Ce am eliberat...

Mal

Stiuca
Reconstruindu-l pe tata

Azi am mers la munte, dupa 2 luni de apartament. Pe de o parte pentru ca vecinul profitand de carantina ne a tras un gard de tabla pe care nu l vrem, pe de alta parte ca tot vorbind cu nea Calin pe tema echilibrarii voblerelor, aveam multe teorii si nici una testata personal. Pana la urma cu hmkl asa era cum zise Calin japonezu stie ce face, numa ca eu am experimentat mai in curent. Cu rezultate zic eu foarte bune, pentru mine. Vreme aiurea frig grav si furtuna cu colti de soare. Asadar nu chiar ok dar nu conta putea sa ninga, ca asa ne dam seama ce mult conteaza natura dupa carantina. Dupa ce nu ne am luat o sapa in cap de la vecinul semibeat am luat voblerele de experiment si intre stanci cu ele. In masina mai aveam 3 rotative. Si mulineta de la Calin. Ce avea praf de un deget pe ea. Am legat voblerele de o undita de 3m si le am testat, cu lest fara, carlige si ancore etc. A reiesit ca microbait is teapa si hmkl sunt ce trebuie. Apa de o culoare minunata, dar eu nexam lanseta. Si caut prin soproane si dau de doua de ale tatalui un shakspeare telescopic 10 20 g si o germina standard pana in 15 g, ambele fibra de sticla. Tronsoanele intregi, scule care au trait mai mult ca taica meu. Din cauza ca shakespeare are inelele tinute de o banda scotch am luat germina pus Wurger pe ea si la munte dupa pastrav. Nu eram convins de asta, sansele sa prind cu 4 inele de metal si lansetuta aia spre zero. Drept e ca rotativele nu le simteam deloc iar varful nu se poate twichui ca mufarea metal pe metal face sa vibreze toata lanseta. Insa dupa o ploicica marunta, da un soare scurt, si dupa ce trec prin rotative pm, rublex si un westin cred schimb pe voblere de la 1-4 g adica fix alea ce le avusesem de teste archback gherla, microbait teapa, dorado amestecat. Si cum pana in 2g nu simteam nimic, nu conta dar eram fericit. Fericit cu tata. Si pun hmkl. La prima lansare o luminare cum n am vazut de mult, am zis ca e aievea. Nu mi se intamplase pana acum ca la un vobler nou sa am la primul lanseu ceva. Ei dar nu l a luat din luminare ci dupa mai multe salturi, l a tras sub apa. A rezultat o femela clean din pacate si nu pastrav pe la 600 g plina de icre, am apasat pe filmare dar mi am facut poza la pantaloni, asa ca pe ea nu o vedeti in poze, filmari o frumusete de munte. Care s a intors unde este locul ei la treaba fata. Cum cleanul nu era tinta mea, am schimbat viespea lui Sava pe altele si nimic. Am urcat mai sus si am mai luat 2 femele una pe la jumate de kilogram si alta micuta eliberate, ce apar in cele ce urmeaza. Sincer sa fiu nu stiu daca Germina tatalui meu mi a aratat ca e viata dupa moarte sau ca uneori e bine fara sa cadem in misticism, ca ei sunt cu noi in alte forme... Cumva pescuitul de astazi mi a aratat ca e o poarta spre viitor cinstindu ne inaintasii. Asa ca va rog daca e cineva dispus, sa ma ajute sa l reconstruiesc pe tata. Contra cost evident. Amandoua. Inele,(pot fi si mai multe daca expertul zice ca se poate) lacuire da sa ramana cumva etichetele alea vechi. Shakespeare trebuie echilibrat la coada. Vopselele identice cu cele de pe ele cat e posibil.
As ramane dator, pentru ca asa pescuiesc din nou cu tata. Iar noi stim pescuitul bate filmul. Iar pentru asta nu exista un pret, e ceva ce nu se poate cumpara.
Multumesc

Sus