• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Cârlige eficiente la pescuitul bibanilor

Un varnis de la un fir de intalatie rosu sau colorat de 2,5 sau 3 in funtie de marimea ancorei este tot ce trebuie pe un VMC 9651,ieftin si bun zimbettt oricum majoritatea ancorelor le schimb la orice rotativa,nu de putine ori am vazut ca cele initiale erau prea mici sau mari si atunci am la indemana splitringul sa fac schimbarea necesara in functie de talia pestelui care ataca rotativa,inele despicate foarte bune sunt cele de la Sakura si Sert,incepand de la marimea 4,4.5,5,6. toate le am folosite la rotative inclusiv la voblerele facute de mine.Mai sunt cele de la Mustad si Stonfo bune doar ptr linguri.

Ultima editare:

adiwolf

Moderator
Membru personal
în loc de microjiguri am folosit leech-uri. Eficacitatea a crescut enorm, fapt testat și garantat!
daca ne spui si ce dracu sunt alea (cam banuiesc din poze) si unde le gasim............

edd
ai renuntat la inelul din varf dar ai introdus un vartej pe ancora si inca o paleta mica cu inel pe coada.
poti detalia putin acest montaj?!
de ce, pt ce si mai ales ce rezultate ai avut?!!!

Varnish-uri alea atașate pe ancore nu le consider o noutate, de altfel am observat că multe rotative vin așa direct din fabrică, ce v-am prezentat eu nu am văzut nici pe internet, nici în magazine si nici nu mi-a spus nimeni pur și simplu m-am gândit eu că ar trebui să meargă din moment ce iarna sunt așa de folosite la copca. Am probat toate tampeniile, dacă de exemplu cu o ancoră cu varnish (ațe colorate, flash-uri,etc)sau un jig normal sau colorat prindeam un biban la 3-4 aruncari, cu o triplă colorată sau leech aveam prezentare la fiecare lanseu. Acuma eu mi-am făcut datoria și v-am spus...
Adi și Alex chiar nu știți de leech-uri sau ați spus la bâză?

adiwolf

Moderator
Membru personal
chiar nu stiu!
asa cum am spus, banuiesc, dar nu sunt sigur si de aceea am cerut explicatii.
nu pescuiesc la rotativa ! (desi recunosc ca uneori mai bag la clean cand nu vrea nici un vobler si apoi plec acasa zimbettt )

edit:
mda, acuma vad la ce te referi, intradevar foarte bune pentru biban
eu ma gandeam la rotative si la triplele alea cu plumb colorat in capat !gandescccc

Adi a spus si la fel spun si eu: ce dracu sunt alea leech-uri? Si care e legatura cu copca? Ca sa citez din nou un clasic in viata: "cam banuiesc..."
Leech-ul este un plumb frumos colorat de obicei în formă de alevin. Ce legătură are cu copca?faci frumos o gaură în gheață arunci leech-ul ăla în apă și scuturi de el până sare bibanul, șalăul sau ce-o mai fi pe el

Varnish-uri alea atașate pe ancore nu le consider o noutate, de altfel am observat că multe rotative vin așa direct din fabrică, ce v-am prezentat eu nu am văzut nici pe internet, nici în magazine si nici nu mi-a spus nimeni pur și simplu m-am gândit eu că ar trebui să meargă din moment ce iarna sunt așa de folosite la copca
Nu vorbesc de noutati vorbesc de eficacitate si mie mi-a trecut prin cap tocmai ca sunt folosite la copca dar pretul m-a linistit unde le-am gasit si nu mi-au placut ca sunt facute pe vmc bronze lungi care se slabesc la un moment dat facand sa scap pestii cei mai mari,apropo daca te uiti la mepps vezi ca au si ei asa o bila pe carlig se numesc aglia-e,sa fie asta noutatea?americanii o au de ceva timp.Personal am pus asa o bila de plastic in ideea de a fi o icra uscata cu feonul,asa cum se pescuieste la pastrav la stationar dar le placea mai mult varnisul sau musca de pe ancora pe Olt,asta in ideea de ai cauta pe cei mari.

https://www.fishingzone.pl/public/assets/images/kolory-aglia-e.jpg

Leech-ul din ce am vazut il folosesc rusii la pescuitul la copca sub o forma mai simpla de mormasca ,exista tot felul de monturi in general facute pe paleta elice cu bile folosite mai ales de americani la pescuitul salaului sau a altor pesti http://www.fishcreekspinners.com/ toate au o plecare de la o naluca mai veche iar naluca asta este un pfluger niftee spinner https://finandflame.com/pflueger-niftee-spinner-vintage-lure/#iLightbox[gallery-2]/1 Mi-am facut si eu cateva acu ceva ani dar inca nu am prins nimic.....

La ce populatie de pesti ai acolo cred ca si cu acul gol ii iei,incearca sa pui niste kaugummi colorata pe ancora zimbettt asa lua unu prin Germania unde erau multi pesti .....

Asa a fost dintotdeauna. Doar de noi a depins. Daca fiecare si-ar face treaba bine atunci am fi departe, fix ca in reclama. Daca gunoierul, maturatorul, mecanicul, profesorul, doctorul si-ar face treaba exemplar... eram departe. Nu e nevoie de violenta. Violenta aduce doar suferinta si alta violenta
Daca conducatorii si-ar face treaba bine, atunci am fi departe..si nu ar fi nevoie de violenta!! Din moment ce oameni protesteaza pasnic impotriva lui Dragnea ca nu isi face treaba cum trebuie si el nu demisioneaza, care este solutia ta pentru solutionarea situatiei?

Eu nu vreau sa traiesc ca nemtii!!!
Am vazut cum traiesc ei si mie nu imi place!!
Cunosc un neamt plecat de 30 de ani din Medias in Germania, si dupa 30 de ani de munca pe TIR in Germania, are 978euro pensie si inca lucra pe TIR fiindca inca locuieste in chirie si nu ii ajunge pensia.

@edd
ai renuntat la inelul din varf dar ai introdus un vartej pe ancora si inca o paleta mica cu inel pe coada.
poti detalia putin acest montaj?!
de ce, pt ce si mai ales ce rezultate ai avut?!!!
Au venit asa doar la cele de la DAM,Berti parca nu are,am renuntat ca nu imi placea acel vartej,l-am pus acolo in coada ca sa nu se loveasca paleta de ancora si sa-i opreasca evolutia,cu sarma nu merge, trebuia ceva mai rigid si atunci singura optiune era vartejul mai ales ca ma pot folosi de ochetii si nu trebuia sa fac eu din sarma la care sigur se agatau de coltul taiat,La fiecare partida pe acel vartej negru am atacuri de albitura si biban mic,cred ca sunt ani de cand patesc asta.....

De ce? Pentru o vibratie in plus,una mai agresiva si una care corecteaza miscarea haotica a lingurei la viteze mai mari.
Pt ce ? Avat si pastrav.
Ce rezultate ai avut? Urmariri de infart a celor mari si cateva fatze.Mai trebuie sa lucrez la prezentarea nalucii, sper anul asta sa pescuiesc mai mult dar lipsa timpului ma opreste sa verific conditile in care se poate folosi cel mai bine.

Sa-mi trag una ! Zici ca-s papusile Muppets.
Materialul e plumb sau plastic ? ca sa stim cu ce incepem.
La acel pret/buc chiar nu mai conteaza din ce sunt facute…. sau poate chiar conteaza si ai vreo idee, le faci tu si rebranduiesti jucaria in romanica gandescccc
Wurger, daca chiar ai vreo idee ma bag si eu cu ceva in afacere… i-am gasit nume (cred ca ar trebui sa-l si inregistrez la OSIM) : Paca-lici in loc de Mutu-leech amaaaazed

Ultima editare de un moderator:
edd ,triplele alea de la Mepps nu au nimic de-a face cu ce am prezentat eu, nu vă mai chinuiți să găsiți că tot degeaba, pur și simplu am luat o triplă de la o dandinetă și am pus-o la o rotativă, am văzut că functionează și am pus-o și la un vobler, după aceea am dat și cu ea goală și prinde, nu știu ce văd peștii în tripla aia important îi că merge zimbettt