am si lasat masina la ei la birouri si efectiv NIMENI nu a spus nimic sau sa aibe vre-un comentariu sau discutie in contradictoriu . Fac vanatoare in acea zona la rate , fazani , vulpe , etc , si la fel : nu m-a deranjat nimeni niciodata de cativa ani buni
Pai daca te a vazut cu pusca care o fii nebunul sa te intrebe ceva.socsigroaza

pescuiesc si am pescuit de la Posta in sus pana la Crivina . Nu a venit nimeni niciodata sa-mi spuna sa nu pescuiesc , insa , au venit de mai multe ori Jandarmii , au cerut politicos un CI si sa le arat ca nu folosesc parasuute , au cerit permisul ANPA si toate acestea binenteles cand nu a fost prohibitiee . Au mai venit de cateva ori si unii cu vidanja de au golit cinsterna plina cu reziduri in Arges , am mai vazut pe acolo oameni ce taiau copacii pentru a se incalzi iarna probabil . Am trecut cu masina de mai multe ori prin curtea unei balastiere si uneori am si lasat masina la ei la birouri si efectiv NIMENI nu a spus nimic sau sa aibe vre-un comentariu sau discutie in contradictoriu . Fac vanatoare in acea zona la rate , fazani , vulpe , etc , si la fel : nu m-a deranjat nimeni niciodata de cativa ani buni . Intamplator am gasit o data si o masina dichisita in care se facea SEX patimas , si multe alte intamplari . Posibil sa fiu eu mai norocos ?
eu nu am pescuit in zona aia decat de vreo 30-40 ori in ultimii 5-6 ani .... dar aia cu jandarmii nu o cred... cred ca nici macar nu stie jandarmeria ca exista raul acolo.... iar despre "legalitatile de la Mihailesti" nu comentez. Acum cativa ani era o intreaga discutie pe barcaholic.ro pentru ca astia de au concesionat lacul nu lasau accesul liber celor cu caiacul, desi ei au concesionat resursa piscicola ... nicidecum dreptul la acces cu barca / barca cu motor / caiacul.

Acum cativa ani era o intreaga discutie pe barcaholic.ro pentru ca astia de au concesionat lacul nu lasau accesul liber celor cu caiacul, desi ei au concesionat resursa piscicola ... nicidecum dreptul la acces cu barca / barca cu motor / caiacul.
Foarte pertinenta observatia asta si valabila pe orice apa aflata sub contractare.
Va salut pe amandoi si va asigur ca impartasesc aceleasi ganduri, *DAR* exista anumite portite legale de care autoritatile se pot folosi pentru a permite sau nu accesul pe apele interne, altele decat cele navigabile. Iata despre ce este vorba...
Ceea ce voi scrie aici, va fi putin offtopic, dar are legatura cu cele doua observatii de mai sus si sunt sigur ca ii va interesa pe toti cei care se gandesc sa puna o ambarcatiune pe apele din Romania, inclusiv pescarii care folosesc barci.

1)
Accesul "liber" pe apele interioare ale Romaniei este stipulat prin prevederile art.25, alin (3) din forma republicata si consolidata a Legii apelor nr.107/1996 :
“Circulaţia pe cursurile de apă, lacuri naturale sau pe mare, cu bărci de agrement fără motor, se efectuează liber, cu respectarea drepturilor riveranilor şi reglementărilor legale. "

2)
Pe de alta parte, avem de-a face cu prevederile Ordonantei nr.42/1997 privind transportul maritim si pe caile navigabile interioare modificata de O.U.G. 74/2006, respectiv:
ART.10, alin (3):
"Modul de organizare şi funcţionare a activităţilor în porturi şi pe căile navigabile interioare, de administrare a porturilor şi a căilor navigabile interioare, de utilizare a infrastructurii portuare şi de căi navigabile interioare, aparţinând domeniului public, se stabileşte prin lege."
Art. 19:
(1) Reglementările, supravegherea și controlul navigației în apele naționale, altele decât cele navigabile, sunt de competența consiliilor județene, respectiv a Consiliului General al Municipiului București, pe teritoriul cărora se află aceste ape.
(2) Reglementările prevăzute la alin. (1), întocmite de consiliile județene, respectiv de Consiliul General al Municipiului București, se aprobă de către minister.
(3) Activitatea de supraveghere și control se organizează de consiliile județene, respectiv de Consiliul General al Municipiului București, cu avizul Autorității Navale Române.

In final, reamintesc pentru cei care nu cunosc deja acest aspect, existenta H.G. nr.665/2008 pentru stabilirea nominala si pe portiuni a cailor navigabile interioare ale Romaniei . Atentie aici la rauri: sunt clasificate ca si navigabile doar raurile Siret si Prut (nu si Arges), iar in lista de lacuri, nu veti gasi nicaieri Mihailesti :)

Va rog sa remarcati, asadar, ca chiar daca prin art.25, alin (3) din Legea apelor nr.107/1996 se stipuleaza ca "Circulaţia pe cursurile de apă, lacuri naturale sau pe mare, cu bărci de agrement fără motor, se efectuează liber" , ultima parte a aceluiasi articol precizeaza ca asta se poate face doar "cu respectarea drepturilor riveranilor şi reglementărilor legale" !

Care sunt aceste drepturi si reglementari ? In afara de cele existente cu privire la navigatie, mai sunt cele date de primari, in baza Ordonantei nr.42/1997 , Art.10 si Art.19.
Daca nu va este clar, mai cititi odata (no offense!). Art.10 spune clar ca jurisdictia locala se aplica apelor "aparţinând domeniului public" , iar Art.19 se refera la "altele decât cele navigabile" - adica cele care nu sunt cuprinse in lista celor declarate navigabile prin H.G. nr.665/2008.
Si din pacate, tot Art.19 confera dreptul administratiei locale (primarii si consilii locale) sa taie si sa spanzure pe acele ape.

Carbocalm are perfecta dreptate:
Deja sunt mai multe reguli decât relaxare, pe banii pescarilor. Cine se duce și accepta tot frecusul asta...

Ultima editare: