Ce fir textil bun recomandati?

La care din ele te referi si ce diametru? Cum e comparativ cu ygk 22 sau 25lb?
Sunt fire japoneze care respecta ce e declarat. PE 1 si PE 1.2. Nu am pescuit cu YGK niciodata dar am avut in trecut cateva modele de varivas si sunt fire de top. Firul asta cred ca face parte din gama lor de fire universale, nu e dedicat unei specii sum sunt cele de seabass. Deci nu are anumite proprietati care sa se preteze doar unui anumit stil de pescuit.

miker2ka

Stiuca
Am bagat 2 partide cu gosen x16 de 20 lbs.
Aluneca bine prin inele. E rotund. Pastreaza culoarea ( cel putin 2 partide :D). E o idee mai gros decat ygk de 22 lbs. La fel ca ygk are nevoie de rodaj... parand un pic sarmos de nou.
Culoarea in schimb nu prea e vizibila in conditii de luminozitate scazuta. (Nor/umbra). Am pescuit vreo 7 ore in ploaie si nor si m.am concentrat bine sa urmaresc firul. Pe mulineta culoarea e misto..... pe apa in conditiile de mai sus e mult sub ygk. Pare si o idee mai rezistent decat ygk...probabil de la grosimea suplimentara.
Va mai zic pe masura ce adun partide

Am uitat sa mentionez ca e simtitor mai senzitiv decat ygk de 22lbs in sensul ca simti mai bine vibratia transmisa de shad.... poate conteaza pentru cineva.

Pentru pasionatii de ultralight, sunt la a treia partida cu YGK Born Rush varianta #0.4 si pot spune ca este o descoperire uimitoare. thumbup
Pro:
- foarte subtire si foarte rezistent pentru grosimea lui
- arunca excelent bile de 2g + guma mica
- rola de 200m, intra la fix pe un tambur C2000s
Contra:
- Culoarea

Am pus pe mulinetele de baitcast 2 power pro, unul de 13 si unul de 15. Am dat cu ele in principal pe dunare la salau. Am scos craci, somni, salai, am dat pe pietre taioase, firele astea nu se rup. Chiar si atunci cand agatam si vroiam sa rup de la nod cedau destul de greu. Sunt foarte multumit de ele.

miker2ka

Stiuca
Am mai bagat ieri o partida cu gosenu x16.
Culoarea .... ca nou.
Am pescuit fara inaintas, si prin coceoace si prin pietre si nu s.a scamosat.

Culoarea in schimb...... cum dadu noru cum incepu chioreala...

Cred ca e un fir minunat pentru reactive.
Pt jig trebuie vedere buna si sa iti asumi ca la nor te chiorasti bine.

Wurger

Somn
Prin iarnă am primit din US două role de Spiderwire EZ braid. Știa respecrivul că mă uit după ceva subțire și a luat astea, pe desfăcutelea.
IMG_20220621_204013.jpg

Pe ele scrie 0.18mm, 4,5kg, 3Lb test dia. De fapt, înăuntru e echivalent cu un PE 0.6
IMG_20220621_203539.jpg

Eu aș zice că au folosit o șmecherie de marketing prin faptul ca pe spatele cutiei scrie ca e de 3x mai rezistent. Eu am ramas cu impresia ca e impletit in 4.
La avat nu am avut emotii, ca nu se pune problema de pietre sau frecari prea des, dar..... Rezultatul dupa cateva partide se vede in imaginea de mai jos.
IMG_20220621_181940.jpg

Deci, firul e fuzionat, nu e de 18, si a rezistat la fel ca mono in conditiile date.
Probabil a fost cumparat de la Walmart, dar cum mă-sa, tu, firmă care măcar în Americi si Canăzi te respecți, să pui asemenea petarde sub eticheta ta?!
Adică să scri pe etichetă cu totul altceva decat e in pachet. Asta apropo de referintele producatorului. Îmi iau nene, că zice că tragi vagoane cu el.
Deci am revenit la Varivas. Dacă se întâmpla așa ceva la ăștia, primeai rola cu degetul directorului în ea.
IMG_20220621_203907.jpg

Prin iarnă am primit din US două role de Spiderwire EZ braid. Știa respecrivul că mă uit după ceva subțire și a luat astea, pe desfăcutelea.
Vezi atașament 50065
Pe ele scrie 0.18mm, 4,5kg, 3Lb test dia. De fapt, înăuntru e echivalent cu un PE 0.6
Vezi atașament 50067
Eu aș zice că au folosit o șmecherie de marketing prin faptul ca pe spatele cutiei scrie ca e de 3x mai rezistent. Eu am ramas cu impresia ca e impletit in 4.
La avat nu am avut emotii, ca nu se pune problema de pietre sau frecari prea des, dar..... Rezultatul dupa cateva partide se vede in imaginea de mai jos.
Vezi atașament 50068
Deci, firul e fuzionat, nu e de 18, si a rezistat la fel ca mono in conditiile date.
Probabil a fost cumparat de la Walmart, dar cum mă-sa, tu, firmă care măcar în Americi si Canăzi te respecți, să pui asemenea petarde sub eticheta ta?!
Adică să scri pe etichetă cu totul altceva decat e in pachet. Asta apropo de referintele producatorului. Îmi iau nene, că zice că tragi vagoane cu el.
Deci am revenit la Varivas. Dacă se întâmpla așa ceva la ăștia, primeai rola cu degetul directorului în ea.
Vezi atașament 50066
La Americani merge Caline. Ei pun minim 30lb pe moristi și trag de pesti de 1-2 kg. Normal ca li se pare senzație.

Sus