• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Bely boat - pareri

Salut!
Ma bate gandul ca pt la anu sa imi iau un belly boat.
Daca s-a mai discutat, rog un moderator sa mute / stearga postarea mea
Habar n-am ce modele is OK, nu stiu nimic despre ele. Daca cineva are - ar putea sa scrie o parere despre pescuitul din belly boat?
Am vazut pe Mures cativa baieti pescind din dracii din astea, pare interesant. Dar nu cred ca activeaza aici pe forum.

Este mai greu decat pare la inceput. In primul rand trebuie sa dai ceva mai mult pe el ca daca iei ceva ieftin vei sta mult mai in apa decat unul scump cu scaunul ridicat. Labele trebuiesc schimbate, alea de vin cu ele sunt de jucarie. Te sfatuiesc inainte sa te dai pe rau cu el sa te bagi de vreo 2 ori pe un lac sa te inveti cu intoarcerile. A si iti trebuie lansete cu maner scurt. In rest e distractie. Sa iti iei o ancora nu foarte grea cu tine

Am inteles, trebe echipament special, labe calumea, pantaloni neopren, lanseta scurta, cu maner scurt ca sa nu ma incurce la lansare, ancora in caz ca vreau sa stau intr-un loc, ideea mea e sa ma las cu dracovenia dus de curent si sa pescuiesc in locuri inaccesibile de pe mal ( copaci cazuti, guri de varsare a canalelor in Cris etc). Apoi mai jos pe rau sa ma recupereze careva cu masina, nu sa dau eu la pedale inapoi contra curentului :). Dar pentru un novice ca mine ar fi important sa aflu ce model "e ce trebe" si de ce model sa ma feresc. Ce ar fi bine sa aiba in dotare (buzunare, material etc). Eventual poze cu modele gen > " asta nu" pt ca ... , sau "Asta Da". Ca sa ii fac o parere, sa imi calculez bugetu. Nu ma gandesc sa dau la clonc si sa imi iau sonar, ci sa dau la spinning din belly boat. Problema e ca am vazut modele care incep de la 100 de Euro si ajung la 5 -6 sute euro. Da habar n-am de ce e diferenta asa de mare de pret intre ele..

Merci anticipat.

De exemplu, la 100 de coco am gasit asta:

https://www.olx.ro/oferta/barca-gonflabila-max-float-belly-boat-barca-rapitor-spinning-ID9R8hD.html

pareri ? pro / contra?

Diferenta este ca la un belly energo stai in apa pana la brau si la un cat stau in apa doar picioarele de la genunchi in jos. Iti trebuie ancora ca nu o sa poti pescui cum crezi tu lasat de curent. Si chiar daca te lasi dus de curent tot trebuie sa te pozitionezi si sa te misto deci labe bune. AlinMs stia mai multe despre belly dar este cam inactiv in perioada asta

A avut si a folosit intens Pupu. Are si acum Okama. Nu cred ca e vorba de avioane ci doar de o treapta superioara waderșilor.
Din ce stiu eu cei doi nu intrau pe curent precum Muresul. Chiar si pe Neajlov cred ca ar fi greu in unele locuri. Am simtit curentul pe PIELEA mea, fara bellyboat.
Gandeste.te ca atunci cand te ancorezi cu o barca la suprafata, partea portanta la curentul de apa e destul de mica si orientata in lungul curentului. Cu cracii in apa, cu labe si cu cat se mai afunda ala, cred ca dupa 2 ore iesi din Tisa la Szeged.

Vad ca lumea se inghesuie rau de tot pe topicul asta :).

In fine, am comandat jucaria :)

Ron Thompson max-float belly boat > vine fara pompa si fara labe de inot, doar barca cu cele 2 buzunare si atat.
Din cate am inteles, la modelul asta sezutul e pozitionat mai sus, si cica nu se sta cu ouale in apa (asta pana la proba practica). Oricum, pana se incalzesc apele, am timp berechet sa imi iau o pereche de labe sanatoase si wadersi.
M-am uitat si la modelele de belly boaturi ce se vand la Dekathlon, dar la modelul low cost- is cativa care or scris ca cica se desface cusatura destul de repede. Plus ca se sta cu fundu mai mult in apa decat pe uscat.
Trebe sa gasesc ceva carabina cu sfoara sa pot sa imi ancorez lanseta de barca ca nu se stie niciodata.
Mai ramane sa vad cum fac sa ii spun la nevasta-mea ca o sa am jucarie noua. Daca ma da afara din casa - e ok, ca stau la 100 de metri de mures :)> deci trebe sa imi aleg cu grija momentul > sa fie cald afara.