Campare in Delta Dunarii 2022-iunie

Espasia

Somn
Buna ziua.

Dragi colegi, aș avea o intrebare, rugamine, sfat……..
gandescccc
Cineva apropiat (cel mai bun prieten al meu……adica fiul meu) vrea sa petreaca cateva zile in Delta cu cortul. Asta este, si m-am decis sa va cer sfatul....
Deci el va putea merge cu barca mea (singur) din fibra (O barca Ranieri Voyager 19’…aprox. 6 m, termic 130 CP, Sonar/GPS Raymarine, open space) oriunde in Delta.

Vrea sa se campeze undeva pe malul unui brat/lac….si sa stea in cort, sa iși gateasca, sa pescuiasca si la stationar dar si la rapitor, toate cele….O rupere de realitate/prezent/etc. Oricum va avea sistemele de comunicatie active…..HiHiHi.
Nu doreste o zona speciala de campare (camping), vrea salbaticie pură.
Ne gandeam si la o alternativa pentru deplasare, respectiv o barca pneumatica (Via Mare 3,85m podina aluminiu, termic 20 CP, sonar/GPS Lowrance HDS-Live, Minn Kota Powerdrive de bot cu toate sistemele electrice, etc…), dar parca mai tare ma atrage sa mearga cu barcazul mare.

Voi ce sfaturi imi dati (preferabil de la cei ce au facut astfel de iesiri, cu barca proprie indiferent daca era solida sau pneumatica) ?

Deci dileme:
0. Unde s-ar putea duce sa se aseze? Preferabil o zona accesibila dar si mai retrasa, nu traficata. Adica mai exact daca puteti sa spuneti locatia. Se poate trimite pozitia si pe mesageria privata a forumului.
  1. La ce pericole sa se astepte? (hoți, animale salbatice, etc.)
  2. La ce greutati? (Ii plac iesirile te acest tip, dar nu a mai fost singur niciodata, doar in gașca de 4……6 prieteni)
  3. Niste safturi tehnico-tactice si indrumari ale unor persoane cu experienta.
Oricare din pareri este binevenita.
Va multumesc, anticipat
Pun cateva poze sa va dati seama cam cat este de mare barca si daca se poate intra/parca in zone pe care voi le recomandati.--->

PS Pozele cu barca de pe mare (undeva in jurul Italiei.....) nu sunt ale mele, sunt coborate de pe site-ul producatorului si personajele nu fac parte din excursie...…..roflmaooothumbupnananaroflmaooothumbupnanana.
Caci daca era asa, fiti siguri ca nu il lasam singur pe fiul meu…….Si mai stiu si cativa din colegi ce s-ar fi oferit instant, sa ma insoteasca, sa nu ma plictisesc cumva…… bucuriemare

Cu stima,

Espasia & Son…..:):):)

2014_10_Delta Dunarii.JPG

Ranieri Voyager 01.jpg
Ranieri Voyager 02.jpg

baliv99

Biban
Inainte de toate tebuie verificata legislatia pe ddbra.ro. Trebuie platite toate taxele de turism, de barca, de pescuit, etc si din cate stiu din urma cu cativa ani, camparea era interzisa in toata Delta ( mai putin vreo 5 locuri amenajate in campinguri). Cu toate astea, se campeaza insa cu plata unei amenzi ( vreo 200 lei era). Atentie, insa, sunt arii strict protejate unde amenda e mult mai mare, vreo 2000 lei ( sau era). De exemplu, pe bratul Babina si pe bratul Cernovca, care-s brate mari si se poate intra cu barci mai mari, pe malul stang se campeaza ( cu plata amenzii daca vine nea' Caisa sau fara daca esti bine ascuns in spatele lizierei de copaci), pe malul drept insa e arie strict protejata si povestea e mai dura. Mistreti nu mai sunt, din cate stiu, doar pe anumite zone sunt cai salbatici si caini salbatici - astia urla rau noaptea dar atat ca-s fricosi. Dar sunt sigur ca sunt altii cu mult mai multa experienta decat mine, eventual de-ai zonei care pot spune mult mai multe.

Espasia

Somn
din cate stiu din urma cu cativa ani, camparea era interzisa in toata Delta

Multumesc, multumesc mult. jos palaria

Si eu stiam la fel. Dar la cate tabere am vazut, credeam ca s-a eliberat……
Pe Babina si Cernovca (Sa ocolesti 36 si Bratul Chilia) ajungi prin bratul Centura de vest Chilia, si iesi in bratul Chilia, deci interzis pana intri in Babina . Daca mergi canalul de est si Statia 11 iesi in Babina.
Nu am mai fost demult pe acele canale, si nu mai stiu cat sunt de adanci…Dar banuiesc ca sunt ok.

Cernovca este o zona ok, mai ales pe dreapta, si este si canalul meu de suflet ptr avat. Merg de aprox 3….4 ori pe an, cand incerc sa sperii stiuca la Periprava-Ultima Frontiera. Si pe canal incerc sa ma distrez cu avatii.

Da, am vazut putine tabere, dar este si departe. Nu ar fi o problema, ajungi in 1 1/2 daca mergi intins, dar este aproape de zona rosie. Voiam ceva in zona centrala, Lacurile Babina, Matița, Canalele Stipoc, Eracle.

Oricum multumesc ptr informatii, tinem cont.
Cu stima,

Adrian Sb

Stiuca
In ultimii 10 ani, am mers in delta exclusiv cu o salupa mai mare, cu 6-7 locuri de dormit, in cala.
Ne-am acorat in zeci de locuri, e drept ca am dormit pe salupa, dar cu focuri pe mal si cu chef pana dupa 12 noaptea. Niciodata nu ne-a intrebat nimeni, nimic.
.
80E1A9E9-74E8-4807-A091-BA978FC96A32.png

motoucle

Biban
Peisagistic vorbind, zona mea preferata este canalul Dranov si cam toata zona intre acesta si Mustaca. Darrr recunosc ca sunt ani buni de cand nu am mai fost pe acolo. Pe atunci nu erau foarte circulate comparativ cu Dunavatul. Din Dranov mai ai si avantajul ca cu o barca ca aceea cand nu trage pestele tragi o fuga la Perisor si bagi si o baie in Mare

Aici am campat ultima data, dar a trecut tare mult de atunci. Este Dunavatul de Jos (sau de Susgandescccc) brat inchis navigatiei. Vedeam cate o barca-doua toata ziua. Cred ca am facut in jur de 15 km cu barca, de la debarcader, sa ajungem aici. Alte repere nu-mi mai amintesc.
Imag051.jpg

Cele de jos sunt facute pe drumul de intoarcere spre debarcader, pe undeva... habarnam
Imag056.jpg

Imag059.jpg

Mihai.P

Biban
Plm, cortul pe barca si gata.
Asta este visul meu.
Sa pot sta cu cortul pe barca, sa nu depind de loc de campare, sa ma leg de un stuf dau o creanga si .........off, ce vise erotice
Gasesti pe bigcarp.ro fix ce cauti. 4 metri sau 4,7 raptor x-wide echipata cu ce trebuie + cortul aferent.
La subiect. In 2014-2015 in iunie-iulie a trecut ciurda de mistreti in sir indian la 7-8 metri de corturi fara nici cel mai mic stres legat de zgomotele pe care le faceam sa ii speriem. Inclusiv batut cu toporisca in lemn.
Seara pe la 7-8 statea godacul si se uita la noi de la 5 metri.

Cele de mai sus se petreceau pe penultima bucla spre Sfantu, la 29 parca e.
Nu mai zic ca noaptea aia tot ce a fost mancare pentru noi sau pesti a stat pe barca si doua trei lanterne lasate aprinse toata noaptea. Unul dintre noi avea un somn de nu lasa nicio lanseta in apa peste noapte si sforaia de cadeau frunzele din salcii, al doilea nu cred ca a dormit deloc ca era baiat de oras 100% si prima iesire in salbatic iar eu am dormit iepureste cu dilema: daca porcii de curte papa carne, aia mistreti ce or papa?
Evident nu carne de om din moment ce mai scriu pe aici
In 2020 in camping la Sfantu, intr-o noapte, au venit sacalii pana la 20 de metri de casute. Noi nu i-am vazut dar cainii maidanezi din camping in mod sigur da pentru ca la un moment dat au spart in pas alert cu cozile intre picioare gasca stransa. La faza aia ma asteptam sa vad o haita de lupi mai ales ca stiam ca sacalii sunt destul de sfiosi de om.

Kleniacul

Stiuca
Eu zic să mai astepți să te hotărăsti asupra zonei în funcție de nivelul apei,ploi,etc,stilul de pescuit.Eu am re-descoperit in ultimii 2-3 ani Canalul 36,bratul Chilia,mai inainte Murighiol, și mai înainte Mila 23.Pe 36 se poate distra ziua la caras -ciortan,dimineata devreme la șalău,apoi la știucă ,biban, dar să nu prindă sezon de turism turbat, că nu e de stat.Asta toamnă am stat pe Chilia,vizavi de Ucraina,am fist cu un prieten cu Goby.Ambele bărci sint f bune pt Deltă,la pneumatică nu plăteste taxă de acces.De obicei nu te amendează nimeni dacă te vede civilizat,cu gunoaiele în sac,venit pentru natură,nu pentru defularea instinctelor primare.Despre furat,de,eu urcam noaptea pneumatica pe mal,cînd merg cu barca mea,lumină multă și un pic de atenție.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Mihai.P
multumesc, dar nu de barca duc lipsa, cortul nu il mai gasesc nicaieri!!
a fost in oferta Dechatlon o scurta perioada si apoi cred ca l-au retras din diverse cauze

asa ceva caut - obligatoriu modelul asta cu 2 intrari/iesiri - daca are cineva................cumpar!

202770_default.jpg

iar visul meu arata cam asa

40184955480_2b1724228d_o.jpg

Sus