ce lanseta sa folosesc pentru salau doar salau cu gume

As vrea un bat doar pentru salau pe dunare folosit doar cu cap twister de 10-20 g pentru vobler folosesc shimano diaflash sa se incadreze pa in 400 lei ....va multumesc

AlexH

Moderator
Membru personal
Cel mai indicat ar fi sa-ti raspunda cei care pescuiesc cu preponderenta la Dunare.
In ceea ce priveste cele 2 lansete care le-ai mentionat, nu-mi pot da cu parerea ca nu le cunosc, nu le-am vazut deloc; de aia intrebam daca doar pe alea le iei in considerare.
Prima mea lanseta dedicata pescuitului cu jiguri la salau a fost un Savaga Gear Finezze, 2.02m, 4-18. M-a costat 390 ron si am facut treaba buna cu ea pe Olt.
Astfel ca as putea sa-ti recomanda una din variantele mai puternice ale lor, depinzand si de faptul daca pescuiesti de pe mal sau din barca:
1) 6’8” (202cm) MH Lure 7-25g 2 Fast 107cm 125g
2) 8’3” (250cm) Softlure 5-21g 2 Ultra Fast 130cm 139g
3) 8’3” (250cm) Softlure 12-35g 2 Ultra Fast 130cm 145g
Pretul acestora este intre 400 si 500 RON.

Fa-ti timp si lectureaza putin si topicul cu lansete recomandate la pescuitul salaului:
https://spinningclub.ro/threads/lanseta-de-salau-recomandari.47/
E mult de citit, dar si iarna ii lunga. Filtreaza informatiile in functie de buget si de cerintele tale.

keymaker

Oblete
As vrea un bat doar pentru salau pe dunare folosit doar cu cap twister de 10-20 g
poate stii de ce vrei doar 20 g pentru Dunare(un brat mort,zona putin adinca etc) dar eu nu as pleca cu asemenea lanseta.Salaul din avatar e prins cu 40 g bila+ guma, in curent iar lanseta e Berkley pulse modelul vechi.cine a facut poza zicea ca lanseta se facuse covrig de cat trageam de el sa nu-mi mai taie firul in piatra....dar tu stii mai bine

Sus