Ce lanseta folositi la pescuitul salaului de pe mal ?

AlinB

Biban
Salutare colegi,

Sunt curios si poate mai sunt si alti colegi care vor sa mai afle ce lansete mai folositi in pescuitul salaului de pe mal , atat pe lacuri cat si pe rauri ?

V-ati mai schimbat parerea in ultimii ani despre lansete ? Poate acum cativa ani preferati lansetele mai rapide, mai tari , cu varfuri mai groase , iar acum va plac variantele mai fast sau moderate fast cu varfuri mai subtiri , etc sau ati ramas fideli lansetelor de suflet pe care le aveti deja in arsenal.

Eu pescuiesc 98 % de pe mal , foarte des pe lacurile de langa Bucuresti , iar toama si iarna canale ale Dunarii si Cernavoda apa calda. Momentan pescuiesc un custom Matagi tr76 Medium de care sunt super multumit, dar as vrea ceva mai light pentru strapii care sunt mult mai prezenti in ultima perioada fata de taticii lor :D si ma bate gandul tot la un matagi tr76 dar varianta light sau astept sa fie gata un boron al unui prieten sa l pescuiesc sa vad cum este.

De vre-o 2 ani am tot schimbat ceva lansete de serie , zenaq dragger, wide shooter , graphiteleader vigore , graphiteleader silverado prototype , finezza st limited , fortezza , nrx 852 stock . Toate au fost lansete super faine si isi fac treaba cu brio , dar dorinta de a incerca si altceva si piticii ... stiti voi cum este . ..

Personal nu mai caut cea mai sensitiva lanseta sa "bocane "pe 3,5 gr . Caut o lanseta care sa arunce bine 3-5 gr , care sa aiba un varf mai finut pentru salaii maraiti si sa lucreze progresiv si sa simta bine trecerea de la moale la tare , cocioc, piatra , bolovani .

Voi ce mai preferati in ultima perioada ? bucuriemare

Atașamente

• 66289888-ff45-4223-b056-7601410675a5.jpg
    66289888-ff45-4223-b056-7601410675a5.jpg
    281,6 KB · Vizualizări: 28

Schumi

Stiuca
Eu momentan folosesc ca lanseta nr. 1 o Xesta Black Star 2nd Gen S83 modificata.
A doua, in prelungirea ei ca si putere superioara, o lanseta Favorite Black Swan BSW1-902ML-T.
A treia, cea mai puternica care cam face tusa - Shimano Dialuna S96M.
Pentru mine toate 3 sunt deosebite, dar prima e bestiala (nu am modificat-o eu, am luat-o gata de la Andrei Savin - merci din nou)
Pescuiesc doar de pe mal si numai pe balti. Am tot incercat n modele dar nu pot sa folosesc lansete scurte, trebuie sa aibe minim 2.40m.

Ultima editare:
Salut, Alin.

Eu pescuiesc atat de pe mal, cat si din barca, dar folosesc aproximativ acelasi setup.
Am trei lansete de salau/strapazan pe care le folosesc in functie de situatie si anume:
RTB Fortezza - 2.1m modelul pana 10gr[este prototip, urmeaza sa apara si de serie]; il folosesc cand pescuiesc cu jiguri/cicade pana in 7gr atat de pe mal cat si din barca.
RTB Fortezza - 2.1m 14gr; il folosesc cand pescuiesc cu jiguri de la 7gr in sus, cu rattlin'-uri
RTB Piacere - 2.32m modelul pana in10gr - pe acesta il folosesc mai des la pescuitul de pe mal(in special pe Lacul Morii) cand pescuiesc cu jiguri usoare 3-5gr.
Am si eu piticii mei, dar am inceput sa ii astampar, in ultima vreme am pescuit si eu diferite lansete incercand sa o gasesc pe "aceea", dar imi dau seama ca uneori sunt mai importanti ochelarii de soare si ochii pe fir, si evident sa fii acolo(in barca sau pe malul apei). zimbettt

miker2ka

Stiuca
Vigore pana in 10g, model vechi, cu putin noroc il poti testa sambata :D.
Batul care mi.a ramas in suflet dar nu.l mai am a fost megabass racing condition world edition Rcs732l.

Spune omului ca nu era de serie, ca poate îl cumpără și e dezamăgit.
Eu am Rcs 782 L și cred că e ok de pe mal dar nu știu dacă chiar de la 3g. E mai mult o lansetă universală decât dedicata șalău, asta din cauza la sensitivitate care nici nu se compara cu nrx 852 care văd ca l-ai avut.

AlinB

Biban
Eu pentru mine stiu ce vreau :D : un tr76 light sau un fa boron ,dar astept sa vad boronul mai intai.

Acest subiect l-am deschis mai mult sa mai vedem cu totii cu ce mai pescuiti , daca sunteti multumiti de lanseta X sau Y ,ce nu va place la lanseta respectiva sau ce va place,etc.

Acum Bogdane daca tot ne ai scris , zi ne si cu ce mai pescuiesti dupa dintos ?

NRX 852s de fabrică și RTB fortezza 10.5-28g iar la strap și biban yamaga blc 80 modificată de Boje și mai nou Varivas violente VLSL 73 AM 0.3-5g (asta merge și 7g plus gumă mică chiar dacă devine o idee încărcată pe vârf).
Nu fac reclamă dar RTB mi se pare o lansetă extraordinară, senzitivă la maxim începînd de pe la jig de pe la 9g, rigidă în țeapă, permisivă pe vârf în jiguit și destul de parabolică în drill încât să simți și bibanul de 15 cm. Am gândit practic și am vândut x-ray sj 736 și zenaq b3-70 pt că am consideat că funcțional nu sunt mai bune decât RTB.
Nu prea pescuiesc de pe mal dar pt acestă activitate am Megabass RCS 782 L, cum zicea Claudiu despre St Croix small crancker că e cea mai universală lansetă, la fel zic și eu despre megabass. Apropo, acel St Croix chiar e un blank/lansetă foarte reușită chiar și pt șalău.
Nu a fost să fie că aveam acum și un fishingart sbo7210-1n, trebuia și un x-ray sb 724 dar na...mai crapă curierul un colet, te mai amână rodbuilderul luni de zile, d-ale nervilor încercări. Asta ca idee la ce mă bate gândul pe viitor, iau în calcul și fishingart SBO7314-1n, asta ca lansetă unică dacă lucrează corect cu jig de la 8 la 18g plus gumă (teoteric ar trebui dacă e să respecte plaja dată de producător), singura problemă e că mi se pare cam subțire vârful și nu știu cât de rigid e. Apropo, Claudiu în nota de la tine de pe site zice ceva de curbura vîrfului blankului, este cumva disponibilă vreo poză?

Condițiile în care pescuiesc eu sunt: baraj cu apă de până pe la 25 m, da, și acolo stă șalaul, curent slab doar uneori și numai în unele locuri, substrat cu bolovani/pietre în cele mai multe din cazuri, pământ cu sau fără structuri în rest. Mie îmi plac lansetele care în jiguit vârful să aibă flex, în țeapă să fie rigide, iar în drill să devină parabolice. RTB e așa, NRX este așa dar are vârful o idee prea moale pt cum îmi place mie dar excelează la toate celelate aspecte, super lansetă, părerea mea.
Hai că am scris prea mult despre piticii mei!

OldSkull

Rod Builder
Thorus nu le stiu, inca, dar Noctis e belea din multe puncte de vedere, dar sa stii ca si daca sunt peste TR-uri diferenta este atat de minora incat banii in plus nu sunt justificati - parerea mea.
Pt mofturi, da, du-te pah Thorus/Noctis si full option ca doar si eu mi-am luat o Calcutta BFS nepescuind BFS la cast :)).

AlinB

Biban
TR76 M de-l am eu e super sensitiv, sincer mie personal nu mi trebuie bat mai sensitiv decat asta , daca era un ML sau L nu l mai schimbam multi ani. E putin puternic totusi pentru strapi , pentru salai e ce trebuie . Inca nu stiu daca o sa l vand cand imi fac un bat mai finut sau sa il pastrez , chiar daca il pescuiesc mai rar , imi place prea mult batul.

PS : old , frumoasa morisca aia de ai luat-o :D

Claudiu

Administrator
Membru personal
Acestea ar trebui sa ajunga sapt viitoare:

SBO7210-1N x 2
SBO688-1N x 2
SBO728-1N x 1
SBO7314-1N x 2
BO6917-1N x 2
SBO6922-1N x 1
SBO7010-2N x 2
SBO7317-2N x 2

AlinB cele cu 2N in coada sunt din 2 bucati

Bogdan86

Stiuca
Pentru necesitățile și condițiile in care pescuiesc eu am ajuns sa folosesc 2 bete care îmi satisfac toate plăcerile
Nrx 854 transformat din cast in spinn și
Nrx 804 xmr pentru cei sariti de prima tinerețe

Sus