• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Cati pescari sunt in Romania ?

Cred ca toti cei care nu au, sau au avut un hobby care sa le ocupe timpul sunt pescari macar ocazionali.
De aici decurge faptul ca majoritatea sunt slab sau deloc informati.
Lipsa de informatie duce la greseli, de cele mai multe ori inconstiente.
Pescari care merg macar o data pe luna la pescuit in sezonul cald, sunt si aia multi. In discutiile mele cu oameni din diverse medii si clase sociale, cand le pomeneam ca sunt pescar, confirmarea ca si ei sunt venea destul de repede in foarte multe cazuri. Asta nu insemna ca stiu de permis, braconaj, prohibitie etc. Sunt cei care se duc la gratar, neaparat pe malul unei ape si baga si un carlig sau 12 in apa (12 inseamna doar 2 bombe). Multi dintre ei, nici nu au scule. Dau cu ale prietenilor. Prieteni care n.au nici cea mai mica idee sau intentie sa.i educe, pentru ca si ei vad pescuitul la fel - dai oriunde, oricand, iei orice.
Poate asa se explica si explozia preturilor la balti. Cu 50 de lei si cu peste luat acasa, vine romanu la balta. Ia caras, platica, nu conteaza. Viseaza la crap. "A prins un vecin unu... dita.mai..... 3 kile avea frate !". De unde intelegi ca nu i.a vazut niciodata pe aia care prind crapi de 15 kile frecvent. Ori le considera trucaje ori pur si simplu nu.i intereseaza ca fenomen. Adica sa aprofundeze. Ei stiu ce stia tataia. Sadoveanu, Nada Florilor, .... masini straine. Deci ca si conceptie sunt prin secolul 18.
Mai sunt aia care fura. Daca furi din magazin sau din bancomat se lasa cu dosar nasol. Daca furi peste, cu plasa, cu japca, cu parasuta, nu.i problema. Poate aia cu curentul sunt mai "seriosi".
Pescari dedicati, cu ocupatia asta ca hobby principal, cu scule si interes in domeniu, cred ca bat de vreo 2 milioane. In special pe crap. Ca au vazut ei ce oameni fac asta si vor sa fie ca aia. Vezi asta pe orice balta pe care vara la 8 nu gasesti niciun loc. Se doarme in masina pana deschide. Credeti ca daca ar fi doar pasiune sau distractie ar fi asa disperati ?
Acum spinning. Cred ca sunt de ordinul miilor. Cred ca foarte multi care se indeletniceau cu stationarul trec pe salau (peste medicinal, pretentii de viata sanatoasa). Multi au impresia ca o sa prinda slab ca la platica, genu 5 bucati pe partida. Cand incep sa piarda gume, jiguri, ore, nervi se mai lasa din ei. Dar tot raman. Raman prea multi pentru cat peste este. Raman datorita reclamei si povestilor.... a unui ciocan iluzoriu si intangibil ca o Fata Morgana.
Si mai sunt cateva zeci sau poate sute care intra pe forumuri, dezbat concepte, incearca sa rezolve ape si situatii si se bucura mai mult de peisaje, tehnici si tehnologie si companie pe malul apei decat de prinsul efectiv.
Poate ma insel. Nu am date certe, dar experienta de viata imi spune ca nu gresesc prea mult.

Ultima editare:
In general mergem sa prindem pesti zic eu.Altfel putem merge sa lansam pe terenul de fotbal sau in munti dupa capre negre.Compania placuta este un mare plus.Dar pt aia nu trebuie sa merg in Delta...Pescuitul fara pesti este cam sec.Un fel de nunta fara lautari si bautura.Cel putin eu asa simt...Nu as cumpara atatea scule daca nu as spera sa prind pesti.Doar pt companie imi ajunge o joarda si o guma.In fine.Suntem diferiti si asta e bine.Eu vreau sa prind si pesti ca sa ma simt implinit.Asa ...ca un fel de finalizare.Puteti da cu pietre daca vreti.

Eu vad o mare diferenta intre categoriile de pescari din Estul si din Vestul Europei. In Est avem aproape cu totii instinctul asta ereditar de a merge la pescuit pentru a prinde peste si a-l mânca, eu nu fac exceptie. Cred ca e un aspect al dezvoltarii si evolutiei noastre, nici macar al gradului de civilizatie. Pentru noi cei multi un pescuit e reusit daca se finalizeaza in tigaie. Bun, multi chiar ne bucuram de natura, aer curat, companie, etc. dar pestele e ceea ce ne scoate pe balta.
In Vest in schimb multi ies pe balta ca sa fie in natura. Fara discutie ca toti viseaza la capturi, dar indraznesc sa spun ca o zi petrecuta la apa e pentru ei cel mai important. De aceea ati fi mirati cit de putin se pune accentul pe echipament, la marea majoritate, iar pestii prinsi se intorc aproape toti in apa, cind e permis. Mai e categoria mai redusa a celor care cauta trofee si performanta, i-as asemana cu unii pescari români prezenti pe...spinningclub.ro
Astia suntem, nu ar fi nimic rãu in asta daca am avea cu totii o calitate care tzine de civilizatie si care din pacate ne lipseste multora: respectul fatza de lege si de natura...

Scuze, m-am exprimat gresit, ma refeream la cei care au un permis de pescuit si merg la pescuit in mod constant. Cei care merg ocazional nu se iau in calcul. Ma gandeam ca sunt publice informatiile referitoare la numarul de permise vandute pe 2018 sau pe 2017 habarnam

Luigi între a prinde peste sa mănânci si a pescui e o mare diferența ,zic eu ,
Toți avem ce mânca acasă , nu Zice nimeni sa nu iei 2,,3 Pești sa ați satisfaci pofta ,dar când iei tot ce cade chiar si doua degete nu se mai cheamă pescuit ,
Așa cum cumpărăm de la magazin mâncare mai mult decât putem mânca si apoi ajunge la tomberon așa se ia si de pe balta mâncam nu mâncam ,avem peste la purtător ajunge omul acasă si al da la pisica .

In Ro sunt foarte multi oameni care pescuiesc raportat la nr populatiei . Cred ca sunt multi membrii ai familiei care sunt " tinuti " de stat sau de cei care trimit bani in tara si pt a-si ocupa timpul liber merg la pescuit . Cel putin in weekenduri mi se par aglomerate toate lacurile . Problema nu e cu nr oamenilor care pescuiesc ci cu educatia lor . In opinia mea ar trebui dat un examen pt obtinerea permisului de pescuit care sa-ti asigure faptul ca macar o data in viata de pescar te-ai informat cu privire la acest minunat sport.

AlexH

Moderator
Membru personal
În 2018 ANPA a dat de 2 ori mai multe permise ca în 2017 fiindca a auzit mai multa lume ca e moca permisul. Cele mai mari cozi la ANPA și PPF le-am văzut în ultimii 2 ani.
Doar ca nu e chiar moca. De pe urma permisului alb ANPA, asociatiile platesc 25% din contributia totala platita de membru pescar catre ANPA. Cel albastru pentru ape neadministrate a ramas intradevar moca.