Baterii pentru motoare electrice de barca

shogunu65

Stiuca
Nimic de pe piata nu are istoric prea mare. Tehnologia este destul de noua, cel putin noua pe piata. Practic nu cred ca exista baterie care sa fi reusit sa parcurga ciclurile mentionate de producatori in specificații.

Gxge

Oblete
Americanii le-au tot testat, pe Amazon sunt destule pareri pro si contra. Avand in vedere garantia de 5 ani de la producator, fie si 2ani prin emag....am zis sa intreb poate avem si pe la noi utilizatori. Am intrebat la nemti, cu un discount ....pt 100Ah varianta smart, o bucata de 50Ah si un incarcator 20A ....716 euro, transport inclus. Pe Amazon, la comentarii ...pare ca respecta garantia si inlocuiesc bateriile cu probleme...dar ..☹️

Ultima editare:

danone

Salau
Deci cam ce ma sfatuiti? Alea din instalatiile voltaice cum sunt? Totusi domeniul asta are ceva trecut in spate.

Gxge

Oblete
Deci cam ce ma sfatuiti? Alea din instalatiile voltaice cum sunt
Din punctul meu de vedere, daca vrei ceva consacrat la bani buni, ai un control al calitatii UE - desi probleme pot aparea, discuta cu Claudiu.
Daca financiar vrei mai jos, iti asumi ca acumulatorul este posibil sa nu se ridice la nivelul celor de la Claudiu, cu limitari de temperatura, cum iti este norocul apar si probleme care se vor rezolva pe garantie....poti cauta in genul celor de la dbsolar, poate astea de la ampere time...sau alte modele asemanatoare.
Calculati ca emag ia 20% din suma totala. Si va rezulta cam cata baterie ramane de banii aia, practic mai ieftina ca una deep cycle de calitate
Perfect adevarat ce spui, prin emag pretul pentru pachetul (100ah, 50ah si incarcator 20a) de care m-am interesat era 3700 lei. Am intrebat direct la nemti, iar pretul a fost undeva la 3250 lei, livrate acasa. practic, o diferenta de 14% - dar ma gandesc ca mai intra ascuns si transportul. Normal, ai calitate de banii pe care ii platesti ,desi daca ai garantie 5 ani si o respecta, atunci este mai mult decat suficient.
Ca o paralela, Opel nu este Mercedes, dar pe ambele le poti folosi cu limitarile si diferenta de calitate.

Espasia

Somn
Eu o am si am adus-o din china. Anul trecut in primavara. Fara nici o retinere, o recomand. Functioneaza impecabil.

A durat ceva, dar a venit fara taxe vamale/tva, fara nimic.

La mine mufa Anderson de 50 A - cea gris este integrata. Aici este aplicata. Dar este ok.

Screenshot.jpg

shogunu65

Stiuca
Eu am una tot de pe Ali, un Keepworth de 100ah. A fost livrata din Polonia parca si in cutie avea si incarcator pentru ea, la 220v. Doar ca eu nu am luat o pentru motor de barca ci pentru a face un fel de powerbank. Practic pe baterie am atasat un controller solar Epever mppt la care leg 2 panouri solare de camping (150w bucata). Tot pe baterie am montat un socket in care am prize USB / USB-c, priza auto si 2 conectori directi (de genul celor de la boxe, bagi firul si apoi strangi o piulita).
Toata dracia am facut o pentru a putea tine in viata un frigider cu compresor (la 12v) pentru 4-5 zile. Cu toate astea, am folosit bateria la o iesire cu motor electric pe Siriu si s-a comportat ok.
Daca vrei strict pentru motor de barca, ceea ce a postat Espasia cred ca e mai durabil. Iar daca reputatia si garantia conteaza, scoti mai mult din buzunar.

Costi

Stiuca
Tot acceasi baterie de la NYDPP de pe Ali o am si eu. Este de 100 Ah, si o am din luna mai 2021. Diferenta este ca la a mea carcasa e neagra si nu are mufa Anderson. In rest.. doar de bine. Pana acum sunt multumit de ea.
Mai multi prieteni au tot de pe Ali, de la GTK... si ei deocamdata multumiti de ele.

Gxge

Oblete
Eu o am si am adus-o din china. Anul trecut in primavara. Fara nici o retinere, o recomand. Functioneaza impecabil.

A durat ceva, dar a venit fara taxe vamale/tva, fara nimic.

La mine mufa Anderson de 50 A - cea gris este integrata. Aici este aplicata. Dar este ok.

Te salut!
120Ah sunt 120Ah sau 100Ah?

Gxge

Oblete
Nu inteleg. Poti detalia?
Am verificat si am pus poza corecta, cu ce am eu. Si la mine este cutia neagra
Intreb daca chiar are Ah declarati de producator. La astea `neconsacrate` se mai plange lumea ca 120Ah sunt 100Ah sau 200Ah sunt 170Ah...ca exemple...Macar sa stiu sa iau o capacitate superioara.

Espasia

Somn
Intreb daca chiar are Ah declarati de producator. La astea `neconsacrate` se mai plange lumea ca 120Ah sunt 100Ah sau 200Ah sunt 170Ah...ca exemple...Macar sa stiu sa iau o capacitate superioara.
Sunt curios, chiar sunt cum isi dau ei seama ca, capacitatea este mai mică? Dar real, nu din frunze-n vant, si pareri. Au facut masuratori?
Caci sistemul de verificare (am vrut sa il fac, dar nu merita banii…..) nu este chiar greu de facut, dar ai nevoie de niste sisteme de masura (chinezesti, este ok) niste rezistente balast, si ceva cunostiinte.

Pentru ce acc am luat eu este si un test in acest sens……pe youtube. Si tot acolo gasesti montajele si ce echipament ai nevoie, ptr a-ti construi un sistem de verificare cap.baterie.

Eu am luat 120 Ah, caci era cu 150…200 lei mai scumpa ca cea de 100. Am dat 2000 lei, parca. Vad ca s-au mai scumpit, desi lithiul s-a ieftinit continuu de vreo 5…..7 luni (citeam undeva asta, apropo de noua descoperire din Iran cu al doilea mare zacamant, dupa chile)

Scuze, iara m-a luat valul si scriu in afara subiectului.
O seara magistrala va doresc.

Enjoy

Gxge

Oblete
Sunt curios, chiar sunt cum isi dau ei seama ca, capacitatea este mai mică? Dar real, nu din frunze-n vant, si pareri. Au facut masuratori?
Caci sistemul de verificare (am vrut sa il fac, dar nu merita banii…..) nu este chiar greu de facut, dar ai nevoie de niste sisteme de masura (chinezesti, este ok) niste rezistente balast, si ceva cunostiinte.

Pentru ce acc am luat eu este si un test in acest sens……pe youtube. Si tot acolo gasesti montajele si ce echipament ai nevoie, ptr a-ti construi un sistem de verificare cap.baterie.
Uite un exemplu, nu este singurul si nu doar la acest tip de baterie, inclusiv la cele de la ampere time am gasit astfel de reviewuri. De acord nu sunt multe, posibil sa mai fie si rateuri, dar nu toata lumea masoara sau are instrumentele necesare, chiar si cunostinte tehnice minime. Daca ai curiozitatea si reusesti o masuratoare, dau o bere virtuala din suflet ...fizic cu draga inima dar este mai greu...

Atașamente

• Screenshot_20230307_225307_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
    Screenshot_20230307_225307_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
    185,7 KB · Vizualizări: 58

grey-wolf

Stiuca
Keepworth de 100Ah am si eu tot de pe Ali expres . Are aproape 2 ani . Se comporta bine iar cei 100A sunt toti acolo din estimarile mele . Cunoscand puterea consumata ( de motor )in unitatea de timp se pot folosi formule de calcul pt a verifica capacitatea .

Gxge

Oblete
Keepworth de 100Ah am si eu tot de pe Ali expres . Are aproape 2 ani . Se comporta bine iar cei 100A sunt toti acolo din estimarile mele . Cunoscand puterea consumata ( de motor )in unitatea de timp se pot folosi formule de calcul pt a verifica capacitatea

Totusi, ramane o aproximare, varianta prezentata de Claudiu pt masuratori este mai elocventa ....
Am vazut ca livreaza din Polonia, deci un mare avantaj la 1700 transport inclus+ 0 taxe si timp de livrare cateva zile.
Acum depinde cat de parolisti sunt dpdv garantie pt eventuale probleme, tu nu ai avut probleme, deci esti un utilizator fericit. :)

shogunu65

Stiuca
Totusi, ramane o aproximare, varianta prezentata de Claudiu pt masuratori este mai elocventa ....
Am vazut ca livreaza din Polonia, deci un mare avantaj la 1700 transport inclus+ 0 taxe si timp de livrare cateva zile.
Acum depinde cat de parolisti sunt dpdv garantie pt eventuale probleme, tu nu ai avut probleme, deci esti un utilizator fericit. :)
Mie mi se pare ca nu pe noi vrei sa ne convingi, ci pe tine. Adica nu esti ferm convins ca merita 1000-1500 euro o baterie si incerci sa iti aduci argumente ca alea de 4-500 euro sunt proaste.
Daca stai sa citesti pe aici, vei vedea ca si la alea de 1000 euro apar clienti nemultumiti, doar ca de multe ori "problemele" sunt in capul lor.
Nici nu vreau sa mi inchipui cum vei pescui dupa salau in vara asta, gandindu-te cu era daca ai fi luat bateria cealalta ;))

Claudiu

Administrator
Membru personal
Orice brand de baterie poate avea si are probleme specifice. Foarte important este cum se rezolva asta. Pe de alta parte sunt si destui utilizatori care nu citesc nici macar etichetele sau ghidul utilizarii. Am avut prin toamna o baterie de la un client care a descarcat-o total pe apa si a lasat-o 4 luni asa. Si da, o garantie mai mare inseamna ca: rata de probleme este mai mica, componentele folosite si cablajele sunt adecvate. Poate fi o solutie si o baterie de pe aliexpress daca bugetul este limitat sau pur si simplu nu vrei sa cheltui o suma mare, ideea e sa iti asumi ca exista o sansa, nu o certitudine, ca vei avea probleme. Sunt asaltat pe email in ultimele 3 luni de diversi producatori sau mai zis etichetatori de baterii dubioase la preturi excelente, similare cu cele de pe Aliexpress. Ideea e ca daca le-as aduce ar trebui sa raspund de ele iar asta ar genera un sir de probleme interminabile si nemultumire din partea clientilor. Un exemplu sunt bateriile Ultimatron cica din Franta. Tot stafful este chinezesc iar reviewurile de pe Amazon sau google tind la un numitor comun: cand ai probleme nu mai raspund

Gxge

Oblete
Mie mi se pare ca nu pe noi vrei sa ne convingi, ci pe tine. Adica nu esti ferm convins ca merita 1000-1500 euro o baterie si incerci sa iti aduci argumente ca alea de 4-500 euro sunt proaste.
Daca stai sa citesti pe aici, vei vedea ca si la alea de 1000 euro apar clienti nemultumiti, doar ca de multe ori "problemele" sunt in capul lor.
Nici nu vreau sa mi inchipui cum vei pescui dupa salau in vara asta, gandindu-te cu era daca ai fi luat bateria cealalta ;))
Aici te inseli dar este usor sa faci presupuneri, eu stiu ce imi voi achizitiona.
Eu i-am oferit argumente pro si contra colegului care dorea recomandari, argumente pe care si eu le-am luat la randul meu in considerare inainte sa ma decid. Din gama de pret sau calitatea aleasa de mine, mai sunt deschis intr-un procent oarecare la alt model (cel prezentat de Espasia si Costi). Eu doar intrebam si discutam pentru ca sunt diferite comentarii pe produs, iar din ce-am citit pe acest grup, am vazut ca sunt oameni care au testat, verificat si vorbesc in cunostinta de cauza. Prin urmare, toti putem profita de aceste cunostinte daca ei aleg sa le impartaseasca cu noi. Nu asta este menirea grupului? Este gresit sa cerem informatii?
Tu pescuiesti cu bateria la salau? imaginatia este destul de bogata nnnoroc

Claudiu, da aceasta este problema celor de pe ali, nu mai raspund decat foarte greu la probleme. Motiv pt care am ajuns tot la chinezi dar un pic mai siguri fiind in Europa si comentariile sunt pozitive pentru inlocuirea bateriei in caz de probleme. Dar, in continuare ramane un risc pe care eu decid sa mi-l asum, poate pt ca mi se pare inca destul de mare pretul celor consacrate desi au avantajele lor clare. Vreau ca altcineva sa faca alegerea singur, bazandu-se si pe aceste informatii oferite de colegi pe grup.

shogunu65

Stiuca
Revenind la chinezi mai serioși, Aliexpress nu este neapărat mai jos decât Amazon. Eu personal am mai multe solicitări de retur pe Amazon, pentru ca nu se dădea un termen clar de livrare. Pe Aliexpress coletele veneau la timp sau chiar mai devreme.

Sus