Batranul Siret

Silviu

Somn
Sunt surprins ca nu sunt multi moldoveni pe aici.. raul pe care am crescut ma cheama inapoi se pare, in concediu, si as vrea sa am ceva informatii despre el..am vorbit cu unchiu meu si din ce am mai auzit cica inca tine salai si somni frumosi...ei bine cum experienta mea la gume este zero dar imi pregatesc un combo frumos si dorinta de a invata e mare sper sa postez la "rezultatele partidelor" ceva frumos. Voi ce stiti despre Siret? Ati mai fost?

Am fost zilele trecute la ,,Velnita'', un loc in amonte de localitatea Lespezi.Fiind sarbatoare , probabil ca nu s-a lucrat in balastierele din apropiere ......si am avut o partida de clean cum n-am mai intalnit de ani buni.Apa era putin piscata dar chiar si asa , clenii au facut spectacol.

Cel mai bine a mers la un vobler kenart hunter de 3 cm, lansat in amonte si recuperat peste praguri . Am mai avut cateva ,,intrari'' si la o rotativa caperlan de 2 ,argintie ,dar nici pe departe ca la vobler.Astazi am mers la pod la Lespezi ,dar Siretul era asa de tulbure ca nici nu am mai desfacut lanseta.....dar maine testez zona barajului de la Pascani cu ,,artileria grea'', poate intra vreun somnic.

Mda....am testat si zona barajului , si in aval ,si in amonte in locul numit ,,La poligon'',cu oscilante jaxon ,rotative caperlan de 3 , jiguri de 10 si 12 grame cu gume Relax king shad de 10 cm....am riscat chiar si un rapala j13 timp de ore bune dar , nu am vazut culoarea somnicului visat. A plouat foarte tare in sud si m-am bucurat in schimb de o mandrete de curcubeu ca-n toiul verii.Erau insa pescari care prindeau morunasi si scobari la feeder... irimiaciprian1 , daca ai pescuit in zona Pascani , eu cred ca ne-am cunoscut deja...

Cristi.M

Oblete
Am fost zilele trecute la ,,Velnita'', un loc in amonte de localitatea Lespezi.Fiind sarbatoare , probabil ca nu s-a lucrat in balastierele din apropiere ......si am avut o partida de clean cum n-am mai intalnit de ani buni.Apa era putin piscata dar chiar si asa , clenii au facut spectacol.
Salut. Ai folosit si muste la clean?

V-ar interesa o iesire pe Siret, cu cortul si caiac?

Sus