Baterii pentru motoare electrice de barca

sosoktm

Salau
Revin cu link de pe ali. Ca idee, ajunsesem la 700 usd free shipping pt 12v150ah , redresor 20ah, incarcare max 30a, descarcare peak 100 ah, continua 60 ah, cutiie outdoor cu afisaj si port usb.

Geo98

Oblete
Salutare!am parcurs tot topicul insa nu am gasit ceea ce caut....vreau sa achizitionez o noua baterie ,dar nu stiu ce sa aleg,dispun de un buget 500-600lei.Gasesc ceva in bugetul asta?Merita sa mai pun 100-150lei la buget sau pot gasii o baterie buna si la banii astia?De preferat as vrea un deep cycle de 100-120A...m-am saturat sa merg cu cate 2 baterii de masina dupa mine care sa ma tine 2 3ore.Ce imi recomandati?Multumesc!

sosoktm

Salau
Recomandarea mea, fara suparare sper, e sa mai parcurgi topicul, cred ca ai informatii suficiente pentru a intelege ce sa cauti . Baterie buna la 750 lei de 100 ah gasesti , insa nu noua. Sau noua dar nu chiar buna :D Nu merita SH daca nu stii exact istoricul bateriei. Bateriile de masina nu sunt potrivite pentru descarcari profunde, datorita specificului constructiv. Ar fi util sa dai si mai multe detalii privind motorul electric folosit si cum e pescuitul tau, deoarece si o baterie de 12 v 100 ah deep cycle poate fi descarcata in 2 ore in anumite conditii ;)
Spor!

Geo98

Oblete
Recomandarea mea, fara suparare sper, e sa mai parcurgi topicul, cred ca ai informatii suficiente pentru a intelege ce sa cauti . Baterie buna la 750 lei de 100 ah gasesti , insa nu noua. Sau noua dar nu chiar buna :D Nu merita SH daca nu stii exact istoricul bateriei. Bateriile de masina nu sunt potrivite pentru descarcari profunde, datorita specificului constructiv. Ar fi util sa dai si mai multe detalii privind motorul electric folosit si cum e pescuitul tau, deoarece si o baterie de 12 v 100 ah deep cycle poate fi descarcata in 2 ore in anumite conditii ;)
Spor!
Vreau sa o folosesc pe un Minn kota endura 55lbs...m am mai gandit la o baterie Minn kota de 100A care ii in jur de 700 lei la totalfishing...nu stiu dupa ce sa ma uit mai exact...credeam ca pot gasii si noi la bugetul asta

Voblere Loco

Handmade Lures
https://www.e-acumulatori.ro/intre-50-ah-60-ah/acumulator-auto-exide-gel-g60-60-ah.html

Am bateria asta din 2012 si am folosit-o in pescuitul cleanului pe lacuri (deci deplasare continua) cu un Bulldog 40 lb , pneumatica 2.70. Apoi am folosit-o din 2017 pe un Linder de 3.55 cu acelasi motor. In 2018 mi-am luat un Motorguide cu pinpoint de 55 lb , ceia ce implica ancora prin gps, si dupa atatia ani vreau sa-ti spun ca nu am reusit sa o descarc intr-o zi de pescuit. Si crede-ma....cel putin la clean, pescuiesc in miscare continua. Fara doar si poate mi-as mai cumpara una identica. Are 7 ani de cand trag de ea si daca ar fi sa-mi iau una cu siguranta aceasta ar fi.

sosoktm

Salau
Nu pescuiesti pe vant sau pe ape curgatoare? Cu acelasi motor, pe temperatura negativa, pe lac, zi cu vant puternic, la 14:30 era gata bateria(100ah agm deep cycle cotata mai sus decat ce ai tu, sub 1 an vechime). Deci se poate:). In blana, electricul tau consuma bateria in mai putin de 2 ore;)

Scuzati, acum am vazut ca e de 60ah. Rectificam deci la 1 ora, daca bateria e inca fresh.

Geo98

Oblete
Uita de bateria aia. Minkota nu face baterii. Daca citeai atent topicul vedeai ca am scris de bateria asta, nu-i ce trebuie.
Multumesc!chiar nu am remarcat asta.Caut o baterie de 100A,sau ceva care sa ma tina ...stiu ca vreau imposibilul,ceva ieftin si bun,insa nu dispun de un buget mai mare de 700lei,mai exact caut" cea mai buna" baterie in bugetul asta...Din cate am observat in topicul asta exista baterii bune de 50Ah,care tin si o zi(din spusele altora),dar care costa mai mult...acum nu inteleg exact diferenta dintre una de 50Ah buna si una ieftina de 100Ah,dar la recomandarea colegilor,cu siguranta,voi lua o decizie buna

sosoktm

Salau
cea de 100 ieftina nu respecta specificatiile decat cel mult o scurta perioada de timp. Pescuitul e un hobby si trebuie asumat ca atare. Presupune fix atatea cheltuieli cat iti permiti/doresti sa faci, dar cred ca esti mai castigat pe termen lung cu o baterie buna decat una de calitate slaba. Mai ai rabdare putin, mai trage la rame 1-2 luni pana poti creste bugetul spre 900-1000lei , pentru o baterie de 100 Ah. Sau cumperi acum ceva de capacitate mai mica. Daca te ajuta la reducerea costului de achizitie, iti pot dona o baterie de 100 Ah decedata (undeva in jur de 32 kile), pe care sa o dai la schimb.

Geo98

Oblete
cea de 100 ieftina nu respecta specificatiile decat cel mult o scurta perioada de timp. Pescuitul e un hobby si trebuie asumat ca atare. Presupune fix atatea cheltuieli cat iti permiti/doresti sa faci, dar cred ca esti mai castigat pe termen lung cu o baterie buna decat una de calitate slaba. Mai ai rabdare putin, mai trage la rame 1-2 luni pana poti creste bugetul spre 900-1000lei , pentru o baterie de 100 Ah. Sau cumperi acum ceva de capacitate mai mica. Daca te ajuta la reducerea costului de achizitie, iti pot dona o baterie de 100 Ah decedata (undeva in jur de 32 kile), pe care sa o dai la schimb.
Multumesc mult!!!!cel mai probabil ma voi orienta catre o baterie de capacitate mai mica,dar de calitate,sau poate voi avea norocul sa gasesc una SH la vanzare care a fost intretinuta corespunzator.Pana acum am ca recomandare https://www.e-acumulatori.ro/intre-50-ah-60-ah/acumulator-auto-exide-gel-g60-60-ah.html .Daca as stii ca m-ar tine o partida de pescuit(mers cu viteza 1 2 3 5km si la intoarcere 5km cu viteza a 5-a si inca putin) ar fii ok...gen atat ma tineau 2 baterii de masina de 56,respectiv 72Ah,in medie...

Voblere Loco

Handmade Lures
Multumesc mult!!!!cel mai probabil ma voi orienta catre o baterie de capacitate mai mica,dar de calitate,sau poate voi avea norocul sa gasesc una SH la vanzare care a fost intretinuta corespunzator.Pana acum am ca recomandare https://www.e-acumulatori.ro/intre-50-ah-60-ah/acumulator-auto-exide-gel-g60-60-ah.html .Daca as stii ca m-ar tine o partida de pescuit(mers cu viteza 1 2 3 5km si la intoarcere 5km cu viteza a 5-a si inca putin) ar fii ok...gen atat ma tineau 2 baterii de masina de 56,respectiv 72Ah,in medie...
Vezi ca vindea Razvan Ghindauan o Optima . Nu mai stiu...Blue...Yelow...
In fine. Vezi pe OLX sau cauta-l pe FB. Bateria e ff buna doar ca omul si-a cumparat o racheta de acumulator din ala la 5000 lei

Geo98

Oblete
Vezi ca vindea Razvan Ghindauan o Optima . Nu mai stiu...Blue...Yelow...
In fine. Vezi pe OLX sau cauta-l pe FB. Bateria e ff buna doar ca omul si-a cumparat o racheta de acumulator din ala la 5000 lei
Din pacate s-a vandut :( mai cunosti pe cineva care vinde acumulatori ok?sau recomandari dupa ce sa ma uit..?multumesc mult!

Espasia

Somn
Daca tot va stau acumulatorii, pe “bară” ca și ciorile......:):):), mai bagati-le cate o incarcare, cu un curent mic. Nu stricã. Macar 1.....2 incarcari pana iesiti pe apa. Si la prima iesire, incarcati full.
Eu cel putin asa fac. Si ......prietenii stiu de ce........;););)

Cu stimă,

Nu știu ce le fac din fabrica la acumulatori de pot sta o perioada in magazin fara problema.
Dar odată ce l-ai pus la treabă daca nu-i încărcat ,descărcat o perioadă te timp , al ia dracu repejor.

danone

Biban
Intradevar exide gel-ul G60 a fost prima mea baterie la barca. A fost formidabila .In primii 2 ani faceam cate 15-20 km/zi pe lac cu un motor de 30lb pe treptele 1-4 (a cincea foarte rar). Dupa 3 ani am dat-o si mi-am cumpart o baterie mai mare care se impunea unei barci mai mari si mai grele. Ce vreau sa amintesc si sa insist e ca longevitatea unei baterii, pe langa modul cum o exploatezi (grad de descarcare), se datoreaza in primul rand modului de cum o intretii. Si aici vorbim de ce tip de incarcator folosim, cat de repede o punem la incarcat de la momentul descarcarii (incheierii partidei de pescuit), cat timp o tinem la incarcat si in ce conditii de mediu, etc. Espasia v-a spus sa o mai bagati la cate o incarcare pe perioada iernii cat nu o folositi. Si bine v-a zis, numai ca eu va zic s-o tineti daca puteti pe toata aceasta perioada sub tensiune. A mea e pusa din noiembrie la incarcator pe asazisa " float voltage" (tensiune de automentinere) care previne autodescarcarea si sulfatarea.

sosoktm

Salau
descarcarea pasiva e redusa (2-3% lunar!) , astfel incat, in ecuatia mare, float charge are importanta cel mult marginala. E mai importanta pastrarea la o temperatura potrivita. In plus, pentru o baterie deep cycle, 3 ani de utilizare nu e tocmai uau. Cred ca, in general, bateriile folosite la pescuit sunt mai bine intretinute decat cele din alte aplicatii (auto, ups, etc), pentru ca sunt incarcate complet dupa utilizare.
p.s. n-am nimic impotriva exide, tocmai am ales pentru o masina ceva din gama lor ;)

Geo98

Oblete
Fiind incepator la acest capitol,nu am foarte mult habar...dar am inteles ca mai presus de toate ii intretinerea bateriei si anume cum o incarci,iar asta depinde foarte mult de redresorul pe care il folosesti.Un tip mi-a povestit ca el a dat pe un redresor bun in jur de 260$ care avea 8 moduri de incarcare,gen microprocesorul redresorului alegea ce mod sa foloseasca in functie de cat de incarcata este bateria(atat am retinut).Bugetul meu pentru o baterie buna este de maxim 700lei(daca nu gasesc ceva SH ok,probabil voi lua in final Exide Gel 60)...o alta problema va fii redresorul...avand un buget redus,exista ceva pe la 250-300lei care sa fie bun?Initial foloseam pe barca acumulatori auto pe care ii incarcam cu un redresor facut in uzina(Tata zice ca are cam 25-30 de ani...el incarca constant (parca) 15v...sper sa ma fii exprimat bine.Ce alt acumulator pe gel imi recomandati?Daca cunoasteti pe cineva care are un acumulator de vanzare SH,intretinut ok si vrea sa-l vanda lasati aici un comentariu.multumesc

Sus