Braconaj in miezul zilei, pe Dunare

IQZerO

Oblete
In minivacanta de Rusalii am pescuit 3 zile pe Dunare. Dupa ce am incercat toate locurile consacrate de pe mal, fara nici o urma de atac, am luat-o cu barca pe bratele moarte, dupa stiuca. Apa tulbure, nivelul ridicat nu mi-au adus nici un atac nici acolo (locuri unde in cele mai proaste zile tot pacaleam 1-2 marlite, cat sa simt un dril). La intoarcere, am avut neplacuta surpriza de a ma intalni cu o barca in care era 3 braconieri. Din barca coborau in apa 2 fire de curent. Neplacut moment, mai ales ca acestia braconau la mai putin de 2km de pontonul Politiei de frontiera si pontonul Politiei Transporturi Navale. Unul dintre braconieri, mi-e rusine sa recunosc, imi este var, motiv pentru care n-am facut sesizare la 112. I-am comunicat ulterior insa, ca la o a doua intalnire in situatia aceasta, voi filma si voi anunta autoritatile, fiind dispus sa fiu si martor in eventualul proces. Din pacate, mi-a ras in nas si mi-a servit-o p-aia cu "Cine sa vina la sesizarea ta? N-ai vazut unde dadeam?". Ce este de facut in aceasta situatie?

1. Sesizare, caci neamurile nu sunt mai presus de lege.
2. In particular, daca nu e mai solid, il "curentezi" pentru tinere de minte. Asa ca de la var la var.
Nu vreau sa fiu inteles gresit dar daca nu se iau masuri viitorul e mic si negru.
Oricum, delicata situatieDurereeee

IQZerO

Oblete
Sesizare am zis si eu ca fac, data viitoare. Din pacate, nu se pune problema "curentarii fizice" pentru ca, asa cum ziceam, imi este var, cu 6 ani mai in varsta...ca de la var la var, i-am urat de toate cele. Cel putin un dosar i-a fost facut de un alt var, politist, acum cativa ani. O sa apelez tot la el, cand va fi momentul. Sunt convins ca ma va ajuta :)

Maniacs

Biban
Sesizare am zis si eu ca fac, data viitoare. Din pacate, nu se pune problema "curentarii fizice" pentru ca, asa cum ziceam, imi este var, cu 6 ani mai in varsta...ca de la var la var, i-am urat de toate cele. Cel putin un dosar i-a fost facut de un alt var, politist, acum cativa ani. O sa apelez tot la el, cand va fi momentul. Sunt convins ca ma va ajuta :)
Dar un var prin politica nu ai? Chiar era buna o "pila" la aia de sus :))

Zippo47

Stiuca
Salutare!
Ieri ieseam din Balta Ialomitei ( adica treceam cu bacul peste Bratul Borcea) si, pe malul cu localitatea Facaeni, un fost politist din Fetesti- Paslaru, cumpara de la braconieri un sac de scrumbie. In acel moment , in zona respectiva, erau 2 echipaje , unul de la jandarmi si unul de la politie dar nu a reactionat niciunul. Asta braconaj! Corb la corb nu-si scoate ochiul !

Claudiu

Administrator
Membru personal
Bre de mine au ras cand dadeam la undita in Cazane si au cumparat de la braconieri. Mi-a si zis ca doar asa se mai prinde

Sus