• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Barci folosite la pescuitul rapitorilor

Claudiu

Administrator
Membru personal
Pana acum 4 ani pescuitul se desfasura pentru mine doar de pe mal, pe o parte fiind bine deoarece orice pescar stie ce inseamna o partida de pescuit cu barca: echipament interminabil din care daca se intampla sa uiti ceva acasa... ziua de pescuit este esuata, munca de salahor (carat in masina, umflat, dezumflat, impachetat, carat in apartament din nou tot calabalacul etc).

Aveam nevoie de o barca pentru ca in primul rand pestele trebuie cautat din ce in ce mai mult, majoritatea locurilor sunt greu sau imposibil de accesat de pe mal. In al doilea rand, pescuitul din barca si plimbatul cu barca imi plac la nebunie. Cum majoritatea partidelor de pescuit le fac pe Olt unde sunt placi inclinate, diguri, distanta mare de carat s.a.m.d cat si faptul ca locuitul la apartament nu ofera prea mult spatiu am fost nevoit sa aleg o barca gonflabila. Din start am exclus RIB-urile (preferatele mele) din considerente mai sus enumerate. Aici intervin numeroase intrebari in alegerea barcii gonflabile:

• cu chila sau fara chila
  • lipita sau termosudata
  • de firma sau nu
  • PVC sau Hypalon
  • de o persoana sau 2, 3....
  • cu placa motor sau nu
Prima barca a fost o barca pneumatica Kingfisher de 2.40 fara placa motor. Aceste barci sunt produse in Romania, la Bucuresti de firma SC Vicmar IND. SRL. Mi-au lasat o impresie ca aceste barci sunt cinstite, adica au un pret moderat, au un material destul de gros si rezistent la pietre, scoici, per total au o calitate buna cu un raport calitate/pret corect. Nu au chila gonflabila, nici podea gonflabila sau rigida adica nu ai cum sa stai in picioare pe aceasta barca dar nici pentru spinning nu prea merg cine stie ce...poate pe lacuri mici, unde nu se fac valuri mari (au baloane flotoare mici), nu sunt curenti etc. Modelele mai noi pot fi comandate custom cu diverse optiuni. Pe vreme friguroasa aceasta barca devine aproape imposibil de pliat si strans, nu va mai avea loc niciodata in masina in pozitia in care ai adus-o, practic e tabla. In orice caz se preteaza mai mult pescuitului stationar dupa parerea mea, a plantatului etc. Partea buna este ca daca ai nevoie de reparatii, o poti trimite la ei si ti-o repara intr-un mod profesional.

Dupa ceva timp aveam nevoie de o barca cu placa motor asa ca dupa ce m-am documentat putin am luat o barca second-hand de pe un forum, o barca Zodiac Fastroller Acti-V 2.80 m din PVC. Si asta la pretul unei Kingfisher noi. Era o schimbare de la cer la pamant, acum era loc de 2 persoane, pozitia pe balon sau pe bancheta barcii era mult mai confortabila fiind la inaltime, se putea sta in picioare... apropo de statul in picioare, pescarii stiu ce inseamna sa te usurezi cu genunchii pe balonul barcii. Barca aceasta desi avea ceva timp, nu arata urme de uzura pronuntate, nu era dezlipita, doar o valva pierdea foarte putin aer dar care prin insurubarea capacului de protectie, devenea etansa. Dupa 2 ani, stratul de protectie de sub podeaua gonflabila a crapat si reparatia am facut-o la producatorul Kingfisher, o reparatie buna la un pret modic. Barca era aceasta:

Odata cu iesirile la clonc, ceea ce ieri mi se parea a fii echipament mult, acum am inteles ca atunci era doar o joaca. Si ce sa vezi... aveam nevoie de o barca mai mare, multe dintre partide fiind facute in 2, bagaje multe de tot.... Daca am fost multumit de cealalta barca pneumatica Zodiac, am zis sa merg tot pe mana lor. Am luat exact acelasi model doar ca este un pic mai spatioasa si anume: Zodiac Fastroller Acti-V 325 Neo, adica este facuta dintr-un material numit Hypalon cu proprietati superioare PVC-ului din punct de vedere al rezistentei materialului in timp la raze UV, impachetari/despachetari repetate, depozitarea barci stransa, se pliaza mult mai usor pe vreme rece etc. Desi este superioara din unele puncte de vedere modelului vechi, are niste lucruri care ma deranjeaza si care sunt facute mai prost.

• podeaua gonflabila are o textura lucioasa si foarte alunecoasa daca este uda spre deosebire de cealalta care avea o textura rugoasa si ne-alunecoasa.
  • capacele de la valve mi se par mai slab calitative decat modelul anterior.
  • partea posterioara unde se imbina oglinda cu fundul barcii trebuia sa fie dublata cu un material mai rezistent.

Deci pentru pescarul de spinning din punctul meu de vedere o barca pneumatica trebuie sa aiba urmatoarele avantaje:

• podina gonflabila de inalta presiune sau podina rigida (pe aceasta se sta mult mai bine, orice ar spune orice vanzator de barca, pe podina de inalta presiune nu se sta la fel de bine ca pe cea rigida)
  • greutate medie - daca este prea usoara ceva nu e in regula, posibil materialul este prea subtire.
  • baloane mari - te protejeaza de valurile mai mari, se sta mult mai bine (pentru cei ce pescuiesc stand pe balon, ca mine)
  • obligatoriu sa aiba chila
  • sa fie termosudate, la cele lipite dupa un timp apar probleme.
Diferenta de pret intre Hypalon si PVC este mare si cred ca nejustificata. PVC-ul modern este mult mai rezistent la frecarile cu pietre, diguri, scoici.

Recomand firme ca: Allroundmarin, Honwave, Yamaha, Bombard.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Allroundmarine nu produce barci termosudate, din cate cunosc, doar Zodiac si Bombard produc cu aceasta tehnologie.
PVC-ul oricat ar fi el de modern, emana, in timp, compusi chimici care ataca adezivul din lipituri si barca cedeaza la imbinari.
personal am patit acest lucru cu o barca Baracuda si din cate cunosc si am stat de vorba cu alti pescari, nu sunt singurul care a patit acest lucru, asadar, urmatoarea barca va fi Termosudata!!!

Claudiu

Administrator
Membru personal
Pai... Nu cred totusi ca primul zodiac era termosudat, parca se vedea ceva lipici... Chiar am sa ma uit de treaba asta pe net, dar producatorii nu prea scriu informatia asta.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Pai... Nu cred totusi ca primul zodiac era termosudat, parca se vedea ceva lipici... Chiar am sa ma uit de treaba asta pe net, dar producatorii nu prea scriu informatia asta.
nu toate barcile Zodiac sunt termosudate, au si variante mai ieftine din PVC lipit.

cat priveste varianta de barca din aluminiu, desi sunt extrem de usoare comparativ cu fibra de sticla sau alte variante rigide, nu imi plac deloc - prietene, asteptam un feedback de la tine

thumbup Am scapat cu viata! Glumesc. Barca e ok cu mentiunea ca persoanele care pescuiesc din ea trebuie sa fie obisnuiti cu miscarile in barca...Altfel pot aparea anumite probleme de echilibru ale barcii .Noi am fost doua persoane ,care cu hainele de pe ei aveau -eu 100 kg si prietenul 120 kg, genti si scule de vreo 20 kg , ancora de 7 kg, baterie de 28 kg ,motor electric de vreo 5 kg ,sonar ,baterie de sonar , mancare,vin drunk ...Nu am avut nici o problema desi la un moment dat batea vantul cum nici politia nu bate!Durereeee Noroc ca nu am prins pesti ca poate se scufunda naibi barcazulnervosrau
La capitolul "si altele" poate intra o amenda pentru viteza nervostare, un carlig 3/0 intrat bine in palma la subsemnatulcapzid , plimbari cu barca pe uscat dintr-o balta in alta , vorbit la telefon o ora din cele trei de pescuit , vreo 3 jiguri lasate in balta,vreo doua prin linia de 20 kvclapping,moartea bateriei de sonar , ce mai o zi penibil de ghinionista! Insa,una peste alta a fost frumos!zimbet

Claudiu

Administrator
Membru personal
Nu e cam mica barca pentru 2 + echipament ? Ce motor avea si cum se deplasa cu el? Telefoanele ar trebuie oprite la pescuit... dar nu prea se poate. Ai avut o zi cam incarcata... negativ Durereeee

Pentru doi pescari ordonati e destul de ok la 3,50 .Are avantajul ca e usoara si se manevreaza usor ,mai ales de pe peridoc.Mai usor ca o Samba de 3,30 ! Am mers cu un electric cred Minn Kota de 55 lbs. Mda, cam aiurea ziua ...Noroc ca mi-a smuls pana la urma jigul din mana ...worthy

Ce barci mai baieti ... eu am folosit o camera de tractor daia de spate cu cateva scanduri pe ea si asa date-am pe Canalul Siderca la Calarasi ..... prea mare investitia .... daca vrei intradevar barca , i-ati una de fibra , vb cu cineva la curte sa o tii si un peridoc si gata .... platesti un amic cu protzapu sa te lasa la apa si gata ... si cauta undeva sa o tii la apa ... un ponton ceva cu plata ... si gata ce mai ....

Claudiu

Administrator
Membru personal
Staicu nu functioneaza chiar asa cum spui tu. Bineinteles ca poti sa dai dar sunt mult mai multe variabile aici. Aici vorbim despre barci nu despre camere de tractor. Si crede-ma pe cuvant ca multe gonflabile sunt barci in toata puterea cuvantului, nu trebuie sa fie neaparat fibra. Dupa necesitati foloseste fiecare ce i se potriveste

Studiez si eu de ceva timp barci gonflabile si mi-ar place tare mult una. As prefera motor termic dar trebuie sa vad cum sta treaba cu permisul de navigatie. Ma uitam si la un kayak bun dar comoditatea unei barci gonflabile e net superioara. Pana la urma cred ca ma bag la una.

adiwolf

Moderator
Membru personal
inainte de a cumpara un caiac, sfatuiesc pe toti sa incerce acasa sa stea in fund, cu picioarele intinse sau flexate din genunchi si cu spatele drept, jos pe covor, circa 15-20 minute si daca va mai place pozitia asta, incercati si caiacul

Octav,cred ca cea mai buna varianta ramane tot barca gonflabila,in caiac nu cred ca rezisti mai mult de jumatate de ora,ma refer la pozitia teapana de stat in scaunel,si inca ceva ,ar trebui sa ne uitam in buletin sa nu uitam ce varsta mai avem.

adiwolf

Moderator
Membru personal
din cate cunosc eu, nu sunt termosudate dar categoric su mult peste alte barci de genul baracuda, kolibri, etc.
Zodiac si parca Bombard sunt cam singurii care fac termosudate, de restul..............nu stiu !

din cate cunosc eu, nu sunt termosudate dar categoric su mult peste alte barci de genul baracuda, kolibri, etc.
Zodiac si parca Bombard sunt cam singurii care fac termosudate, de restul..............nu stiu !

Pfff... nasol atunci pentru ca au pret ca Zodiac-urile... Deci nu merita investitia..

adiwolf

Moderator
Membru personal
astazi am facut iarasi probe, deci:
- barca BARACUDA 2.7m cu podina aluminiu
- motor SUZUKI 6cp 4T
- eu, 120kg
- bagaj in barca = 1 ancora 6kg + 1 bidon 1litru benzina + bidon 1 litru apa + 1 sonar + 1 rucsac cu maruntisuri ~ 5-6kg = ~18-20kg
mentionez ca am avut prelungitor mansa motor si am putut sa ma pozitionez unde am dorit in barca
deasemenea mentionez ca am schimbat pozitia-trim-ul motorului in mai multe feluri cautand reglajul optim.
rezultat:
- mers in amonte - max 10km/h
- mers in aval - 12km/h
masuratorile au fost facute cu gps-ul IGO de pe telefon, iar proba s-a desfasurat pe Olt pe un lac de acumulare
concluzie - cu 6cp, genul asta de barca NU gliseaza, tot ceea ce poti obtine este un semiglisaj
baloanele si chila barcii au fost umflate la maxim !