Baterii pentru motoare electrice de barca

sosoktm

Biban
orice baterie pretabila descarcarilor profunde (deep cycle) ar trebui sa aiba disponibile informatii privind numarul de ciclii de descarcare estimat, in functie de profunzimea descarcarii, in genul graficului de mai jos. Oricum, in mod natural, capacitatea bateriei va scadea gradual, pe toata durata de viata, daca nu apare o defectiune la una dintre celule. E cumva o decizie legat de ce primeaza pentru pescar, intre durata de viata, greutatea bateriei, capacitatea ei si pretul de achizitie. Eu nu am gasit inca vreuna care sa fie prietenoasa la toate aceste criterii, dar mai caut :)))))
1536734865190.png

Claudiu

Administrator
Membru personal
Articolul nu este unul dezinteresat, habar nu am ce e cu bateriile astea daca sunt bune sau nu, insa mai cauta informatii inainte. Dupa pretul la care vin, probabil ca nu sunt niste baterii proaste.

GClaudiu

Reprezentant Totalfishing
Despre bateriile RebelCell am auzit prima data la Victor Costache, un pescar de crap foarte atent la ceea ce cumpara: citeste, se informeaza si daca e ceea ce trebuie, face achizitia.
Se poate gasi review-ul lui pe un forum de crap.

Doar gandidu-ma la o baterie normala, ma apuca durerea de spate . Eu zic ca sunt ceea ce trebuie, atata timp cat nu compensezi foarte mult cu durerea de portofel.

AlexH

Moderator
Membru personal
Da, dar astea de la RebelCell se vand la un pret mult mai mare (calculat per Ah). Eu stiam tehnologia LiFePO4 este superioara fata de Li-Io, cand vine vorba de baterii.

adiwolf

Moderator
Membru personal
foarte misto sistemul, ingenios, ca un Lego
oare batranul Ali nu a copiat el deja asa ceva?! gandescccc

kingofbeasts

Rod Builder
Pentru flexibilitate si fiabilitate. E mai usor si mai ieftin sa schimbi o celula decat o intreaga baterie. La celule de genul in unele cazuri poti avea acces cu costuri foarte scazute .

Claudiu

Administrator
Membru personal
Pe bune? Daca e pentru sonar nu dau 70 ron si iau o baterie pe care o folosesc cativa ani la umflat barca + sonar toata ziua?

kingofbeasts

Rod Builder
foarte misto sistemul, ingenios, ca un Lego
oare batranul Ali nu a copiat el deja asa ceva?! gandescccc
daca gasesti inaintea mea, da si mie un link :)

Claudiu, una e sa incarci peste noapte si alta e sa incarci in maxim 2 ceasuri (daca nu ajungi sa stai peste nuoapte pana la urmatoarea iesire), si una e sute de grame si alta kile incad fiecare gram conteaza la glisaj si /sau confort. ;)

AlexH

Moderator
Membru personal
Cu kitul ala iesi la aproape 90$ ca sa-ti faci o baterie de 14 Ah sa zicem, asta in cazul in care nu ai celulele si vrei unele de calitate (v. LG-urile de 3500mAh). Pai pana in 20Ah cam gasesti gata facute baterii la preturi rezonabile, adica aprox 100eur.

kingofbeasts

Rod Builder
14 AH e putin pentru mine , si stiu ca si tu ai acelasi sonar . In prezent folosesc ,mai bine zis foloseam 2 baterii (aia mica a murit in 5 iesiri ).
C927F926-0C25-4DCB-BE87-3776410C5FE8.jpeg

Aia mare are 4 kile și ma tine o zi de pescuit cu condiția ca in repaus sa pun sonarul in stand by .
Aia mică are 2,35 kg și ma ținea juma de zi de pescuit tot cu pus sonarul in stand by pe timpul pescuitului efectiv.
A murit in urma unei ieșiri in care am uitat-o acasă pe cea mare și am descărcat-o pe cea mică complet ( știu ca se lasă minim 20 % din capacitate intr-o astfel de baterie ca sa n-o omori dar in acea zi n-am avut de ales ca trebuia sa traversez o zona stâncoasa foarte periculoasa și trebuia sa știu ce-i sub mine și care-i cărarea sigura printre stânci ) .
Litiul pentru mine a devenit un must have dar vroiam baterii pe care sa le pot configura singur și sa mai fiu condiționat doar de încărcător in configurarea lor . Pentru mine soluția asta e ideală mai ales la modul in care folosesc eu o baterie in ieșirile pe care le practic . Voi sunteți mai mult decât liberi sa va alegeți ce vi se potrivește vouă mai bine și acum aveți o varianta in plus ;)

Claudiu

Administrator
Membru personal
Nu inteleg cum va mor bateriile. Eu am una de 12 v 12 ah si umflu ditamai barca cu pompa electrica de presiune si stau si 12 ore pe apa cu un HDS 7

zamfi

Somn
Doua baterii mici sunt mai bune ca una mare la sonar.Am doua de 9Ah bucata.Le folosesc pe rand daca e cazul.Mici si usoare totusi.

AlexH

Moderator
Membru personal
Pe mine ma tine powerbox-ul ala (2 baterii de 7Ah, deci 14 total) 2 zile de pescuit. Dar clar ca au mai multe kg decat ar avea una litiu la aceeasi capacitate.

bobo

Salau
Nu inteleg cum va mor bateriile. Eu am una de 12 v 12 ah si umflu ditamai barca cu pompa electrica de presiune si stau si 12 ore pe apa cu un HDS 7
Doua baterii mici sunt mai bune ca una mare la sonar.Am doua de 9Ah bucata.Le folosesc pe rand daca e cazul.Mici si usoare totusi.
Pe mine ma tine powerbox-ul ala (2 baterii de 7Ah, deci 14 total) 2 zile de pescuit. Dar clar ca au mai multe kg decat ar avea una litiu la aceeasi capacitate.
Salutare colegi....deci....ce sa iau pentru un Elite 9 TS ,sa ma tina toata ziua fara sa opresc sonarul ?

Sus