• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Braconaj in Italia

Claudiu

Administrator
Membru personal
Am mai scris si pe alte forumuri acum ceva timp iar de curand pescari romani care prindeau bine in Italia au resimtit efectele braconajului facut de romani si nu numai. Un video explicand aceste aspecte am atasat mai jos. Consider ca in primul rand vinovati sunt autoritatile italiene care au dat frau liber pentru prinderea somnilor dar acum nu mai pot dar nici nu vor sa stapaneasca fenomenul. Pacat ca pestele ajunge in Romania, italienii au niste ape poluate iar pestele este interzis consumului. Urmariti si conditiile in care este depozitat si transportat. Eu am gasit anunt pe olx cu peste de vanzare din Italia. Am vazut si acte facute pentru transport, totul aparent in regula (sau nu)

Infricosator ...Oribil...Jenant ...Oare sa mai scriu ? Acelasi lucru se intampla de ani de zile in Ro !nervostarecapzid Nu-i compatimesc pe italieni ...probabil vina este 90% a lor. Insa ma ingrozesc zilnic ce monstrii ascunde tara asta! Nu,nu Italia ...Romania! crybabyDurereeee

Crunt dar adevărat ....Claudiu dar să știi ca nici ai lor nu șanț mai prejos de ai nostri și credeam ca știu ce zic când e vb să câștige bani din orice ei înlesnesc producerea de asemenea fenomene ....vina le aparține și autorităților pe de o parte ca nu înăsprește eliberarea de permis de pescuit ....și asta este factorul cel mai ușor ptr a se comite asemenea infracțiuni ..cu 21.00 de euro tiai făcut permis pe o lună și poți face dezastru mai ales dacă mergi pe zone unde nu este dens populată ....oricum păcat de reclamă care ni se face ptr ca orice se întâmplă în italia.. Spania..Germania..Franța ..etc știrea e intens mediatizată cand fapta este comisă de către un cetățean de altă origine decât statul respectiv ...iar când ai lor fac atrocități mult mai grave decât găinăriile ălor nostri sau alții nu se mediatizează ...deci vinovați sant și ai nostri în cazu de față dar și autoritățile din statele respective care în unele înlesnesc foarte ușor obținerea de permise autorizații

Claudiu

Administrator
Membru personal
De acord cu tine sorin, suntem oaia neagra orice ar fi de ceva timp. Strict vorbind de braconaj romanii sunt campioni. Restul e poveste lunga, toate natiile au bubele lor. Dar aici vorbim de ce ne doare, pescuitul.

Claudiu tot ei is beleaua ca știu ca ai nostri negativ vb au sânge în instalație îi cumpăra cu câteva sute de euro și fac zeci de mii pe carca lor și imaginea e clar ca e a noastră (românilor)

Claudiu

Administrator
Membru personal
Bineinteles ca asa se intampla, cui nu ii plac chilipirurile? Ideea era ca romanii sunt campioni la braconaj pentru ca sunt eficienti, au ani in spate de perfectionat tehnici. Romanii sunt priviti rau peste tot in lume, ca de multe ori se exagereaza e alta poveste. Toate natiile au bubele lor, doar ca noi am iesit ca paduchele in frunte si acum nu ne mai spala nimic.

adiwolf

Moderator
Membru personal
doamne ce ma manca tastatura ...............pe subiectul romanilor atoatedistrugatori in lumea asta Argue
nu suntem cu nimic mai buni sau mai rai decat altii, alte natii sau alte semintii - toti au probleme si totul tine de mediu, educatie, legislatie si aplicarea ei.
dar suntem cu mult mai prosti in a ne apara si proteja interesele, personale, de neam si tara si suntem si mai prosti ca nu stim sa ne vindem la adevarata valoare si nu stim sa ne promovamnecajitrau

Ca o pata de culoare, in urma cu vreo 5 ani era pe tapet scandalul pisoilor si cateilor. Niste unii, italieni, dadeau la somn, pe Po, cu pisoi si catei vii, si au mai si pus pe youtube filmarile, asa , sa se stie. Ca daca nu pot la ei , vin la noi, si pleaca cu o tona juma' de ciocarlii impuscate la o singura vanatoare...Deh, ginta (satra?) latina.

Saracia educatia foamea de bani duce la renumele nostru in alte tari Romanul este inventiv inteligent datorita nivelului de trai la noi diferenta prea mare intre bogati saraci nu mai exista clasa de mijloc . Nu te descurci mori de foame Acest aspect nu intaleg italieni germani francezi si alte natii la ei cu un singur salariu pe luna traiesc doua persone la noi tre sa munceasca toata familia Nu vreau euro vreau putere de cumparare cu leul nostru Un alt aspect inportant secretul germaniei frantei etc O intamplare patita de mine ,,,,,, Ma duc cu francezu in lidel la germani eu cumpar wrustel francezu se uita nu cumpara ia tot wrustel dar alta marca acelasi pret. Repede ii spun aia nu sunt buni am mancat eu. Imi raspunde ......... Iti spun afara de ce cumpar pe acestia Ajung afara ce scrie aici pe ambalaj made in franta pe al tau ce scrie made in germania Eu repede spun.... dar ai tai nu sunt asa buni , Raspunsul francezului de ce sa dau de munca la germani , Concluzia nu astepta de la politica actioneza singur prin comportament tau Tocmai atunci pescarii pesti raurile o sa fie la fel de pline Educal pe cel de langa tine De criticat suntem cei mai buni De oferit solutii idei constructive uniti comunicare etc far invidie capra vecinului si prin acest blog se pot educa pescari Un om arunca o hartie pe strada aduno tu in locul ei exeplu care il fac eu practic la fel cu peturile de pe ape le strang le dau foc nu vb fapte idei solutii practice

Ultima editare:
Exista si la noi curentul asta, dar nu sunt inca multi care sa-l aplice. Incet-incet insa vom ajunge si noi acolo. Eu fac deja asta.
Daca va aduceti aminte, cand eram mici, nu se punea problema sa mananci iarna rosii, pepeni si alte capsuni. Iarna mancam mere sau gutui, pastrate in ziare la beci, sau banane si portocale aduse.
Acu' la supermarket, nici nu stii ce anotimp e. Gasesti de toate oricand. Doar dupa leurda si urzici te mai poti orienta.
Faza e ca ma seaca sa cumpar rosii de la polonezi sau turci, si sa descopar ca sunt coapte artifical si fara gust.
Ii respect pe austrieci ca si-au facut curat la ei in tara, protejeaza natura si numeroteaza bolovanii din Dunare, dar cand stiu ca imi barbieresc mie muntii, parca m-as cam KK in produsele lor ecologice.
Iaca s-a dat (sau se va da) o lege ticluita la ministerul agriculturii, prin care s-a negociat cu supermarketurile, sa le lase sa aiba program in weekend cu conditia ca pe rafturile lor sa se gaseasca permanent 51% produse cu lant de aprovizionare scurt. Cu alte cuvinte, de la producatori din Romania, recoltate cu 2 zile inainte, nu din Islanda acum o saptamana si coapte pe drum.
Sunt sigur ca o sa scada si romanasii preturile daca vad ca au dever.
Si acelasi lucru ar trebui sa facem si in domeniul nostru. OK, iau Rapalla si Salmo ca stiu ca merg, dar scap si cate un vobler romanesc si-i dau o sansa, chiar daca n-a avut articol in revista sau emisiune la TV.

Hm , dupa ce am citit aici mi s-a zburlit parul si imi vine sa ma fac braconier de braconieri. Poate ca n-ar strica sa dezbatem pe aici si ce arme de autoaparare ar trebui sa ne luam cu noi la pescuit ca nu stii niciodata peste cine dai.