Ce fir textil bun recomandati?

vioril

Biban
Claudiu , eu personal am pes
Dan Mitranescu , eu sincer apreciez ca ai venit pe piatza cu acest Tazura. Din ce au testat si masurat baietzii e un fir ca si altele pe care le gasesti la acel pretz. Piatza va decide daca isi are locul lui acest fir. Si ca in orice dezbatere despre fire textile ma uimeste cite pareri diferite sunt despre fiecare fir, bã da' nu se inventeaza dreq odatã firul perfect, care sa-i multumeasca pe toti?
Offffff , greu , chiar foarte greu. Insa cel putin unii incearca sa ne faca pe plac . Steve Jobs reusise sa ne satisfaca dorintele cu acel APPLE - telefon , laptop , Ipod , dar am luat-o iar razna .

Mal

Stiuca
Claudiu , eu personal am pes

Offffff , greu , chiar foarte greu. Insa cel putin unii incearca sa ne faca pe plac . Steve Jobs reusise sa ne satisfaca dorintele cu acel APPLE - telefon , laptop , Ipod , dar am luat-o iar razna .
Da da, vezi ce amenda pe bune au luat in Franta. Ca te obliga la fiecare 2 ani sa-ti iei scula noua, sub pretextul upgradeului de soft care-ti buleste si bateria. Dupa ce si-au luat o armata de avocati au recunoscut pana la urma ce fac. Si folosesc si acum primul ishuffle al lor(precursorul ipod).Merge ceas. Deci nu e vorba de fanboism, dar marile firme fac cele mai urate magarii.

Boje

Biban
In ultimii ani am tot eliminat o gramada de fire x8 scumpe din gama celor subtiri de 10-14lb. Am cautat unul care sa tina decent la nod si sa fie cat mai rotund. Nu m-au interesat prea tare culoarea si abraziunea.(ca oricum nu exista nici unul in categoria asta sa tina la abraziune). Am avut unul de la Varivas care se rupea in tepe moderate cu salai de 500g. Aveam trasaturi regulate si nu putea sa scot niciunul. Super frustrant. Acum o saptamana am luat un Owner nou de 10 lb. Se rupe la nod ca papiota. Adica papiota e super rezistenta. Ieri m-am dus la BF sa vad un Finns 40g si am plecat cu asta. Nu stiam de el. E rotund si rezistent. L-am rupt dupa ce am facut nod, dar f greu. Culoarea se pare ca nu si-o pastreaza, dar nu si-o pierde de tot. Am scris ca poate ajuta pe cineva sa nu mai bajbaie ca mine.

adv

Oblete
Eu unul, nu stiu cum pot descrie diametrul unui fir textil. Ma gandesc la asta de mult timp.
Diametrul unui fir se descrie simplu : cu sublerul sau micrometrul. Nu cu vorbe sau mangaieri. Experimente se pot face cu o conditie clara : sa stapanesti notiunile fundamentale de fizica mecanica. Altfel este numai gargara.

In ultimii ani am tot eliminat o gramada de fire x8 scumpe din gama celor subtiri de 10-14lb. Am cautat unul care sa tina decent la nod si sa fie cat mai rotund. Nu m-au interesat prea tare culoarea si abraziunea.(ca oricum nu exista nici unul in categoria asta sa tina la abraziune). Am avut unul de la Varivas care se rupea in tepe moderate cu salai de 500g. Aveam trasaturi regulate si nu putea sa scot niciunul. Super frustrant. Acum o saptamana am luat un Owner nou de 10 lb. Se rupe la nod ca papiota. Adica papiota e super rezistenta. Ieri m-am dus la BF sa vad un Finns 40g si am plecat cu asta. Nu stiam de el. E rotund si rezistent. L-am rupt dupa ce am facut nod, dar f greu. Culoarea se pare ca nu si-o pastreaza, dar nu si-o pierde de tot. Am scris ca poate ajuta pe cineva sa nu mai bajbaie ca mine.
Salut Boje. Dacă vrei fire bune îți recomand Daiwa morethan 8. Preț bun @ 25€ foarte mișto. Asta de la 0.8 in sus. De la 0.6 in jos eu am trecut pe 4x ca nu prea mai e diferența și calitatile unui x4 sunt esențiale la fire foarte subțiri.( rezistența la nod, abraziune)

AlexH

Moderator
Membru personal
Boje, postarea mea de mai sus, nu a fost cu tinta pe tine. Doar cand am vazut sigla aia RTB pe fir, mi-am adus aminte de multitudinea postarilor de pe facebook, nu numai la noul brand ci asa in general, cu reclama.
Chiar înainte vroiam sa scriu in topicul cu pescarii de facebook, dar m-am razgandit dupa ce l-am recitit. O polemică aiurea.

Diametrul unui fir se descrie simplu : cu sublerul sau micrometrul. Nu cu vorbe sau mangaieri. Experimente se pot face cu o conditie clara : sa stapanesti notiunile fundamentale de fizica mecanica. Altfel este numai gargara.
Cu sublerul nu am incercat, ca-mi cadeau 10 ani de politehnica in cap. :)
Sa descris cu micrometrul un fir textil, recunos ca nici macar nu stiu ce inseamna.
Tot ce am facut a fost sa incerc sa masor cu micrometrul fire textile, dar maleabilitatea structurii nu da posibilitatea sa stii cand sa te opresti cu bacurile pentru un rezultat corect. Daca mai luam in calcul si firele cu mici aplatizari, chiar ca m-am incurcat de tot , ca nu stiu pe ce parte se masoara. Ma chinui de 20 de ani .
Tu ai reusit sa masori diametrul unui fir textil ?

Dan Mitranescu , eu sincer apreciez ca ai venit pe piatza cu acest Tazura. Din ce au testat si masurat baietzii e un fir ca si altele pe care le gasesti la acel pretz. Piatza va decide daca isi are locul lui acest fir. Si ca in orice dezbatere despre fire textile ma uimeste cite pareri diferite sunt despre fiecare fir, bã da' nu se inventeaza dreq odatã firul perfect, care sa-i multumeasca pe toti?
Faca pariu ca daca vine Ygk la 30 lei rola vor exista fix aceleasi discutii. :))) Face parte din frumusetea pescuitului, cum in orice sport "procesul etapei" da valoare sportului in sine. :)

Kairiki e o panglica slab impletita care dupa 10 partide e pa. Dar e foarte rezistent raportat la diametru in faza initiala. Am avut 3 role si le-am tocat repede.

Boje

Biban
Salut Ovi,
Dau cu Morethan de ceva timp deja. x12. De 1,2 . E maxim. Am tot sperat sa gasesc insa ceva rezistent si pe zona de finete. O sa-l vad pe asta dupa ceva partide. Chiar pare ok. Daca nu, o sa incerc si Morethan x8 de 0,8.
Multumesc

Dan Mitranescu , eu sincer apreciez ca ai venit pe piatza cu acest Tazura. Din ce au testat si masurat baietzii e un fir ca si altele pe care le gasesti la acel pretz. Piatza va decide daca isi are locul lui acest fir.
Multumesc. Firul acesta nu este punctul forte al noului brand. Am incercat un fir cu calitate peste medie, la un pret permisibil, cu care sa nu ne facem de ras. Trebuia sa avem si un fir bunicel si am considerat ca in gama aceasta de pret avem rulaj mai mare. A aparut primul, pentru ca este mai usor de facut.:)
Brand-ul Tazura a fost facut pentru o linie de lansete si blank-uri de spinning . Aici am tintit cea mai inalta calitate. La crap am reusit, era pacat sa nu incercam si pe segmentul spinning.

mult prea gros pentru cerintele spinningului la salau pe baltoace + ia apa ca la balamuc, cu un jig de 3 grame lansezi jumate fata de un fir x8 premium.
Asa este. Firele care iau apa ingreuneaza lansatul. Mai bine mai gros si sa nu ia apa, decat subtire si greu.
Altceva, te rog sa-mi spui. De ce preferi firele subtiri. Deschid acest subiect, deoare eu unul am incercat fire subtiri , dar am ramas la fire groase. Discutia asta o am cu prietenii cu care pescuiesc, in cele mai multe cazuri contradictorie. :) Intotdeauna le-am dat atentie, chiar daca ne despart peste 20 de ani de activitate.:) Imi tot spun de "lanseuri mai lungi" , de "taiat apa" , si de "finete". Cand tragem linie la sfarsit, eu peste mai mult, eu twistere pierdute mult mai putine, eu ... cam toti somnii care imi dau ajunsi in barca. :) , eu doua role de fir pe an, nu zece ca ei. :)
Daca am nevoie sa arunc departe, ma duc cu barca mai aproape. :)
Daca pescuiesc in agatatura, ( si cam asa pescuiesc majoritar ) dezdoi jig-ul cand se agata tragand de fir , il indoi la loc la recuperare, nu pierd twistere si nici timp cu legatul.
Legat de "finetea" firului inca nu am vazut diferente intre trasaturi.
Ca "taie apa" poate la Dunare vad un avantaj, dar acolo nu o risc cu fire subtiri nici daca stau un sfert de ora sa cada jig-ul :))
In rest, pe balti, chiar imi place ca pica mai greu jigul din cauza firului gros.
Si nu in ultimul rand, semnalul. Pai il vad, nu vin obosit cum o faceam cand am incercat sa folosesc fire subtiri. Mai mult, teapa e ferma, fara nici cea mai mica grija ca se rupe firul , sau ca nu patrunde acul.

De aici si intrebarea mea, de ce fire subtiri ? De pe mal e de inteles, cand vrei sa ajungi departe, dar din barca de ce ?

anem

Salau
mult prea gros pentru cerintele spinningului la salau pe baltoace + ia apa ca la balamuc, cu un jig de 3 grame lansezi jumate fata de un fir x8 premium.
cred ca sunt eu defect in cazul asta ...

cu exceptia pescuitului dedicat la somn, pescuiesc cu PP de 8, 10 si 15 lbs ... dupa avat si cateodata dupa salau cu voblere cat si gume. tot timpul fac tot posibilul sa imbib cu apa firul tocmai pentru ca ma ajuta sa lansez mai mult zimbettt ... si crede-ma ca pescuiesc MULT lipit de fund.

Eu am preferat sa pescuiesc cu fire foarte subtiri din trei motive:
1. nu pescuiesc in ape mari si involvurate si nu dau dupa somn.(probabil ca tot pe PP as fi mers aici)
2. pentru ca pescuiesc de dragul pescuitului, nu sa duc prada acasa. Nu ma intereseaza ca las 2-3 gume. Imi place sa am combo-ul potrivit pentru un anume stil. E mult mai placut sa pescuiesti cu cel mai finut combo posibil pentru o anumita specie. Prbabil ca de umblam si eu dupa scobar sa fac conserve nu ma mai uitam sa fie firul roz.
3. Un fir mai subtire transmite informatia muuult mai bine la lanseta.

adi

Salau
Imi place ca s-a animat discutia, poate ne apropiem de gasirea firului care sa ofere cat mai putine surprize neplacute la pescuit (pentru mine asta inseamna pierdut pesti...dupa ce ca-s rari) si sa nu coste cat juma' de stradic.

anem , sa luam spre comparatie powerpro 15 lbs si ygk g-soul wx8 de 30 lbs, desi cred nici ala nu se apropie de grosimea respectiva. Ai curaj sa faci un test, cat lansezi un jig de 7 grame sau un vobler de 10-15 cu firele astea? :)

Dan Mitranescu , sa nu raman dator cu raspunsul, sunt n cazuri in care finetea aia pe care se bate atata moneda in pescuitul salaului e necesara. E adevarat ca sunt si perioade/locuri/pesti in care te legi la cap fara sa te doara; daca-mi spui insa ca acum dupa dezghet, sa luam cazul concret in care ne aflam, pescuiesti salaul pe baltoace cu textil de 0.20 si ai rezultate mai bune decat unul care da cot la cot cu jiguri de 3gr si textil de 0.08, atunci vand toate acareturile si ma apuc de altceva :)

De curiozitate, cu ce lanseta pescuiesti in perioada asta si cam pe ce ape?

Eu am preferat sa pescuiesc cu fire foarte subtiri din trei motive:
1. nu pescuiesc in ape mari si involvurate si nu dau dupa somn.(probabil ca tot pe PP as fi mers aici)
2. pentru ca pescuiesc de dragul pescuitului, nu sa duc prada acasa. Nu ma intereseaza ca las 2-3 gume. Imi place sa am combo-ul potrivit pentru un anume stil. E mult mai placut sa pescuiesti cu cel mai finut combo posibil pentru o anumita specie. Prbabil ca de umblam si eu dupa scobar sa fac conserve nu ma mai uitam sa fie firul roz.
3. Un fir mai subtire transmite informatia muuult mai bine la lanseta.
Comentariul meu se refera strict la randament in pescuit. Toti pescuim de dragul pescuitului, dar nu mi se pare o placere asa mare sa pierd pesti, gume si sa stau sa leg jig-uri. Asa cum pescuiesc cu fire groase si ace care se dezdoaie in agataturi solide si tot las 10 gume in apa pe zi.
Placerile personale nu se discuta, iar ce face fiecare cu pestele dupa ce il scoate pe mal nu face obiectul discutiei. Sunt de luat in calcul criterii practice, verificabile.

Legat de punctul 3., nu stiu ce sa spun despre "semnalul muuuult mai bun in lanseta". Teoretic, din punct de vedere fizic, nu trebuie sa fie diferente, elongatia fiind aproape zero indiferent de grosimea firelor.
Un sfat prietenesc, daca se accepta in acest sens: pe balti, peste o treime din trasaturile salaului ( la aceasta specie pescuiesc majoritar ) nu se simt in bat, indiferent de "sensivitatea" ansamblului. Sare putin firul si gata. Cel putin in anturajul meu, sa te pomenesti cu pestele in carlig , ca a plecat cu fir cu tot, :) este putin rusinos. Daca nu urmaresti firul , pierzi multe atacuri.

Ca tot a venit discutia, personal am doua "probleme " cu prietenii spinning-ari. Una e asta cu "sensivitatea" , deoarece placerea asta sa ma ia de bat in garla nu o am :) , iar cealalta este aia cand vad lumea ca face balanta pe deget cu lanseta. :) Am imaginea de la Obor de acum zeci de ani, cand iti vindeau cei de la taraba o lanseta si pe urma iti alegeau mulineta "potrivita" printr-un test asemanator. :)
Am auzit acum despre lansetele de spinning ca nu e bine "sa cada in nas" :) si se studiaza problema prin treaba aia cu degetul.
Sper ca nu suntem suparaciosi, iar discutiile raman amicale. Cred ca de multe ori suntem influentati sa ne placa ceva, cu scopul de a ni se distrage atentia de la lucruri cu adevarat importante.
De exemplu, la crap au inventat "placerea in drill" ca sa vanda lansete moi si implicit proaste.
La spinning ti-o pune pe deget ca sa-ti arate ca "nu cade in nas", dar nu iti arata mandrina ridicata prea mult si ca are 200g. Iar alta lanseta de 120g cu mandrina plasata mai jos pentru a castiga lungime cu avantajele aferente, o sa "cada in nas" si nu o sa fie buna. Oare ?!

Sus