Ce am eliberat...

Mal

Salau
Ce viteza o luat cleanul din primul clip :)
Meritul acelor ownere debarbetate. Salmo, Dorado, kenart si taps au naibii un sistem atat de cretin la crankurile astea cu doua ancore incat nu exista ca in lanseu sa nu se pupe ancorele intre ele si sa ramana asa inclestate. Pe langa faptul ca modifica prezentarea, in caz de atac clenii au niste rani foarte urate. Pentru un sacosar probabil ca nu-i bai ca rezulta asomare accelerata dar...Am luat un pumn de ancore mustad cateva pachete de 14 si 16, inlocuind vmc-urile alea de 12-14. Dat vreo 100 de lei pe astea. S-a intamplat la fel. Ancorele de 16 de la mustad reprezinta moarte directa la clean sunt inghitite grav, e aproape imposibil sa scoti din gat, intra in simbioza cu cerul gurii la clean. Luat apoi un pumn de despicate vmc, lucky john, spro si alea vreo 50 de lei toate. Din nou nu gasesc despicate atat de mici ca sa nu se incurce intre ele. Apoi am luat barbless s-21 parca si inca un fel de minnow si spoon 8 si 10 de la owner. Puse toate la zona codala a voblerului, lasata ancora aia infecta vmc la burta. Am inceput sa vad luminita de la capatul tunelului. Avantaj e ca chiar daca se pupa cu ancora de burta cand fac splash pe apa se dezgata singure. Nu ranesc pestele, sunt finute si nu se deformeaza. Dezavantaj, sunt mai usoare decat ancorele originale, desi insesizabil dar exista o diferenta pe care o vad atat in lungimea lanseului cat si in bataie, voblerul pare ca nu mai stie de ancora codala, si pestii daca in dril vin spre mal au sanse mari sa scape. We asta din 40 de pesti mi-au iesit 2 deci nu-i mare bai asta, dar daca mergi in zone fara pesti si vrei sa vezi fata de peste(cum a fost la mine pastravul anul asta) nu o sa vrei sa scoti astea la inaintare. E cam 50/50 sa-i aduci la poza. Oricum daca urasc ceva la spinning sunt asa voblerele poloneze, despicatele si agrafele. Nu reusesc sa gasesc ceva care sa functioneze ceas.

Mal

Salau
Renasterea

Toamna la munte. Miros de cetina, de ceata si de frig. Cum numai in muntii nostri vezi. Haine pline de fum de soba. In speranta unor noi inceputuri. Rauletul meu de munte drag unde am incercat sa prind un pastrav si n-am reusit tot anul, ma astepta. Si eu pe el, ca-l simteam singur. Si da am impartit singuratatea timp de 5 ore. M-am descaltat si am intrat in apa rece ca gheata. Deja ma invinetisem de frig. Apa mica, limpede, multe braturi moarte, pescuit intre 5cm de apa si un maximum de 40 cm. 5 trasaturi in 5 ore. Unul la 300g, trei la jumatate de kilogram si... La despartirea de anul asta, trageam voblerasul contra curentului, prin apa de cristal. La aproximativ 2m de mal, pe fir ultra intins intra un clean ca din preistoria copilariei mele. Pe la 2kg, am vazut atacul ca in palma, a atacat perpendicular pe directia de tragere a voblerului si l-a izbit de o stanca submersa. Am intepat ceva ce parea chiar stanca in cauza, apoi asta s-a miscat, si firul canta, dat drumul rapid la frana, un semi pompaj si gata. Un salut de pe un rau chinuit de braconieri. Debarbetatul de 10 parea de 8,il indreptase... Asta da pistol cu apa de munte. Ma despart de rau cu greu, dar cu o speranta uriasa ca poate cei zece ani de prins si eliberat nu au fost in zadar. Astept viitorul lor sa ne aduca bucurii impreuna. Celor care cred ca putem salva ceva. Nu, nu este despre a fi purist, este despre normalitate.

Dori

Salau
Meritul acelor ownere debarbetate. Salmo, Dorado, kenart si taps au naibii un sistem atat de cretin la crankurile astea cu doua ancore incat nu exista ca in lanseu sa nu se pupe ancorele intre ele si sa ramana asa inclestate. Pe langa faptul ca modifica prezentarea, in caz de atac clenii au niste rani foarte urate. Pentru un sacosar probabil ca nu-i bai ca rezulta asomare accelerata dar...Am luat un pumn de ancore mustad cateva pachete de 14 si 16, inlocuind vmc-urile alea de 12-14. Dat vreo 100 de lei pe astea. S-a intamplat la fel. Ancorele de 16 de la mustad reprezinta moarte directa la clean sunt inghitite grav, e aproape imposibil sa scoti din gat, intra in simbioza cu cerul gurii la clean. Luat apoi un pumn de despicate vmc, lucky john, spro si alea vreo 50 de lei toate. Din nou nu gasesc despicate atat de mici ca sa nu se incurce intre ele. Apoi am luat barbless s-21 parca si inca un fel de minnow si spoon 8 si 10 de la owner. Puse toate la zona codala a voblerului, lasata ancora aia infecta vmc la burta. Am inceput sa vad luminita de la capatul tunelului. Avantaj e ca chiar daca se pupa cu ancora de burta cand fac splash pe apa se dezgata singure. Nu ranesc pestele, sunt finute si nu se deformeaza. Dezavantaj, sunt mai usoare decat ancorele originale, desi insesizabil dar exista o diferenta pe care o vad atat in lungimea lanseului cat si in bataie, voblerul pare ca nu mai stie de ancora codala, si pestii daca in dril vin spre mal au sanse mari sa scape. We asta din 40 de pesti mi-au iesit 2 deci nu-i mare bai asta, dar daca mergi in zone fara pesti si vrei sa vezi fata de peste(cum a fost la mine pastravul anul asta) nu o sa vrei sa scoti astea la inaintare. E cam 50/50 sa-i aduci la poza. Oricum daca urasc ceva la spinning sunt asa voblerele poloneze, despicatele si agrafele. Nu reusesc sa gasesc ceva care sa functioneze ceas.
Ati incercat degorjor pentru naluci suple/moi?

20191026_175135.jpg

Primul este primul meu biban prins regulamentar, ieri , la naluci moi. Cel de-al doilea a fost prins astazi, deschizand partida si facandu-ma astfel sa insist si sa invat cat de cat cum se pescuieste la biban cu naluci moi, ramane sa mai insist.

Astazi am pastrat 11 bibanei, regulamentari, 15+cm... si am eliberat si altii, la 12 cm sau mai mici.

Fir intins!

Atașamente

Dori

Salau
In ultimul timp am inlocuit cam toate ancorele de pe voblerele de clean si pastrav cu carlige simple si nu mi se pare ca s ar fi modificat aproape deloc procentajul de rateuri
Depinde si cum ataca cleanul; are un conportament diferit in functie de anotimp, dieta, ora zilei etc. Am prins clean de maxim 20 cm care mi-a inghitit un Salmo Hornet de 3.5 cm complet.

Sus