Batranul Siret

Silviu

Somn
Sunt surprins ca nu sunt multi moldoveni pe aici.. raul pe care am crescut ma cheama inapoi se pare, in concediu, si as vrea sa am ceva informatii despre el..am vorbit cu unchiu meu si din ce am mai auzit cica inca tine salai si somni frumosi...ei bine cum experienta mea la gume este zero dar imi pregatesc un combo frumos si dorinta de a invata e mare sper sa postez la "rezultatele partidelor" ceva frumos. Voi ce stiti despre Siret? Ati mai fost?

Am fost zilele trecute la ,,Velnita'', un loc in amonte de localitatea Lespezi.Fiind sarbatoare , probabil ca nu s-a lucrat in balastierele din apropiere ......si am avut o partida de clean cum n-am mai intalnit de ani buni.Apa era putin piscata dar chiar si asa , clenii au facut spectacol.

Cel mai bine a mers la un vobler kenart hunter de 3 cm, lansat in amonte si recuperat peste praguri . Am mai avut cateva ,,intrari'' si la o rotativa caperlan de 2 ,argintie ,dar nici pe departe ca la vobler.Astazi am mers la pod la Lespezi ,dar Siretul era asa de tulbure ca nici nu am mai desfacut lanseta.....dar maine testez zona barajului de la Pascani cu ,,artileria grea'', poate intra vreun somnic.

Mda....am testat si zona barajului , si in aval ,si in amonte in locul numit ,,La poligon'',cu oscilante jaxon ,rotative caperlan de 3 , jiguri de 10 si 12 grame cu gume Relax king shad de 10 cm....am riscat chiar si un rapala j13 timp de ore bune dar , nu am vazut culoarea somnicului visat. A plouat foarte tare in sud si m-am bucurat in schimb de o mandrete de curcubeu ca-n toiul verii.Erau insa pescari care prindeau morunasi si scobari la feeder... irimiaciprian1 , daca ai pescuit in zona Pascani , eu cred ca ne-am cunoscut deja...

Cristi.M

Oblete
Am fost zilele trecute la ,,Velnita'', un loc in amonte de localitatea Lespezi.Fiind sarbatoare , probabil ca nu s-a lucrat in balastierele din apropiere ......si am avut o partida de clean cum n-am mai intalnit de ani buni.Apa era putin piscata dar chiar si asa , clenii au facut spectacol.
Salut. Ai folosit si muste la clean?

V-ar interesa o iesire pe Siret, cu cortul si caiac?

Salut, cineva din zona Vrancei care imi poate spune un loc destul de bun pe Siret? Tot am cautat zilele astea si nu am gasit nimic. Am avut partide de cateva ore in zona satului Namoloasa si nimic...

VladM

Oblete
Nu o sa iti spuna nimeni locurile bune.

Baga un ochi pe google maps, gasesti locuri interesante apoi te duci si le pescuiesti.
La varsarea Ramnicului in Siret de exemplu.
Cauta si vei gasi intr-un final si pestele.

Nu o sa iti spuna nimeni locurile bune.

Baga un ochi pe google maps, gasesti locuri interesante apoi te duci si le pescuiesti.
La varsarea Ramnicului in Siret de exemplu.
Cauta si vei gasi intr-un final si pestele.
Nu e nimic la varsarea Ramnicului in Soert, am fost de vreo 4 ori si nimic...

viClean

Biban
Nu e nimic la varsarea Ramnicului in Soert, am fost de vreo 4 ori si nimic...
Normal ca nu mai e nimic la namoloasa(varsarea Ramnicului in siret) daca toti "fomistii" care merg iau acasa pana si pestii sub 10 cm, plus cei cu plase care intra de pe malul opus exact de la copacul ala din mijlocul siretului cu barca si intind plasele pana aproape de malul celalalt si il aduna pe tot pana in aval aproape de padure vazuti cu ochii mei in 3 partide de pescuit acolo din 10 aproximativ. Evident fac asta de mult mai multe ori doar ca nu am fost eu prezent. Autoritatile sunt mana in mana cu ei, cand am inceput sa ma cert cu ei voiau sa traga la mal sa ma ia si la bataie deci asta e pescuitul in Romania.
Cat despre sa iti spuna cineva un loc bun sper sa nu o faca si nu o lua in nume de rau dar asta sper sa faci si tu daca intalnesti un loc bun de pescuit. Tine-l pt tine, pescuieste, retine numai in limita admisa si numai daca iti e chiar asa pofta de un peste prins de tine in rest elibereaza tot sa te poti bucura mereu de un pescuit pe cinste si nu spune absolut nimanui de acel loc. Adevaratele "animale" ale planetei sunt oamenii, imi cer scuze dar asa este...

Mal

Stiuca
Normal ca nu mai e nimic la namoloasa(varsarea Ramnicului in siret) daca toti "fomistii" care merg iau acasa pana si pestii sub 10 cm, plus cei cu plase care intra de pe malul opus exact de la copacul ala din mijlocul siretului cu barca si intind plasele pana aproape de malul celalalt si il aduna pe tot pana in aval aproape de padure vazuti cu ochii mei in 3 partide de pescuit acolo din 10 aproximativ. Evident fac asta de mult mai multe ori doar ca nu am fost eu prezent. Autoritatile sunt mana in mana cu ei, cand am inceput sa ma cert cu ei voiau sa traga la mal sa ma ia si la bataie deci asta e pescuitul in Romania.
Cat despre sa iti spuna cineva un loc bun sper sa nu o faca si nu o lua in nume de rau dar asta sper sa faci si tu daca intalnesti un loc bun de pescuit. Tine-l pt tine, pescuieste, retine numai in limita admisa si numai daca iti e chiar asa pofta de un peste prins de tine in rest elibereaza tot sa te poti bucura mereu de un pescuit pe cinste si nu spune absolut nimanui de acel loc. Adevaratele "animale" ale planetei sunt oamenii, imi cer scuze dar asa este...
La retinerea in limita legala ar trebui sa te mai gandesti la ceva cand iei decizia sa nu eliberezi. Trecand peste pofta normala sau pentru chinul indurat, banii alocati, buzunarele goale pentru o captura decenta. Sa te gandesti daca sacrificiul acelui peste merita in sensul ca zona respectiva are peste destul sa acopere acea lipsa. Tu ca pescar esti primul care simte si care vede acel ecosistem, iar observatiile tale sunt poate mai valoroase decat o "statistica" ajvps. Gandeste-te la asta si mai gandeste-te ca ordinele de prohibitie de la noi nu au nicio baza faptica coerenta, astfel incat TOATE ignora realitatea trista din Romania-faptul ca nu mai exista pestele de altadata si nimeni nu face efortul de a reda speranta in Romania. In acest sens, e onorant si plin de speranta ca sa eliberezi pesti, este chiar acolo in gestul tau, o licarire de speranta pentru natura, pe care eu o vad nu doar necesara dar si un gest de respect pentru toti pescarii onesti din Romania cat si pentru generatiile care vor urma.

Nu retin peste. Ma duc pentru ca imi place si ma relaxez. Am vazut si eu ca se braco eaza mult, mai ales in zona barajelos Ciuslea si Calimanesti. Plase, japca. Nu se face nimic. La calimanesti tot am mai vazit politia dand amenzi, insa la ciuslea nimic

Sus