Barajul Mihailesti -Arges

shogunu65

Stiuca
Din cate am citit pe net, concesiunea a cuprins zona de pe raul Arges incepand de la un pod de cale ferata si pana la lac, inclusiv tot barajul
Punctul de taxare este unde este rampa, e singurul loc prin care se poate ajunge cu barca pe lacul Mihailesti . probabil s-au gandit ca pe acolo va trece toata lumea cu barca si asa vor putea incasa taxa mai usor
si pana la urma mai exista sau nu concesiunea? din cate stiu de asta au facut rampa aia...

Asterix

Oblete

Atașamente

• IMG_20200830_162443.jpg
    IMG_20200830_162443.jpg
    468,7 KB · Vizualizări: 382

Wurger

Somn
Asta am vazut si eu, dar nu am pescuit niciodata ca sa vad unde se incaseaza taxa. Oricum mi se parea nesimtire sa interzici pescuitul pana la podul de cale ferata in amonte, in conditiile in care lacul e imens si tu ai crescatoria langa baraj.

yo3fhm

Biban
Update 02 Oct. 2022:
Azi am fost sa vizitez rampa de la Posta, cu gand sa ies cu caiacul pe Arges.
Am gasit-o distrusa, vedeti pozele si clipul de mai jos.

Scurt istoric:
- conform postarilor din acest topic, lucrarile au inceput din a doua jumatate a lui 2018;
- a fost inaugurata dupa 22 Apr.2019 ;
- in Sep. 2020 era perfect folosibila ( dovada = ultimul clip de la finele acestei postari, apartinand unui amic care a facut o iesire cu caiacul pe Arges, folosind aceasta rampa )
- gasita distrusa pe 02 Oct.2022 (nu am mai vizitat-o de la finele anului 2020).

20221002-124210.jpg

20221002-124222.jpg

Clip iesire cu caiacul in Delta Argesului (dovada ca rampa era functionala in Sep. 2020) :

Ultima editare:
Salutare! Inteleg ca in lipsa rampei acum se poate intra pe oriunde?
A fost cineva recent, in ce conditii se mai poate pescui?

... la pietre ... in aval de baraj am tot fost ... doar niste bibani micuti un avat ratacit si un strap din greseala
zona este braconata ziua cu parasute si noaptea cu curent ...mai ales cand apa este oprita
eram inbracat intr.un costum de camuflaj de armata si am reusit sa mai gonesc din ei thumbup i am speriat ca sunt de la politie naughty .. unii au plecat alti nu..
zona mai tine peste dar nu dai de ei in fiecare zii .. trebuie cautat cu gume mici sau pestisor mic viu ...
incerc sa ma mai duc cand am timp .. poate se duce veste printre braconieri ... ATENTIE ... nu va luati de ei daca sunteti singur ... pot deveni agresivi
o sa iau legatura cu un prieten care a ajuns mare sef pe la jandarmi ... poate reusesc sa in conving sa mai trimita din cand in cand cate un echipat prin zona .
imi place mult acea zona ... mai ales ca pescuiesc acolo si pe baraj de cand eram copil .( drept dovada si poza de profil )
pe baraj zona Cornetu vine unul Adrian care zice ca este mare administrator pe acea zona si nu ai voie sa dai la peste doar daca esti localnic ..
nu vrea bani nu vrea nimic .. este foarte agitat si recalcitrant ... se rasteste la tine si vorbeste foarte agresiv ... si te ameninta cu politia si jandarmeria ...
pasionatii de aceasta zona ...sper sa ne vedem pe apa

Atașamente

• IMG_20220727_104931.jpg
    IMG_20220727_104931.jpg
    264,6 KB · Vizualizări: 166
  • Screenshot_20221001_125806_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20221001_125806_com.android.gallery3d.jpg
    292,1 KB · Vizualizări: 163
Barca proprietate personala, cei 100 lei ultima data ii achitam direct la "pescaria" din curba, dar care acum parea inchisa - cel putin in ultimele 2-3 dati cand am trecut prin zona.

Kleniacul

Stiuca
Minunea a ținut puțin,adică pescuit cu ANPA pe Mihăilești,a luat-o Bădălău si jandarmii au inceput sa dea avertismente si să gonească pescarii.Un gind bun pentru noul concesionar și o uare pioasă, La Multi Ani!",cu executare.

asă,ca
8

El-Diablo

Oblete
Salutare, am si eu o intrebare si sper ca este ok s-o adresez aici... Se poate pescui in delta argesului?

wyktor92

Oblete
Nu mi-a fost clar din mesajul de pe 23-Iunie-2023, pana la urma acest lac de acumulare Mihailesti este detinut de cineva? Sau se poate merge la pescuit cu permis ANPA?
Am mai vazut oameni pe acolo in trecere, si pareau complet relaxati, mi-au zis ca este de ajuns sa ai permisul ANPA, si cica se braconeaza in draci locul

Catpat

Oblete
Zilele trecute am fost pe langa barajul Mihailesti, atat la Posta cat si la Draganescu. Pe fostul loc de lansare a barcilor de la Posta am gasit o pescarita. Mi-a spus ca barajul nu este concesionat si ca pe poate pescui inclusiv din barca. Pacat ca nu mai ai pe unde sa o dai la apa .. Daca aveti alte informatii va rog sa le impartasiti aicizimbettt

Sus