• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Ce fir textil bun recomandati?

Va salut si bine v-am gasit aplaud
oauu ,nu merg zambetele la mine aplaud,de ce oare ?
Vreau sa va cer o parere, despre firele Varivas .
Ma tenteaza sa mai imi iau un fir ceva de 25 sau 28 lb

Claudiu

Administrator
Membru personal
Ionut, nu stiu la ce raspuns te astepti. Nu ai spus ce fel de specie urmaresti, unde pescuiesti, sunt structuri acolo care sa degradeze firul scoici etc. la fel nu ai spus ce grosime de fir. De altfel nu reusesc sa gasesc exact modelul de fir de l-ai spus. Asa la rece, firma care produce firele astea e ok dar depinde cum si unde il folosesti si ce model exact

pescuiesc pe râul Someș si e plin de praguri , structuri care pot tăia firul cu usurinta. firul este de 0,18 mm si sunt mai mult decât mulțumit de el.indreapta ancorele . dar dacă îmi recomanzi ceva mai bun te ascult si o sa il iau cu siguranța! ms

pescuiesc pe râul Someș si e plin de praguri , structuri care pot tăia firul cu usurinta. firul este de 0,18 mm si sunt mai mult decât mulțumit de el.indreapta ancorele . dar dacă îmi recomanzi ceva mai bun te ascult si o sa il iau cu siguranța! ms

Atașamente

Ultima editare de un moderator:
Sunline Super PE 6, 8,10,15 lb in funtie de apa si structuri , cu inaintas din fluoro carbon folosit pentru : salau , avat , stiuca,clean, biban si pastrav . De firele spectra am ajuns sa fug ca dracu de tamaie de cand a aparut Power Pro-ul contrafacut , ele sunt bune ca rezistenta la abraziune si tractiune , insa se imbiba cu apa si nu imi place cum transmit . Este strict parerea mea , nu este recomandare .

Claudiu

Administrator
Membru personal
Vreau sa va cer o parere, despre firele Varivas .
Varivas este o firma dintre cele bune, am avut un fir Varivas, nu mai retin modelul dar tin minte ca era rezistent tare la tractiune si abraziune. La fel mai tin minte ca se decolora rapid si se imbiba de apa. La ce vrei sa il folosesti, ca observ ca doresti o grosime mare?

Ceau si scuze tutoror care mi-ati raspuns helppp
Nu m-am familiarizat cu forumul si nu am mai gasit intrebarea mea consolat
Acum observ ca am o droaie de raspunsuri .aplaud
Claudiu pai dau ....dupa somn ,dar nu am nevoie de diametre mari .
Am Sunline Super PE si l-am testat chiar cu succes .
Varivas nu am avut si parca imi face cu ochiul
Avani Sea Bass Premium PE 150m / 24.8lb
New High Grade PE 150m / 26.1lb
Varivas Avani Rock Beat PE 150m 28.7lb
zimbettt
PS de ce nu merg zambaretii ?

Ultima editare de un moderator:

Claudiu

Administrator
Membru personal
Cred ca pentru spinning la somn strict, Sunline Super PE nu e cel mai potrivit, desi e excelent la salau spre exemplu, nu e prea rezistent la abraziune. Poate iti mai dau sfaturi si colegii dar ca idee, daca gasesti Power Pro cel din state, nu ai cum sa dai gres. Asta e o parere personala, nu neaparat cea mai buna. Oricum banuiesc ca folosesti leader (inaintas) de mono asa ca si un sunline isi va face treaba, desi cam scump pentru un pescuit de forta.

Power pro cel original si eu il consider foarte bun si rezistent. La salau folosesc unul galben de 10lb care mi-a dat foarte bun rezultat. Bineinteles folosesc inaintas ,si eu personal pun inaintasul destul de lung 4-5 m din cauza ca unde pescuiesc sunt f multe structuri. Acum sincer as folosi inaintas lung si pe o balta fara structuri pt ca nodurile care le fac intre fire imi rezista foarte bine si daca nu am avut agataturi pot lasa acelasi leader sau doar fac un nod nou pt urmatoarea partida.
Al fir bun este Super PE sunline care am auzit ca rezista mai putin la abraziune ca PP dar cel de 10lb este mai subtire decat PP10lb si aceasta poate fi cauza rezistentei reduse la abraziune. Se lanseaza frumos si eu unul nu am avut probleme cu el tot din cauza ca folosesc leader mai lung.
Un alt fr rezistent si care ma tinut foarte mult timp este spiderwire ultracast cel alb de 12lb. Un fir rezistent,subtire si pe care il folosesc de ceva timp fara probleme.
Acum ca tot vorbim de fire textile vre-unul ati folosit Fir Textil Varivas New High Grade PE 11.2lb, 150m?? Ma bate gandul sa-l cumpar si sa vad ce-i poate pielea. Daca puteti face o comparatie cu Sunline super PE 10lb ar fi binevenita.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Sunline super PE am cumparat anul trecut. Imi place cel de 10lb dar am luat si de 15lb. Cu un inaintas lung (4-5m) ai rezolvat problema abraziunii in structuri. Eu il folosesc pe cel de 10 lb pe un lac destul de adanc si cu stanci mari si nu am avut probleme. Acum daca firul trece peste pietre sau alte chestii care aproape ies din apa pai nu rezista nici un textil. Sa vedem si anul acesta cum rezista .

Momoi este un fir excelent! Subtire,nu prea trage apa ,senzitiv. Scump si ca toate superfirele bun pe balti sau ape fara structuri agresive. Merge cu fluorocarbon lung. Nu as da banii totusi...Daiwa o idee mai rezistent in structura ,dar tot cam la fel . Varianta mai ieftina pentru ele este Sunline SuperPE cca 100 lei/150 m.Pentru Dunare,Mures,Olt ...eu tot cu Power Pro am ramas. USA. Trage apa insa trage si de structuraroflmaooo

Pe mine ma intereseaza Momoi sa-l folosesc la topwater si avat , precizez ca pescuiesc mai mult la avat , prea putin la stiuca ..... asa ca va rog frumos cine la folosit la astfel de pescuit sa spuna cinstit .... Toata stima prieteni !!!!

Anul trecut, pe Dunare, la avat si salau am folosit Daiwa Samurai Braid de 18 lb(cel cu eticheta vrede) si am fost multumit de el.L-am pescuit de pe mal , dar nu am folosit inaintas. Nu l-am pescuit de pe maluri cu piatra.(acolo e necesar inaintas) In agatatura.....cu siguranta cu niciun fir nu as fi reusit sa scot copacii de pe fundul apei.Acolo unde agatam si rupeam , tot acolo agata si rupea si prietenul care folosesa PP . Firul se lanseaza f bine si nu retine mai deloc apa. Mai am inca o rola de 274m ( nu e de vanzare).. In zilele urmatoare astept o rola de YGK G-SOUL X8 Upgrade - 22 lb -16.5mm....sunt curios cum se va comporta. Am folosit si am fost multumit si de sufix performance braid de 0,16 si de 0,18 mm si de asemeni Sufix 832 de 0,19 (cred).....832 chiar m-a surprins placut(e fin, se lanseaza bine, nu tine apa ) , pt ca din ce citisem unii nu erau multumiti de el, insa eu nu am ce sa-i reprosez. Am prieteni care folosesc 832 si spun ca sunt multumiti de el. Un cunoscut a avut probleme cu un sufix performance braid de 0,16 (verde), cumparat de la acelasi magazin de unde am cumparat si eu sufix performance braid de 0,16 (galben fluo).....avea "prostu obicei" sa se rupa la lansare si sa plece cu naluca (firul era cumparat de o zi..nu avea probleme la mulineta si nici la inelele lansetei)...asadar , se poate intampla sa ai parte si de un fir dintr-un lot mai prost ( probabil)
Sufix 832 l-am cumparat, dupa ce am vazut cum un prieten a tinut (cat a putut) un somn , acesta sacapand pana la urma nu pt ca s-a rupt firul ci pt ca s-a dezdoit jigul ....sincer, eu m-a asteptam ca firul sa cedeze la cum tragea de el.(firul era de de 0,19mm). Sa nu ma intelegeti gresit...eu nu va recomand musai un fir anume.....va spun ce am folosit si ce am observat eu . Paste fericit !!!!