Ce, cum si cat divulgam pe forum?

Claudiu

Administrator
Membru personal
Eu nu sunt total de acord cu asta pentru ca nu consider a fii un secret guma si marimea ei @adiwolf. De ce? Pai pentru ca sunt multe alte variabile la mijloc cum vorbeam si aseara pe celalalt topic: locul, culoarea, felul cum joci guma, daca apa curge sau nu, firul folosit sau inaintasul, greutatea jigului, tipul gumei: shad, grub etc si multe altele. Nu sunt eu in masura sa scot teorii dar ai vazut clar cand am pescuit din aceeasi barca sau din barci diferite cu aceeasi naluca ca doar tu ai prins si ai avut ratari, eu nu am avut nimic. Este exemplul cel mai clar. Subiectul e unul bun si se pot trage concluzii daca participa cei care au experienta mai mare cu gumele si au si locuri cu ceva peste, fie ele si incinte private. Din pacate eu nu pot contribui cu prea mult. Cateva mentiuni: cu relax kopyto de 3,5 cm am pescuit in ultimul timp si cand am gasit locul care tinea biban am prins bine, e drept foarte mici. Ieri spre exemplu cred ca daca stateam mai mult ajungeam la 100 de bibani, pur si simplu de multe ori nici nu ajungea guma pe fund dar acolo era invazie de biban. Cand e mai marait probabil ca nu ar fii atat de eficienta. Relax Kopyto de 6,2 este o guma universala, merge la orice specie. Savage gear Cannibal de 6,8 cm la stiuca imi pare mult mai productiva decat cele de 8 sau 10 cm. Imi place subiectul, sper sa participe cat mai multi

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
greu, foarte greu ce vrei tu King
ar trebui sa traim intr-o lume normala, idealista ca sa se poata realiza ceea ce propui, dar realitatea din pacate este alta.
ce doresti tu se realizeaza cel mai bine la "intalnirile campenesti", colegiale, pentru ca acolo lumea este mai mult decat dispusa sa isi impartaseasca ideile si experienta decat pe un forum de discutii unde nu prea stii cu cine discuti si cine mai vede/beneficiaza de experienta ta.
personal iti impartasesc idealul, dar............sunt al dracului de sceptic in ceea ce priveste schimbul cinstit de informatii
Din pacate sunt intr-adevar un idealist prins intr-o lume reala si ostila. Plecand de la mesajul tau m-am dus la membrii sa vad si eu cu cine mai stam de vorba pe aici si am avut surpriza sa constat ca e muuulta lume pe aici si multi sunt iesiti la vanatoare.socsigroazaDurereeee Ma obisnuiesem cu intimitatea unui grup restrans de pana in 10 oameni care mai postam pe aici si pur si simplu am uitat ca mai sunt si altii inscrisi pe forum iar acum cand am vazut ca suntem circa 300 am ramas paf.
Probabil ca o sa dezvoltam totusi astfel de topicuri la intalniri campenesti de care spui cand ne-om potrivi pe la aceeasi masa ca mie tocmai mi-a pierit pofta de a mai posta "tips and secrets " .

Ps. Imi pare rau @Claudiu da' cred ca topicul asta e mai bine sa fie ingropat din fasa :( in conditiile astea in care 10% posteaza si 90% "fura" informatie ( mai ales ca multi vanzatori notorii si-au facut conturi si pe aici si abia asteapta sa stie ce se cere Bash). Pe viitor o sa fiu mai atent cu privire la ceea ce postez si cand postez .capzid

Claudiu

Administrator
Membru personal
Carol tu stii ce e cel mai bine pentru tine dar cum spuneam mai sus, naluca, marimea, culoarea sunt mai putin importante in ecuatia pescuitului. Locuri nu ai dezvaluit ci doar pesti si naluci. Ca exemplu mic, tu prinzi la Delalande Sandra, eu nu am acut nici macar o singura data un atac la aceasta guma deci... Vanzatorii stiu mai bine ce se cere din cota vanzarilor iar aici nu isi pot face reclama, utilizatorii de care spui tu ca sunt inregistrati la cules si nu posteaza, da un click pe ei sa vezi cand s-au logat ultima oara si da-mi un mesaj privat cu 3 oameni pe care ii vezi ca viziteaza forumul dar nu au postat. Oricum ar fii, ma repet, tu stii ce si cum ai de postat astfel incat sa nu resimti un efect negativ nnnoroc

Se pot deschide conversatii private in care se pot adauga decat anumiti useri si Claudiu poate selecta cine poate participa in anumite teme. Mie mi-au fost date informatii foarte bune pe privat aici.

edd

Somn
In momentul in care cheltuiesti peste 1500ron pe gume ca sa afli cum face fiecare si ti se cere sa dai detali trebuie sa fi nebun.oricum pe apa nu reusesti de fiecare data sa verifici aceiasi guma ca sa faci o idee generala,totul depinde de inspiratia de moment si de multe ori asta s-a dovedit ptr mine cea mai castigatoare,bineinteles ca si "cititul apei" influenteaza asta.
Pe viitor o sa fiu mai atent cu privire la ceea ce postez si cand postez .
m-ai ales cand esti rugat sa nu o faci....nu vrei sa stii cand 3 persoane ma intrebau de ce mi-am luat lingura respectiva si a trebuit sa imi iau si altceva...sti de ce vb.

zamfi

Somn
Mda.Tipic pt.forumuri.Personal nu am nici un stres sa spun guma cu care am prins! NICIODATA nu va fi un lucru care va aduce altui pescar pestii mult visati! Exemplu este 4predators finesse pe care l-am recomandat clar pe forum.Cati dintre voi ati prins salai de 2-4-6 kile cu ele ? Nu neaparat guma face tot.Alt exemplu...cabelas hk .Unii prind altii nu.Ape diferite,momente diferite,pescari diferiti.La fel e cu voblerele ,etc.In plus pestele invata naluca asa ca in 2 ani pe apele pescuite mult nu mai conteaza guma minune.
Ar fi multe de discutat dar nu vreau sa fiu eu cel care da lectii pe un forum cu ,acum aflu si eu :) , 300 de utilizatori.

Zamfi direct ca intotdeauna si fara ascunzisuri thumbupthumbupthumbup.Vre-odata trebe sa ma vaz cu tine sa bem o bere si sa povestim de-ale pescuitului nnnorocnnnorocnnnoroc. Ar fi frumos o pescuiala cu membri ai forumului pe undeva prin Delta sau altundeva asa cum s-a mai mentionat pe aici. nnnoroc

Ultima editare:

edd

Somn
@zamfi daca ti sa mai pescuiesti in acelasi loc trebuie sa faci asta,asta am trait-o pe propia piele asa ca fiecare e liber sa creada ce vrea.daca sunt intrebat de cunoscuti dau din casa dar asa pe forum hmmmm.
ps:ai zis de ratling la stiuca,nu iti dai seama cati dintre cei cu barcile dadeau la ratling....nu mi-a venit sa cred.

Claudiu

Administrator
Membru personal
@edd si @kingofbeasts @adiwolf a rog sa ma lamuriti si pe mine. Cu ce sunteti afectati dupa ce ati dat 1500 ron pe gume ca expuneti aici marimea sau culoarea gumei? Am spus lingura Kuusamo tuturor pe forum, nu mai exista pe stoc din acel moment! Asa si?? Va garantez ca nu se prinde peste cu ea daca nu ii prinzi mersul, apoi o sa o lasi in cutie ca ai altele cu care prinzi. Obiectiv, care sunt motivele pentru care nu ai discuta despre marimile gumelor? @edd continui sa vorbesti despre loc, nu a intrebat nimeni de locuri nici de poze in care sa puneti locurile! La rattling se pescuieste de muuuult timp, nu cred ca de cand a zis @zamfi de ele dau toti la astfel de naluca

edd

Somn
Eu unu stiu de ce a pus intrebarile asa ca nu am chef sa continui,sa o lasam in pace,cum am spus si ma mai repet nu mai dezvalui pe forumuri doar daca am chef si persoana cu care vb are respectul meu.sper ca nu va fi ultima postare.
Poate nu iti dai seama de ce intampla de fapt si nu crezi ce spun dar pe apa se da cu se aude ca se prinde iar ca sa iti exemplific cum merg lucrurile iti spun doar atat mergi la turnu la pod si vezi cate mizerii de la ambalajul lingurilor sunt pe mal in momentul in care s-a aflat ca merge somnul la lingura,dar esti liber sa vezi si sa crezi ce vrei,faptul ca s-a luat toate voblerele din raft doar ca se prinde clean cred ca spune tot,sau ca toate stremarele de culoare albastra au fost luate tot asa ca mergea avatul.....ce vreau sa spun e ca se vindea avatul ca si crap acolo s-a ajuns si exemplare mari iar faptul ca nu m-am mai intalnit cu prietenu meu pe apa a spus tot ,mi s-a rup sufletul cand am simtit ce am simtit pe apa,plm din partea mea sa distruga tot ca si asa nu pot fi opriti.

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Dat fiind faptul ca eu am iscat discutia o sa dau eu un raspuns.
Mai exact va spun ca sunt pescari buni da rai (in sensul ca stiu meserie dar fructifica $ rezultatele muncii lor) care abia asteapta sa vada cu ce pescuiesti fiindca unde dai stiu deja.
In general pescari au anumite preferinte de gume, gramaje care le-au dat rezultate in trecut si pe alea insista cel mai mult. Daca te nimeresti intr-o zi buna umar la umar cu ei si ai ghinionul sa prinzi mai bine ca ei, o sa observi ca-si fac de lucru cu binoclul, cu aparatul foto, sau pur si simplu se apropie de tine ca sa vada cu ce dai (cum dai deja se vede). Daca nu reusesc si/sau nu sunt siguri pe ce au vazut, te asteapta sa iesi cu poze pe net sau bat forumurile in cautare de raspuns. Unii se logheaza ca membrii pt a avea acees la toata informatia, altii doar ca vizitatori urmaresc periodic topicurile cu rezultate la pescuit sau astea cu naluci.
Daca obtin raspunsul, in cateva zile vor fi cu domiciliul la locul faptei si vor retine tot ce misca.
De asemenea, e notoriu faptul ca pestele se invata cu naluca dupa un timp si nu mai raspunde la ea . Cine vine cu ceva nou, prinde peste. Daca eu zic ca pe BTS de 3 si 3/4 rupe salaul , unu dintr-asta care n-are in trusa asa ceva isi cumpara inmstant si da cu el in locuri deja stiute pana prinde

Claudiu

Administrator
Membru personal
@edd sincer mie nu ai cum sa imi spui ca nu stiu ce e pe apa! Vezi la braconaj pe Olt toate postarile mele si ce am facut si vezi si aici cu Ionestiul:
https://spinningclub.ro/threads/rezultatele-partidelor.43/page-29#post-5728
Din tot ce ati spus ambii aici, nu inteleg decat ca asta e situatia si suntem urmariti, problema insa nu cred ca e forumul ci faptul ca astea sunt apele noastre, prea multi vor peste si ar face orice pentru el. Iar numarul 1 sunt magazinele locale care dau informatia pe teava. Oricum ar fii, faceti ce este mai bine atat pentru voi cat si pentru pestele din apa, iar daca asta inseamna sa nu postati informatii, atunci asa sa fie! Doar calculati inainte obiectiv daca asta v-ar putea afecta sau nu, inainte sa spuneti ca defapt de pe forum este problema si ca sunteti urmariti, defapt sunteti urmariti pe balta permanent. O situatie similara s-a intamplat la Zoran pe forum, insa din dorinta lui de a face bine, impactul asupra somnilor prinsi la clonc a fost urias. Doar ca exista o mare diferenta, acolo s-a explicat specific despre o singura metoda si anume cloncul, monturile, momeala perioade etc etc pana in cel mai mic amanunt.
p.s. @edd cred ca se vede buna intentia a mea in a elimina astfel de persoane, dupa convorbirea de ieri. Si astept si pe altii sa raporteze spioni si persoane rau intentionate

Alin Ms

Somn
Ma mir la ce discutii s-a ajuns. Eu traiesc in alta lume.... Si totul de la un topic de "sondaj"... Clar vine sf lumii priesttt

E mafie mare acolo din ceea ce vad. Nu ma gandeam ca lucrurile sunt atat de complexe. Tema asta e demna de o serie precum Caracatita, seria aia cu mafia italiana. Cand eram mai copil o urmaream cu sufletul la gura zimbettt

edd

Somn
@Claudiu la noi in zona nu ai cum si sincer iti spun asta,magazinele vand. cei care cumpara iau tot nu ca le-a spus magazinu ci ca au prins cu ele,chiar patronu unui magazin a ramas masca cand a venit si a golit tot asa ca nu mai da vina pe magazine.oameni sunt problema si faptul ca e mancare gratis si se obtine bani usor din peste si nu mai trebuie sa mergi la sapa.
@Alin Ms asta e situatia,te invit sa vezi,nu vrei sa vezi saptamani la rand oameni pe apa ca si cand s-ar fi mutat acolo dar ce mai spun ca si la voi e acelasi lucru cu zonele unde se prinde si nu mai vb de electricieni.sa vezi ce este in zi de sarbatoare te ti de cap.

@octavio daca te intereseaza iti trimit poze,cred ca iasa sigur o serie din caracatita:)

Claudiu

Administrator
Membru personal
chiar patronu unui magazin a ramas masca cand a venit si a golit tot asa ca nu mai da vina pe magazine
MAGAZINUL nu a stiut initial! Dar dupa ce vin Doreii si cumpara NALUCA, maine are stocul refacut si mult mai mare dupa care spune la toti ca se prinde la aia si face vanzare, astfel toti pe balta vor da cu acelasi lucru. La VOI in zona nu este la distanta de mine. Zona aia o cunosc si am pescuit chiar la Bradu in intalnirea noastra, am vazut pe apa ce vad si la mine: Multa lume, putini oameni!

zamfi

Somn
Multa lume, putini oameni!
Asta-i chintesenta problemei ! Parca asa se zice nu ? roflmaooo

Deci e clar ca se vaneaza informatia.Buun! Asta am stabilit-o! Locurile nu se divulga! Stabilita si asta.Modul cum pescuim naluca nu se divulga! Stabilit. Ora in care papa acolo (ce va mira?) nu se divulga! Stabilit. Insa chestia cu naluca ...asta poate intradevar avantaja un magazin de pescuit. Pe pescar ?gandescccc Hmmm... Posibil . Dar nu cred ,inca odata o spun, ca este o conditie suficienta! smoke

Exemplu ? Merg la Bradu.Imi da Claudiu faimoasa lui lingura.El prinde o marla sau doua cu ea ,eu nimic! De ce? Pai nu mi-am batut capul cu ea, nu am avut norocul prostului sa dea stiuca in ea la primele 2-3 maini si ,desi stiam ca prinde, am preferat sa dau cu ce stiu eu sa dau si am prins! Tot marle ,dar am prins! punk
In multe,foarte multe cazuri ,prinzi cu ce dai ! Parca e logic...Cu ce dai ? Cu ce ai mai prins si ai incredere.Parca e logica si asta ...Ahhh ,ai auzit ca s-a luat la guma "X" ,te-ai dat dracu peste cap si ai facut rost de ea! O arunci in apa ,ai atac si ...intra la favorite! Iti zici printre dinti ,maraind satisfacut , un "Hmmm...ati crezut ca eu nu stiu la ce sa dau ? Fraierilor...am citit pe net ce a zis King". Dar daca nu se nimereste? Daca dai 10-15 maini si nu ai tzac? Ca pestele nu e acolo? Ca nu dai cum trebuie? Ca nu ai nimerit culoarea? Cat rezisti sa dai cu ea ca "ai auzit ca prinde" daca nu ai atac? Si poate schimbi si pui un banal kopyto si zbang! Iti sare lanseta din mana! Ai puterea sa te intorci la guma secreta? Hmmm...Poate.Cati insa din fomistii care "ara" forumurile au puterea de a schimba cand prind pe o naluca? Deci e teorie mare ....

Ps:eek: rugaminte insa : vreti sau nu sa spuneti ceva e exact problema voastra.Insa as prefera sa nu aud de sectiuni ascunse, VIP , C&R , stilul legal ,etc. Mai stiu un forum in care aproape au trecut valurile iscate peste buza barcii din cauza asta . Unde am fost invitat sa particip la sectiunea respectiva ,dar am preferat aproape sa nu mai postez deloc! De ce? Pai eu am spus cu mult inainte ca NU e buna atata informatie aruncata in mediul virtual! Insa am fost contrazis.Apoi ...
Vorba priesttt "Sa luam aminte...."nono

Hai ,la pesti cu voi ca maine e duminica!Si du!minica papa aia mari ! Mari si multi!thumbup

edd

Somn
Cati insa din fomistii care "ara" forumurile au puterea de a schimba cand prind pe o naluca?
Eu asta fac de mai mult de un an.asta vreau sa vad.sa inteleg dracului o data ce evolutie are fiecare guma corelata cu locul unde dau,la voblere mi-a iesit sa mearga aceiasi naluca tot anu doar daca sunt conditile necesare hraniri.

Exemplu ? Merg la Bradu.Imi da Claudiu faimoasa lui lingura.El prinde o marla sau doua cu ea ,eu nimic! De ce? Pai nu mi-am batut capul cu ea, nu am avut norocul prostului sa dea stiuca in ea la primele 2-3 maini si ,desi stiam ca prinde, am preferat sa dau cu ce stiu eu sa dau si am prins! Tot marle ,dar am prins! punk
Daca iti bateai capu cu ea si prindeai ce spuneai atunci?
exemplu:se recomanda acu un an guma savage eu nu am prins la inceput ca nu eram la stadiul la care sunt acum si ce am facut am tras-o ca pe un vobler si am prins,ia ghici cum prindeau anu asta :)

zamfi

Somn
se recomanda acu un an guma savage
Prietene ...vezi cum e viata :) Adiwolf,Claudiu si cu ...mine pescuiam acum doi ani pe vremea asta Canibalul de la Savage...Si prindeam "in dinti" . Pe acolo pe la voi ...Anul asta s-a prins trasa "ca pe un vobler" ... Care va sa zica aceiasi guma ,alte recuperari in perioade diferite. Exact ce spuneam.Acum doi ani ,in decembrie , prindeam cu canibalul pe Radesti din orice pozitie! Acum plang langa el sa-mi dea o stiuca pe Radesti ! Nah,tot felul de teorii...

Ps: de aceea as zice sa nu pierzi mult timp cu invatatul unei gume ca ii trece vremea! Mai ales daca este o zona pescuita!

edd

Somn
Eu incerc si sigur ii dau de cap ca nu ma las,vreau sa stiu,inca nu am terminat de probat.
Prietene :) ce vroiam sa spun e ca daca se recomanda ceva hop pe ea,am probat lucrul ala sa vad daca e adevarat si asa s-a intamplat,deci care e rezultatul ca se copiaza mult pe baza a ce se afla si atunci revin la ce am postat mai sus....

Pun pariu pe o lada de bere Augustiner ca daca maine vin pe Radesti prind cu guma aia.te bagi?

Ultima editare:
Sus