Ce noduri folositi?

zamfi

Somn
Personal si eu sunt multumit de Palomar pentru textil.Usor de facut (si noaptea) si rezistent .Ieri am rupt o struna de 9 kg cu un Palomar pe un textil dat ca fiind 0,08. Bun nod.

Claudiu

Administrator
Membru personal
In primul rand, BINE AI VENIT! drunk Pai si daca apare cineva sa imi spuna ca e altul mai bun, tot la asta raman, il fac repede si sunt sigur pe el. Cu palomar inainteee!first

adiwolf

Moderator
Membru personal
Nodul Albright il vad practic intre textil si fluorocarbon insa faceti putin antrenament si la nodul FG knot si o sa va placa . Eu plec cu el facut de acasa dar pe balta daca trebuie sa-l fac nu am rabdare, trec pe albright.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Zamfi fa ceva ce ai incredere... ca sa nu iti dea trenuletul anual si sa il pierzi pe motivul asta

Prima data cand am folosit FG knot a fost acum mai bine de o luna.Este un nod la care trebuie putin antrenament. Am pus inaintas lung 4-5 m pt ca erau structuri mari in apa. Al doilea peste prins a fost o mreana pe care am pus-o in poze la recorduri. Imi tremurau picioarele pt ca nu stiam daca va rezista nodul. Inaintasul era un berkley de 15lb. Nodul a tinut toata ziua chiar daca am avut rupturi destul de multe si intotdeauna ceda inaintasul la nodul cu agrafa. Atat ca la nodul asta FG eu fac impletitura mai lunga, peste 1cm. Mai e un avantaj la FG in comparatie cu albright: trece mai bine prin microinelele de la lansetele custom pe care le am. Nodul Albright uneori loveste in inelele dinspre varf si nu-mi place deloc.

eli76

Oblete
Pentru jiguri, Palomar e cel mai simplu si rapid de facut si dupa mine, cel mai rezistent. Are avantajul ca jigul (sau agrafa - daca folosim) e tinut in doua fire, nu intr-unul singur.
Pentru legarea inaintasului, "uni to uni knot" (sau "knot to knot") nu m-a dezamagit. Poate de vreo doua ori, cand l-am facut eu neglijent si numai in agatatoare, niciodata cu peste. Aici se poate vedea nodul:
.

Pentru jiguri, Palomar e cel mai simplu si rapid de facut si dupa mine, cel mai rezistent. Are avantajul ca jigul (sau agrafa - daca folosim) e tinut in doua fire, nu intr-unul singur.
Pentru legarea inaintasului, "uni to uni knot" (sau "knot to knot") nu m-a dezamagit. Poate de vreo doua ori, cand l-am facut eu neglijent si numai in agatatoare, niciodata cu peste. Aici se poate vedea nodul:
.
Eli nodul palomar este destul de eficient. Il mai folosesc si eu cateodata. Incearca si nodurile albright si FG si foarte probabil iti vor place mai mult decat knot to knot care chiar e deranjant daca se foloseste o lanseta cu microinele. Cel mai subtire nod care l-am gasit si care chiar da un rezultat bun e FG dar este putin mai greu de facut decat altele.

FG-ul asta, daca tine atat de bine ca si Albright merita facut pentru ca nu am vazut nod mai subtire ca el
exista o metoda mai usoara de a face nodul FG

Adiwolf cunosc nodul asta FG de ceva timp si am ezitat sa-l fac pentru ca nu-mi inspira incredere. Pare ca o sa cedeze repede. In ianuarie l-am incercat numai ca sa vad daca rezista . M-am antrenat putin si am tras de el si tinea foarte bine. Pe balta ma uimit mai ales ca am avut foarte multe agataturi cu jiguri si chiar cu texas si a trebuit sa trag ca sa rup. Nodul nu a cedat toata ziua. Seara l-am taiat pt ca nu tin un nod mai mult de o sedintza. Nu va spun asta ca sa va lasati de celelate noduri care le folositi dar merita incercat. Mie mi-a rezolvat problema pt microinelele de pe lansetele custom.
Si intradevar nu am gasit nod mai subtire. Are si nodul asta mai multe secrete, unii folosesc o bricheta ca sa turteasca putin capatul inaintasului de fluoro ,altii pun putin superglue unde se termina nodul si altii il fac decat pe inaintas. De fapt e o impletitura in 3 acest nod si e importanta legarea la capat cand e terminat.
Dupa cum am spus mai sus nu am rabdare sa-l fac pe balta cu toate ca atunci cand il inveti se face relativ usor. Pe locul 2 pentru mine nodul Albright care a scos un somn de 8kg cu inaintas de 15 lb.Se face repede si merge chiar si pentru microinele. Pt lansetele cu inelele de fabrica e perfect.
Salutari tuturor si sper ca acest bun ambient de aici sa nu se strice.

adiwolf

Moderator
Membru personal
uite aici o jucarie usor de confectionat care ajuta la legarea nodului Albright
eu am confectionato din doua saibe cu cauciuc pe ele din alea care se pun la acoperisuri de tabla , un surb si o piulita thumbup

zamfi

Somn
uite aici o jucarie usor de confectionat care ajuta la legarea nodului Albright
eu am confectionato din doua saibe cu cauciuc pe ele din alea care se pun la acoperisuri de tabla , un surb si o piulita thumbup

Frate m-ai omorat cu asta! Si la Bradu nu ai putut sa-mi spui /arati nervosrauIar trebuie sa car vinul dupa mine cu prima ocazie...drunk

Sus