Ce am eliberat...

Dacă nu uitam acasă punga cu diavolii de la Abrevis și nu ma enervam cu podina de la barcă, puteam sa prind și eu pește. Bine, conditia minimă este sa și pescuiești.

Dori

Biban
Dupa multi ani, raul imi confirma inca odata ca are biban (prins la metoda ,,twitch" - voblerul fiind jucat din varful lansetei). Nu stiu insa cat de mult deoarece rar se prinde si la naturale. Trebuie sa fie si mai mare.

Prima partida a zilei, de dimineata nu a fost finalizata cu vreun dril.

A doua partida , pe seara, s-a soldat cu cativa clenuti, toti eliberati. Am gresit la un moment dat deoarece am tinut un peste de fir si acesta s-a rupt, pestele plecand cu voblerul. Greseala elementara... datorata lipsei de prevedere; ar fi trebuit sa iau un considerare ca, in urma trecerii prin 'nspe mii de tufe si a agatarii voblerului de crengile de pe celalalt mal (lanseu esuat) era foarte posibil ca firul sa fie ciupit si sa trebuiasca sa il verific sau sa inlocuiesc primii metrii. Da' na, am ,,uitat" sa mai gandesc la cati tantari imi stricau lanseul si ca urmare a faptului ca am fost sunat in timp ce pescuiam...

Per asamblu, a fost o partida okay, sunt multumit de ea mai ales ca am prins bibanul, dar si pentru ca am avut ceva rezultate desi apa a fost un pic tulbure si, din cate am inteles, de ceva timp crescuta fata de alti ani; in aceasta perioada ar fi trebuit sa fie scazuta si limpede.

Atașamente

adiwolf

Moderator
Membru personal
cu poza asta aici ce este?!
ca nu rezulta eliberarea acelui peste, in plus este veche, poate din toamna-iarna trecuta - nici la rezultatele partidelor nu as incadrao ca i-a cam trecut vremea gandescccc

Schumi

Salau
Atunci va spun ca v-ati inselat....
Poza a fost facuta marti, pe o balta din Fagaras. Nici nu avea cum sa fie facuta in toamna-iarna, aceasta lanseta o am din aprilie, a fost postata la noile achizitii.
Pe de alta parte, care ar fi scopul sa fac asa ceva? Postez rar, nu caut sa cresc in rang. Postarea incriminata a fost facuta din considerentul ca trebuie sa-mi aduc si eu contributia, asa mica cum este, la acest forum.
De astazi raman doar un cititor al forumului, nu mai deranjez cu postari. Nu ca ar fi o pierdere pentru voi.
Cele bune!

Atunci va spun ca v-ati inselat....
Poza a fost facuta marti, pe o balta din Fagaras. Nici nu avea cum sa fie facuta in toamna-iarna, aceasta lanseta o am din aprilie, a fost postata la noile achizitii.
Pe de alta parte, care ar fi scopul sa fac asa ceva? Postez rar, nu caut sa cresc in rang. Postarea incriminata a fost facuta din considerentul ca trebuie sa-mi aduc si eu contributia, asa mica cum este, la acest forum.
De astazi raman doar un cititor al forumului, nu mai deranjez cu postari. Nu ca ar fi o pierdere pentru voi.
Cele bune!
Ideea era ca la aceasta rubrica sa punem video cu eliberare.
Nici eu nu stau la fiecare peste sa ii fac video.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Schumi
ok. decizia este a ta, dar te-ai suparat ca vacarul pe sat !
te-am intrebat ce rost avea poza respectiva in contextul in care pe acest topic se postau doar eliberari ale pestilor capturati.
din poza ta nu reiese acest fapt si am sugerat ca era poate mai bine sa o postezi la rezultatele partidelor, insa am vazut ca purtai manusi groase cand ai facut poza si am dedus ca nu era o poza actuala.
acuma, ca tu te-ai suparat este fix problema ta, dar este bine macar sa fim cinstiti cu noi insine.
C&R si fire intinse

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
@Shumi, nu e cazul sa te superi fiindcă ăsta e totuși un topic dedicat clipurilor in special . Sunt acceptate și poze dacă din ele rezulta eliberarea peștelui ( fie o succesiune de poze gen “timelapse “ fie o poza cu o mâna întinsa deschisă , un peste in aer si apa dedesubt astfel încât sa poți trage concluzia ca pestele a plecat din mâna și urmează sa ajungă in apă) .
Restul pozelor, chiar și ale peștilor eliberați , ajung la rezultatele partidelor ca acolo le e locul. Majoritatea pozelor pe care eu le pun sunt făcute unor pesti eliberați însă nu le vezi aici ca sa nu se umple pagini întregi degeaba cu imagini care nu dovedesc o acțiune in acord cu titlul . Îmi iau timp sa mai filmez câte o eliberare când am câte un peste care sa merite efortul și aia o pun și aici uneori.
Cât despre postat , e o chestiune de opțiune personală nu o obligație și nici o moneda de schimb . Postezi dacă ai ceva de împărtășit și altora astfel încât sa le facă viața mai frumoasa și/sau mai ușoară uneori. ;) Fie ca e vorba de o bucurie ( captura sau peisaj inedit) fie ca e vorba de o idee / soluție la o problemă fie ca e vorba de un sfat sau o constatare personală , postezi când și dacă vrei să dăruiești ceva comunității care , la rândul ei îți Dăruiește atâtea ( ca să ai ce citi). bucurostare Imaginează-ti cum ar fi sa nu scrie nimeni pe aici ca, la un moment sau altul toți avem motive de supărare venite de pe forum bucurostare
Tu decizi ce vrei sa faci dar, de regulă , atitudinea de genul “dacă nu vă place îmi iau jucăriile și plec “ un bărbat o cam lasă in urmă odată cu grădinița și scoala generală .
La final îți mai spun doar ca orice postare nescrisă e o pierdere atât pentru comunitate cât și pentru autor , nu contează de la cine vine și cât de (ne)experimentat e cel ce o face . ;) (mai puțin alea de caterincă și mojicie ) .

Schumi

Salau
@Shumi, nu e cazul sa te superi fiindcă ăsta e totuși un topic dedicat clipurilor in special . Sunt acceptate și poze dacă din ele rezulta eliberarea peștelui ( fie o succesiune de poze gen “timelapse “ fie o poza cu o mâna întinsa deschisă , un peste in aer si apa dedesubt astfel încât sa poți trage concluzia ca pestele a plecat din mâna și urmează sa ajungă in apă) .
Restul pozelor, chiar și ale peștilor eliberați , ajung la rezultatele partidelor ca acolo le e locul.
kingofbeasts
daca mesajul de mai sus urma postarii mele, era perfect...
Vedeam ce am gresit si nu mai repetam, mai ales ca sunt un adept al regulilor. In nici un caz nu era motiv de suparare.
Am fost deranjat de faptul ca am fost acuzat ca mint, ca postez poze din toamna/iarna.

am vazut ca purtai manusi groase cand ai facut poza si am dedus ca nu era o poza actuala.
Alea nu sunt manusi groase, sunt manusi de la Buff, de vara, cu protectie solara. Pescuiesc tot timpul cu ele, ptr ca intariturile din palma imi dau posibilitatea sa trag de fir/rup cand agat.

acuma, ca tu te-ai suparat este fix problema ta, dar este bine macar sa fim cinstiti cu noi insine.
Asa este, faptul ca nu accept aceste insinuari, mai ales ca vin din partea unui moderator, este fix problema mea.

Spor in toate!

Sus