Barajul SIRIU

Abbathar

Oblete
Salut,
Am fost in Iulie pe Siriu. Am stat 3 zile unde am pescuit si din barca si de pe mal.
Rezultatul a fost: vreo 10 bibani :).
Am dat si cu linguri si cu voblere, bibanii i-am luat la gume.

valeron

Oblete
Mda, n-am ajuns sezonul asta pe Siriu..Chiar ieri am vazut un clip pe fb cu eliberarea uni clean de 55 cm..sau 51..
Oricum, multumesc de info!Fire intinse !

Abbathar

Oblete
Lacul cred ca tine peste, insa e intindere mare de apa si trebuie cautat... mult, cu barca. De pe mal nu faci nimic. La pensiunea de pe malul lacului erau poze pe pereti cu pescari care pozau cleni si bibani frumosi, iar un nene care se ocupa cu ture cu barca pe lac pentru turisti povestea despre lostrite legendare :)

Saptamana viitoare voi face o iesire de 2 zile cu barca pe Siriu. Nu avem multe informatii despre lac deocamdata, nu am mai pescuit pe un asemenea lac pana acum, n-am prea mult habar de modul de abordare, deci nici asteptarile nu sunt prea mari. Daca nu-i vom dibui pe pestani cu sonarul ne vom relaxa langa un gratar cu carnuri selectionate si aia e.
O sa pun in trusa niste jiguri si gume nu prea mari si ceva ramasite de voblere sa testam si prin zona malurilor poate vom convinge ceva cleni, niscaiva bibani si mai adaug si niste linguri mai mititele genu la Taifun si unele ceva mai greute …

Orice sfaturi de la cei care au mai fost pe acest lac, orice sugestii, opinii, ponturi si secrete de mult uitate sunt binevenite si aplaudate !! S-avem sanatate si bucurie !

orka

Stiuca
Intrare pe la Izvorul Bucuriei,se poate lansa barca lejer, relax depinde cum prinzi, poate sa fie nunta,botez,cununie,taiere de mot,bum,bum, manele pana se chercheleste DJ,..mai este o intrare pe la coada lacului( relax cat cuprinde) dar nu mai stiu cum este drumul( poate colegul Espasia ne poate oferii date recente, cu toate ca el intra de obicei pe la IB) mai era o intrare la camping Yaba Daba Doo ,posibil.....nu iti face mari sperante, e un lac cu toane, ...fire zbuciumate.... gofishing jos palaria

Un prieten al meu a vorbit în urma cu o săptămână cu primarul din Nehoiu și se pare că treabă asta nu e reglementată deloc , prin nici un document oficial inca.

Stefan

Salau
Eu la ultima ieșire pe siriu am mers pe termic chiar dacă scrie ca este interzis...și nu eram singur...clanul și bibanul din ce în ce mai rar și asta din cauza somnului cred eu..

Așa am înțeles și eu că deși e panoul respectiv , in Primărie nu se știe de treabă asta și la fata locului nu se prea respectă această reglementare mai nou introdusă înțeleg ... Din anumite surse azi se trăgeau cu banana pe lac , agrement în toată regula, dar nah ...
Oricum o vizita acolo cu termicul nu mai este deloc confortabilă acum, cu puțin ghinion îți poți lua o amendă consistentă plus stricarea întregii zile de relaxare....
Mi.a dat peste cap toate planurile știrea aceasta. Pffffuaaa ...

adiwolf

Moderator
Membru personal
Primaria locala nu are nici o treaba cu administrarea luciului de apa sau cu resursa acvatica
ANAR prin sucursala ABAB-I raspunde.
este drept ca nu se respecta multe in tara asta, dar asa cum ai spus Crapmaniacul -e, risti sa iti futi ziua de relaxare ce cu greu reusim sa o programam dar sa ne mai si bucuram de ea!
imi pare rau de vestea proasta, dar mai bine zici mersi ca nu ai ajuns acolo si sa faci cale intoarsa !

Espasia

Somn
dar mai bine zici mersi ca nu ai ajuns acolo si sa faci cale intoarsa !
Cum am facut eu dupa ce am vazut panourile instalate.
Cautati fotografia, semnatarul anuntului nu este Primaria Nehoiu. Parca eu asa imi aduc aminte, ci Apele Romane.

Am gasit si fotografia panoului, pozata de mine, Sunt 2 panouri, pe ambele intrari cu barcazul. Deci Primaria nu are ce discuta....

1651908669496.jpeg

Sus