Baterii pentru motoare electrice de barca

Espasia

Somn
Da, si apoi verificat acasa.
Cu un instrument de masura? Sau tot la afisaj.
Oricum in afisajele lor (au abateri mari de masurare datorita componentelor) eu nu ma incred. Dar, macar iti dau senzatia aia de “bine”……
Bafta.

cu stima,

Am pus un link sa vedeti ce este si cum este facuta acea mica “abureală”……Sa vinda produsul…….

Pentru cine se mai pricepe la electricitate, ia uitati cum sunt facute, si ce contin.

Toate componentele -parametrii-depind indubitabil de temperatura componentelor (ambientala+cea de functionare), iar aici sunt necesate componente extrem de precise, ceea ce ar costa foarte mult.
Aparatul masoara tensiunea iar gradul de incarcare este dat de diferente de miimi de volt…..Hai sa fim realisti.
Mai ok este asta cu 4 nivele de incarcare……0….25….50….75…100%….

Dar asta este parerea mea……Enjoy.

PS. La valijoara mea de 120 Ah, dupa o zi si jumatate, nu l-am descarcat mai mult de 90%
conform cifrelor. Dar a stat la incarcat apoi 5….6 h, cu un redresor de 10 A. Asa ca…..cine minciunește?

alinm

Stiuca
Asa si a mea. Cand am ajuns acasa arata indicatorul de pe ea 87% si apoi a incarcat 55Ah.

Am cantarit-o, are 22,5kg, decent pentru 200Ah.

De testat daca is reali, nu stiu cum. Doar daca pun o sarcina fixa si las sa se descarce, gen rezistenta electrica sau ceva. Anyway, testul va fi folosirea timp de 3 zile, Daca consum in medie 50-60Ah pe zi si tine 3 zile, e foarte bine.

Asta daca trece testul frigului peste noapte ...

Costi

Stiuca
Eu ma uit la voltaj... in general o baterie lifepo4 cand ajunge la 12 V e goala..... Cand e full sta pe undeva la 13,6-13,7. A mea e 100Ah, 12 V. Pana acum intr-o zi de pescuit nu am reusit sa o descarc... la Dunare folosita doar pentru ancora... iar pe lacuri uneori si pentru deplasare. De exemplu azi am intrat dimineata pe apa cu ea la 13.7 V (100%) iar acum ajuns acasa imi zice ca e 99%, insa are 13.2 V, si daca o sa o pun la incarcat cu incarcator de 10A se incarca in cam 3-4 ore. Azi am folosit-o si deplasare si ancora....
In general ma ghidez dupa tabelul de mai jos....

lifepo4-voltage-chart.png

andymanea

Oblete
A folosit/folosește cineva accu LifePo4 de la Greencell?
Vreau sa iau un accu de 100ah, lifepo4, max 3k lei.
Ma tot invart intre Greencell, Roypow, Epoch. La roypow și epoch am găsit reviews, all good... Dar nu as omite greencell având în vedere ca îl găsesc în România.

ambrooo

Salau
Hello,
Am eu un Greencell de 50 Ah pe care l-am folosit 9 luni in special pt sonar. Nu am avut nici o problema cu bateria pana acum.

Claudiu

Administrator
Membru personal
A folosit/folosește cineva accu LifePo4 de la Greencell?
Vreau sa iau un accu de 100ah, lifepo4, max 3k lei.
Ma tot invart intre Greencell, Roypow, Epoch. La roypow și epoch am găsit reviews, all good... Dar nu as omite greencell având în vedere ca îl găsesc în România.
Roypow gasesti la mine si daca urmaresti filmarile o sa vezi ca sunt net superioare oricarei alte baterii. Insa si pretul este pe masura, peste GreenCell. RoyPow are 5 ani garantie

andymanea

Oblete
Roypow gasesti la mine si daca urmaresti filmarile o sa vezi ca sunt net superioare oricarei alte baterii. Insa si pretul este pe masura, peste GreenCell. RoyPow are 5 ani garantie
Știu Claudiu. M-am decis la un Roypow pana la urma, dar nu varianta marine grade, cum ai și tu, ci o varianta mai low, dar care se încadra în budget.
Mersi frumos băieți!

Alex D.

Biban
Ma pregatesc sa fac niste investitii si m-am lamurit la ce motor electric si baterie sa imi iau, dar nu sunt lamurit despre ce redresor (incarcator) de baterie lifepo4 sa iau, ceva mai de buget, nu ma intereseaza ca sta la incarcat 8h. Si trebuie si o siguranta intre motorul electric si conexiunea la baterie? Este vorba de o barca de 2.8m allroundmarine kiwi, motorul va fi endura max 45 si o baterie lifepo4 de 75 sau 100ah. Multumesc!

Ia legătura cu Claudiu . Sigur are soluții. Siguranța respectiva am luat-o tot de la Spinningshop.ro.
Asta este….

Toate brandurile pe care le vand eu de baterii LifePo4 au aprox 15 kg/ 100 ah. Asta insemnand Liontron si RoyPow. In functie de tipul de celule pot fi si mai usoare. Dar 11 kg la 100 ah e putin.
Salutare,bateria mea Lfp Energy Research de 100 amp are 10,4 kile ,m-am mirat si eu... Colegii de pe forum,posesori ai acestei baterii pot impartasi ceva opinii despre cum se comporta dupa 1-2 ani de folosire ? Eu o am de 1 an si 3 luni,am doar 3 cicluri de incarcare-descarcare,pana acum totul ok .

Claudiu

Administrator
Membru personal
Nu neaparat ciclurile sunt importante, as zice din contra, trebuie incarcata si descarcata mai des. Si cel mai important, au capacitatea declarata, am testat de multe ori asta cand am balansat modelul de 100 de nou.

Sus