Biban iarna

Deschid si eu un topic nou deoarece nu am gasit aceste info pe forum.Cum atacam o partida de biban iarna?Unde il cautam?Dropshot/jig/vobler???Eu am incercat in fata barajelor,pe langa pereti,structuri,pe apa adanca etc...Am incercat pe jig si dropshot (si twister mic si rama...) dar fara rezultate.capzidcapzidnervostarenervostarenervosraunervosrau

Claudiu

Administrator
Membru personal
Mechanic abordarea e buna si ma mira faptul ca nu l-ai gasit. Ceva mai sus de tine inspre Valcea s-au prins bibani, in aceeasi pozitie in care ai spus tu ca ai pescuit. In opinia mea drop shot este metoda pentru acest sezon.

Am gasit ceva intr-un alt topic dar acolo ati deviat putin de la subiectgandescccc ...eram interesat si de naluci pentru perioada asta,daca exista ceva favorite.Folosesc ceva mann's de 2,5cm niste berkley la fel de mici,culori verde,alb motor oil,firetiger...ce am mai gasit prin oras de dimensiuni mici.Am incercat si dropshot destul de mult.Si jucat pe loc si pauze mai lungi si mai jerkuit...
Deci zona unde "bat" e ok .O sa mai insist.priestttpriestttpriesttt

Silviu

Somn
Eu caut altfel bibanul pe frigul asta. Aleg apa mica si zone linistite. Dropshotul si o vreme cu soare pe frig prinde, recunosc ca vreau sa practic mult mai mult stilul asta. Unii au mare succes. Dar daca nu e vremea buna, mai tot timpul in ianuarie, pun un jig de 2/3 grame, o guma care seamana cu un vierme ceva si culoarea alb perlat sau asemanator. Jucat in lene cumva, nu stiu sa ma exprim. Anul trecut in perioada asta am cautat pe un baraj exact locurile descrise de tine si nu prea mi-a mers.. O naluca buna nu ii stiu numele exact dar e de la Relax si are vreo 3 4 cm. Este un mic shad care aduce a vierme. Nu bate foarte tare din coada, din cauza materialului mai prost dar eu zic ca asta trebuie pe frigzimbettt de altfel ma bucur sa vad ca ai reintrat pe forum Mechanicthumbsuuuup

miker2ka

Salau
Dar camd cautati voi bibanu iarna ati gasit si vreo metoda sa nu-ti inghete mana dar sa simti țac-ul?

Mariandan

Biban
Salut.Azi in incercarea de a prinde o stiuca cu un kastmaster probabil 28 gr am prins biban,poate 400 gr.Recuperam in dinti de fierastrau.O fi noroc,sunt incepator nu ma bagati in seama

Luigi

Stiuca
Mai zi-ne de Kastmaster, e cred singura naluca pe care nu o inteleg sau nu stiu sa o joc cum trebuie...

Silviu

Somn
Adaug si eu ceva informatii proprii. Am inceput sa dau destul de des pe DS. Ideea este ca trebuie sa ii gasesti intai cu jigul. Macar un tzac doua. Cea mai buna pozitie de dropshot este cea verticala. Si cel mai important pt mine este cand dai la dropshot, lasi plumbul pe fund culcat si misti doar firul cu naluca foarte incet (aproape tii naluca pe fund) fara sa misti plumbul. Sper ca am fost de folos

Aurel

Somn
Sunt momente, mai ales iarna când doar pe drop shot se prind bibani si strapi.
Cred ca mărimea gumei (la drop fiind mai mica in general) vibrația "mai subtila" si modul de prezentare sunt factorii determinanți. Dar totusi cel mai important aspect este existența paștelui ținta in zona si chiar concentrat acolo as zice.
O vad ca o metoda buna, asa cum am spus mai sus iarna si cand spațiul (locul de pescuit) e destul de limitat si ai nevoie de nălucă animata mai mult pe verticala

mma

Biban
Nu pescuiesc la biban dar duminica trecuta mi-am calcat pe orgoliu si am facut o partida, neavand o lanseta specializata am pescuit cu un nfc mb733, drop shot cu o guma de la manns cred ca de 2-3 cm , cred ca am prins 100 de buc dar dupa o ora de plimbat si localizat bancul cu sonarul.....Pe mine chiar ma enerveaza bibanu , de la 6.30 pana la 7 mananca salaul iar apoi zici ca schimba rolurile si incepe bibanul

Sus