Barci folosite la pescuitul rapitorilor

Salut,
Poti sa zici mai multe detalii te rog? Ce anume nu ti-a placut pe mare la motorul de 2.5?
De ce nu este recomandata barca respectiva pentru mare?
Ai alta recomandare in bugetul respectiv sau poate cu ceva in plus?
Nu imi doresc motor mai mare pentru ca as avea greutate in plus si doresc sa raman sub 5cp pt care nu trebuie permis.

Multumesc,
Paul
Paul, pt o iesire in grecia de 1-2 zile, inchiriaza barci de la ei. Iesi mult mai ieftin decat sa cumperi barca si motor. In plus, risti sa spargi supraportbagajul cu motorul. O barca pt 5 persoane, cu 20 cai, de inchiriaza pana in 100e plus carburant. Daca nu ai experienta cu barcile, te sfatuiesc sa nu pilotezi tu, mai ales in mare, unde se schimba curentii in functie de flux si reflux, iar pe langa stanci sunt sigur curenti si valuri,

ivanp

Oblete
Paul, pt o iesire in grecia de 1-2 zile, inchiriaza barci de la ei. Iesi mult mai ieftin decat sa cumperi barca si motor. In plus, risti sa spargi supraportbagajul cu motorul. O barca pt 5 persoane, cu 20 cai, de inchiriaza pana in 100e plus carburant. Daca nu ai experienta cu barcile, te sfatuiesc sa nu pilotezi tu, mai ales in mare, unde se schimba curentii in functie de flux si reflux, iar pe langa stanci sunt sigur curenti si valuri,
Din fericire stam cam 20-30 de zile in grecia ... anul trecut au fost 40 in total. Si in general sunt genul caruia ii place sa aibe lucrul lui ... nush daca e bine dar m-am cam obisnuit cu mine de-alungul timpului.
Oricum - sper sa se miste combinatia cu 2.5cp la 50-100m de tarm ... vedem.

numnai bine,
paul

ivanp

Oblete
Salut,
Oare are cineva dimensiunile de la Elling Patriot 310 atunci cand este impachetata? Nu le gasesc pe niciunde si nici cei de la barciaccesorii.ro nu se grabesc sa imi raspunda la mail ...

Multumesc,
Paul

Claudiu

Administrator
Membru personal
Salut Ivan, care este motivul pentru care ai optat la modelul acesta? De ce e important ce dimensiune are noua impachetata caci tie in veci nu iti va mai iesi la fel dupa prima despachetare?

ivanp

Oblete
Salut,
Ziceam prin primul post de ce m-am oprit la modelul acesta - am ales Elling Patriot pentru imbinari termosudate, chila in v, podina tego, 2 bancute si greutate - 40kg. Mi-ar fi placut sa aibe balon mai mare (Patriot are 38).
Ma intereseaza dimensiunie impachetate ca sa vad cum imi va incapea cat mai bine in masina - chiar daca dupa prima impachetare nu o sa mai fie la fel de bine impachetata dar macar orientativ sa stiu la ce sa ma astept.

Multumesc,
Paul

grey-wolf

Biban
Asteapta te la cel putin 20% in plus ca volum dupa ce o impachetezi tu . Prin comparatie cu alte barci la dimensiunea asta (pe asta nu o cunosc ) aproape un portbagaj de breack . Daca o impachetezi la rece (ceea ce am inteles ca la tine nu e cazul ) un portbagaj intreg . Depinde de cat de mult insisti si cat timp aloci impachetatului . Vezi orientativ alte barci de dimensiuni similare impachetate de
fabrica
Ps cred ca 2,5 cp esti grav submotorizat . Sa fi constient ca risti viata sau sanatatea celor din barca daca nu iti alegi bine momentele de plimbare pe apa .

Ultima editare:

adiwolf

Moderator
Membru personal
orice barca pneumatica din PVC se poate impacheta foarte slim daca folositi pompa de umflare pe invers.
adica sa scoateti aerul din baloane nu sa il bagati
garantez treaba asta, eu asa procedez cand o impachetez si chiar mai desfac putin supapele sa intre aer in ea .

ivanp

Oblete
Asteapta te la cel putin 20% in plus ca volum dupa ce o impachetezi tu . Prin comparatie cu alte barci la dimensiunea asta (pe asta nu o cunosc ) aproape un portbagaj de breack . Daca o impachetezi la rece (ceea ce am inteles ca la tine nu e cazul ) un portbagaj intreg . Depinde de cat de mult insisti si cat timp aloci impachetatului . Vezi orientativ alte barci de dimensiuni similare impachetate de
fabrica
Ps cred ca 2,5 cp esti grav submotorizat . Sa fi constient ca risti viata sau sanatatea celor din barca daca nu iti alegi bine momentele de plimbare pe apa .
Multumesc de info. Targetul meu este sa o fac sa incapa int-run thule - mai mare sau mai mic - aici cu dimensiuni - https://roofracks.co.uk/Thule-Products/Roof-Mounted/Roof-Boxes-Cars/touring/
Legat de motorizare - da, iesitul pe apa se face doar in conditii de apa linistita, daca vremea se schimba - se revine la mal - oricum in prima faza se merge doar in lungul tarmului.
Pentru acelasi scop - plimbare in lungul tarmului intre plaje diferite sau mai greu accesibile de pe tarm - Incep sa imi bat capul si catre un Suzuki DF 5 S dar ma deranjeaza un pic greutatea - 26kg versus 13kg la df2.5 - este adevarat si puterea este dubla.

Multumesc,
Paul

orice barca pneumatica din PVC se poate impacheta foarte slim daca folositi pompa de umflare pe invers.
adica sa scoateti aerul din baloane nu sa il bagati
garantez treaba asta, eu asa procedez cand o impachetez si chiar mai desfac putin supapele sa intre aer in ea .
buna idee - multumesc de info.

Multumesc de info. Targetul meu este sa o fac sa incapa int-run thule - mai mare sau mai mic - aici cu dimensiuni - https://roofracks.co.uk/Thule-Products/Roof-Mounted/Roof-Boxes-Cars/touring/

Multumesc,
Paul
Salut. Legat de transportul intr un roof top box ar trebui masurat ff bine. In general cutiile nu se deschid ff mult si nu prea reusesti sa bagi in ele chestii care ar incapea daca ai putea deschide capacul la 90-180 grade. Eu abia reusesc sa bag in cutie asta https://waterworld24.com/Gumotex-Twist-2-1-Nitrilon-Modell-2019

si are teoretic 61 x 37 x 25 cm .... desi nu reusesc sa il strang la fel de bine cum a venit initial. Iar cutia este una de 410 litri

prin urmare cel mai ok ar fi sa masori ff bine inainte de achizitii

Sus