Ce fir textil bun recomandati?

AlinB

Salau
Eu il folosesc de ceva timp (2 ani) in varianta de 0,131 mm . Este un fir super sensitiv, se vede bine cand bate soarele , dar am avut si altele si mai vizibile. Se decoloreaza relativ ok , nu foarte repede , dar toate firele verzi se decoloreaza la fel (cel putin pe care le-am folosit eu pana acum ).

Nu am reusit sa l rup nici cu somni de peste 12 kg , cu crap pe Dunare de 7 kg , de pasnici pe lacuri nu mai vorbesc ( la ordinea zilei ) , mrene pe Dunare, etc. Nu retine apa mai deloc, am avut fire mai scumpe care retineau mult mai multa apa .

In agataturi mai degraba cedeaza fluorocarbonul sau agrafele decat el.

Eu sunt super multumit de el.

PS : de varainta anterioara am fost putin dezamagit, ultimele role de la magazine diferite, unul din Romania si unul din Ungaria , plezneau in lanseu...

Salut! Folosesc si eu YGK-ul de 2 ani, m-am oprit la varianta de 16lbs si confirm cele spuse de Alin.
Am folosit si varianta de 14lbs care as putea spune ca mi se parea mai potrivit pentru pescuitul meu, dar pocnea destul de des in teapa sau chiar si cand faceam nodul la inaintas, mi s-a intamplat chestia asta cu mai multe role achizitionate din diferite magazine atat de la noi cat si din afara. Am trecut la varianta de 16lbs si nu am mai avut probleme.

AndreiV

Oblete
Firul ăsta ce știți despre el ? Nu va uitați la grosime , vreau unul de 1.2 sau 1.5
Vezi atașament 52194
Il am eu pe vreo 3 mulinete ..La egalitate din punctul meu de vedere cu Varivas HighGrade Pe la calitate si rezistenta (Top).Atentie insa ca e de 2,3,ori mai subtire decat orice alt fir de aceeasi dimensiune dar la fel de rezistent.Nu dai gres cu el.

Atașamente

• 9722A711-561F-43C9-874E-8D84C6F438F9.jpeg
    9722A711-561F-43C9-874E-8D84C6F438F9.jpeg
    266,4 KB · Vizualizări: 124
Am folosit in ultimile 15+ partide, firul Gosen Roots X4, in dimensiunile #0.6, #0.8, #1 culoarea verde. Ma declar un fan al acestui fir pentru salau, biban, cod, pastrav de mare si ce am mai prins cu el pentru ca este rezistent, isi mentine culoarea, rezista la abraziune,plus ca are un pret f bun, la doar 80ron 150m. #0.6 il folosesc de pe mal cu gramaje mici 3.5-5g la salau, biban. #0.8 e ce trebuie pt salau din barca si #1 e perfect pentru Dunare la salau. Am folosit mai multe modele de la Gosen dar informatii despre ele peste ceva timp, sa fie relevant ce spun.

kingofbeasts

Rod Builder
Aveti careva feedback la YGK- ul de pe Apiexpres? ma tentează unul dar ma cam tine in șah prețul ăla pe jumătate fata de Amazon și mi-e sa nu fie clona și sa-mi iau teapa

adiwolf

Moderator
Membru personal
Eu nu m as risca. Sunline career high x6 nu găsești pe acolo? Eu m am schimbat de 2 ani de pe ygk pe asta. Mi se pare mai ok.

interesant.
imi place culoarea, mi se pare mai vizibila
cum se prezinta la grosime?! isi pastreaza valoarea declarata sau este mai gros?!
in lanseu cum ti se pare?!
un 0.14 cu ce pot sa il compar de la YGK ca tot ne raportam la firul asta?!

shogunu65

Stiuca
Culoarea nu pot spune ca e neaparat mai vizibila. Eu folosesc 12lb, 16lb si 30lb. Cel despre care ma intrebi, ar fi 1.2 PE / 20lb. Ca si caracteristici, pot spune ca nu e impletit la fel de strans ca YGK, dar nu retine apa si nu face zgomot prin inele (YGK nou cam face). Mi a placut ca nu s-a decolorat foarte mult dupa ce a trecut timpul (poate si pentru ca e mai deschis la culoare, este mai greu de sesizat decolorarea) si ca nu lasa culoare pe inele (YGK lasa). La capitolul rezistenta, la YGK am mai avut momente cand pleznea in lanseu (nu stiu daca erau role mai vechi, dar se intampla), la asta nu am avut asa ceva, desi am momente in care cel de 12 lb este folosit cu jiguri de 36-44g (cu o lanseta regular fast Tiro MR 10-42g). Nu face peruci, cu YGK mai pateam daca dadeam la avat cu oscilante sau rotative usoare (sub 7-8g), sa nu se aseze strans pe tambur si sa faca peruci dupa 7-8 lanseuri (asta e mai moale si probabil se aseaza mai ok pe tambur).
La grosime nu pot sa dau date exacte, ca nu am cu ce sa masor, poate pe fire cu aceeasi rezistenta, YGK pare mai subtire, dar nu stiu daca e doar din cauza culorii, sau chiar e mai subtire.

La final, o chestie subiectiva... cu firul de 16lb (0.12mm) am scos pe Dunare (ianuarie, pe cote mari), somn de 18kg. Aceeasi lanseta mentionata mai sus, iar mulineta un stradic ci4 de 4000.

si o chestie mai putin placuta, trebuie verificate nodurile utilizate... eu de obicei leg textilul cu improved clinch sau cu palomar. La sunline career, pe cel de 12lb tine mai bine cand il leg cu palomar, iar la cel de 16 si 30 merge mai bine clinch. Dar de fiecare data dupa ce strang nodul, trag putin mai tare sa vad daca tine, pentru ca in functie de cum se strange nodul, are momente cand pocneste. Am tot testat si nu e de la fir, e de la nod.

kingofbeasts

Rod Builder
O sa ma uit sa văd ce găsesc, dar, pentru ygk o sa rămân la ce știu și-l comand direct de unde am mai luat in trecut.
Nodurile ma interesează mai puțin sincer fiindcă eu fac un singur nod la textil : FG.
Raportat la ce găsesc aici in link găsiți ce am la dispoziție și, daca e vreo recomandare ( exclus Power Pro) primesc cu plăcere . Ca idee , e dedicat pentru jigging la șalău și bass și va merge pe o noua Exist la care cuget de vreo câteva zile.
https://www.sail.ca/en/shop

Erikosu

Stiuca
O sa ma uit sa văd ce găsesc, dar, pentru ygk o sa rămân la ce știu și-l comand direct de unde am mai luat in trecut.
Nodurile ma interesează mai puțin sincer fiindcă eu fac un singur nod la textil : FG.
Raportat la ce găsesc aici in link găsiți ce am la dispoziție și, daca e vreo recomandare ( exclus Power Pro) primesc cu plăcere . Ca idee , e dedicat pentru jigging la șalău și bass și va merge pe o noua Exist la care cuget de vreo câteva zile.
https://www.sail.ca/en/shop

Salut, ygk bornrush
Excepțional!
Dacă nu deranjează culoarea!

Ultima editare de un moderator:

kingofbeasts

Rod Builder
Cu YGK XBraid Upgrade Pentagram ( noul Gsoul in 5 culori ) ați dat careva ? Ceva diferențe fata de vechiul G Soul ?

Ps. in toamna am luat Daiwa Jbraid și a fost o gresala pe care nu am sa o mai repet vreodată . E unul dintre cele mai proaste fire cu care am pescuit vreodată și total contraindicat pe vreme rece din punctul meu de vedere . Suge apa din greu , rezistenta la abraziune tinde la zero , se răsucește rapid și pare dublu ( ca n-am măsurat ci doar văzut și pipăit )in diametru comparativ cu YGK -ul la a aceeași rezistenta data.
Pe vreme rece a trebuit sa las batul din mâna și sa pescuiesc cu altele din cauza modului in care se umfla pe tambur din cauza apei absorbite care îngheța. 2 partide la rind l-am putut folosi doar câteva lanseuri in timp ce cu vechiul spiderwire stealth ( cumpărat acu vreo 12 ani și care nu se compara cu ce e acum sub acest nume din păcate ) sau cu un ygk vechi și plin de noduri ( am făcut fir de o mulineta din capete rămase la schimburi ) am putut jigui bine-mersi toată ziua.
Comparativ, la 3 lanseuri cu J braid făceam peruca, și tot cu JBraid dacă stopam din mulinat înțepenea sudat de inele. Nu mi-a luat 10-15 lanseuri in ambele partide sa determin ca nu e loc de el. In final am rumori mâța-n doua și mi-am comandat pe digitaka tot ce era disponibil și-n vechiul gsoul in 22 lb și abia aștept s-ajungă.

Luigi

Somn
Si mie mi-a facut probleme JBraid, peruci din greu si dupa citeva partide se rupea mult prea usor. Dar fiindca stiu multi pescari care sunt perfect multumiti de el, o pun pe seama stilului si conditiilor mele de lansare si a faptului ca alternez jigurile cu rotative si blinkere. Aceeasi problema si cu Daiwa Tournament Evo+, de care atii nu se plâng. Probabil ca pentru mine sunt mai potrivite alte fire.

Edi

Stiuca
kingofbeasts

Am luat YGK XBraid Upgrade Pentagram pentru ca se gaseste in variante mai subtiri decat G-SOUL si sunt multumit de el. Il folosesc la clean cu reactive si pana acum nu am sesizat diferente fata de G-SOUL. Folosesc varianta #0.4.

Sus