Bentul Mare si Bentul Mic

Zippo47

Stiuca
Pentru ca nu am cu cine si nici vremea nu chiar ok, mai pun cateva poze cu aceste 2 balti.
Bentul Mare
pentru a ajunge la aceste 2 balti se traverseaza Bratul Borcea le la Bordusani- trebuie sunat nea Beni inainte cu o zi si el te asteapta dimineata la malul apei.
WP_20151031_001.jpg

Dupa traversare, sunt 15 minute de mers prin padure si ajungi la Bentul Mic sau 40 min. pana la Bentul Mare-poti sa faci mai mult daca ratezi poteca cu pricina.
IMG_0001.JPG
IMG_0002.JPG

Balta este destul de incapatoare-primeste pe toata lumea
IMG_0009.JPG
IMG_0004.JPG
IMG_0003.JPG

Aceste poze sunt facute in vara la o partida la albitura - nu se intarise inca asfaltul!
Si Bentul Mic
WP_20151121_002.jpg
20151121_091450.jpg

Zippo47

Stiuca
Multumesc pentru apreciere!
Pacatul mare este ca si acestea sun pline de braconieri - coropijnita electrica este la putere dupa care "obletoaica".

Wurger

Somn
Ultima data am fost pe bentul mare prin 2007. Si atunci era braconat dar tot se mai prindea ceva stiuca. Eram cu o trupa de vreo 10 insi, scaunari d-astia care sperau la caras mare. Pana la urma s-au riscat cativa la rapitor. Problema era ca marlita nu bate carasul pe gratar, asa ca multe bricege au fost eliberate.
Noi am trecut cu bacul 3 masini si am stat vreo 2 zile. Ne-a controlat AJVPS-ul si au fost oarecum surprinsi ca multi aveam permis.

marianv

Biban
Am fost pe Bentu Mare in noiembrie anul trecut, pentru prima si ultima oara. Lucrau baietii de zor cu plase dintr-un mal in altul. Am prins multe marlite pana in 500gr la oscilanta,un avat, ceva caras si ciortanica. Mizerie cat cuprinde...
Peisaje frumoase in schimb...

11.jpg
111.jpg

Ultima editare de un moderator:

Andrei93

Oblete
Hehe, sa se duca, chiar as vrea sa vad daca prinde cineva una mai frumoasa. Pana acum pe live am vazut una pe la 5.5 kg prinsa.

Zippo47

Stiuca
Azi am ajuns pentru o partida scurta de 2 ore. Nu mai era nici tipenie de om. Am avut un singur atac si un biban cu un avatel prinsi.

Sus