Ce noduri folositi?

Espasia

Somn
Eu fac 20-22 spire la FG nu mi s-a desfacut niciodata. Tot secretul e cand strangi
Cam slabuț Domnu’ cam slabut. Bag intre 30 si 40 de spire (mai multe la leader de 0,2....0,25 mm + Textilul de 0,12...0,15 ptr ultralight. )
Si il fac repede. 1....2 minute. Este metoda cu bucla de textil tinuta pe police si index, si “crosetarea” cu el....peste fluoro. Am pus undeva clipul. M-am invatat cu el si iese si frumos.... ;):):) si repede, si pe frig, si pe cald......:):):)

Wurger

Somn
Nodul FG facut prost e un dezastru. Pentru ca imi e greu sa-l fac pe apa, apelez la Albright. Nu stiu insa cum e ala cu textilul in doua. O fi ala de-i zice Alberto ?!
La mine FG-ul iese prost din 2 cauze, indiferent ca e varianta aia cu mana sau aia cu dintii.
1. Spire rare si nestranse inainte de finalizare. Adica daca nu am grija ca dupa fiecare 3 spire sa le tasez intre ele (cat sunt inca miscabile) si mai apoi nu trag de toate captele posibile ca textilul sa se ingroape in mono. De aici si nasulia care apare la mono subtire - daca tragi prea mult, risti sa-l slabesti pe undeva.
2. Trecerea de la impletitura la nod, adica succesiunea aia de noduri care ajunge pe textilul gol - daca nu o nimeresc si nu o strang ca disperatu, toata impletitura de mai inainte nu mai are niciun rost. Poti sa faci si 40 de spire, daca n-ai nod d-ala de babă zgârcită la final.

Imi place FG-ul facut acasa, cu control absolut si cu putin superglue pe ultimele spire spre textil, dar nu atat cat sa ajungi pe textil ca poate deveni casant.

Cam slabuț Domnu’ cam slabut. Bag intre 30 si 40 de spire (mai multe la leader de 0,2....0,25 mm + Textilul de 0,12...0,15 ptr ultralight. )
Si il fac repede. 1....2 minute. Este metoda cu bucla de textil tinuta pe police si index, si “crosetarea” cu el....peste fluoro. Am pus undeva clipul. M-am invatat cu el si iese si frumos.... ;):):) si repede, si pe frig, si pe cald......:):):)
Am impresia că tu știi cam multe, si nodul fg și cum să pui fir pe o mulinetă de cast și să schimbi rulmentii și să faci reglajele și să folosești cheia de 10,vezi cum faci să mă înveți si pe mine !

Wurger

Somn
Eu cred ca ne propunem prea multe. Cand iti propui prea multe trebuie sa fi ordonat si organizat ca sa faci cea mai mare parte din ce ti.ai propus. Daca esti ordonat si organizat nu mai pui gura pe bautura. Daca nu mai pui gura pe bautura, nu mai e sindrofia anuala ci tabara de aprofundare a cunostintelor teoretice de spinning.
Nu ca ar fi rau dar .... sa nu fiti dezamagiti.

Eu cred ca ne propunem prea multe. Cand iti propui prea multe trebuie sa fi ordonat si organizat ca sa faci cea mai mare parte din ce ti.ai propus. Daca esti ordonat si organizat nu mai pui gura pe bautura. Daca nu mai pui gura pe bautura, nu mai e sindrofia anuala ci tabara de aprofundare a cunostintelor teoretice de spinning.
Nu ca ar fi rau dar .... sa nu fiti dezamagiti.
Cine-o zis că trebuie învățate într-o zi?În mai este cald, Espasia are curtea mare,eu răbdare am,intru în Decathlon ,cumpăr un cort și aia e... :)

Espasia

Somn
Cine-o zis că trebuie învățate într-o zi?În mai este cald, Espasia are curtea mare,eu răbdare am,intru în Decathlon ,cumpăr un cort și aia e... :)
Nu uita ce ai zis.
Fiindca.....principiul DNA sau DIICOT sa aplica si aici...
Ai zis..... da’ nu ai scris
Ai scris......da’ nu ai semnat
Ai semnat.....atunci sa nu te mai mire nimic.

Asa ca Cosmin Elias , tu ai indeplinit toate conditiile.....te astept cu mare drag. Fara cort. Am eu.....:):):).
Si dupa ce ne mustim, dormim ori in garajul cu barcazu’ ori la padocul fiarei......:):):).....în cușcă.

Sus