Ce noduri folositi?

Bicker

Oblete
Bogdan86 eu iti recomand acest nod:
; parerea mea este ca intr-un nod "bun" textilul ar trebui sa ajunga sa se impleteasca in jurul florcarbonului in asa fel incat sa-l sugrume; genul de nod care are nevoie de bucla flolorcarbonlui ca sa nu se dezlege / fuga e cam acelasi lucru ca nod in nod - gen pescuitul la pluta intre fir si inaintas - nod care are o slabiciune in zonele de indoire 180 grade.

Bicker nodul asta Albright l-am folosit mult timp, până am învățat să fac nodul FG. Unii din colegii mei încă il mai folosesc pentru că se face f ușor. Pe inaintas scurt care nu ajunge sa treacă prin inele merge însă dacă agăți garantat rupe la nod.
În schimb nodul FG e net superior , singurul dezavantaj e că e ceva mai complicat la făcut însă când prinzi treaba te descurci mai repede dar altfel se lucrează cu el.

Bicker

Oblete
octavio79 - atat FG cat si Albright improved , exact cum am precizat si in postul meu anterior, se bazeaza pe impletitul textilului in jurul florocarbonului cu dorinta de a-l strangula atat de mult incat, bucla, dupa legare, nu mai este de folos, adica, ai putea taia bucla pentru ca nu ai nevoie de ea decat la legare.
Legat de cele doua noduri, parerea mea este ca cel mai bun este acela pe care sti sa il faci in primul rand corect, iar in al 2-lea rand repede.
Pentru mine acest nod, Albright improved, are avantajul ca il pot lega repede, chear si cu fire foarte subtiri ( textil 0,08 si florocarbon 0,16 - 0,18 - eu le consider f subtiri ), il pot face chear si cu mainile aproape inghetate ( la salau mai dau din barca si cand afara sunt + 2 sau + 4 grade, temperatura la care daca mai bate si vantul iti cam pierzi din dexteritate ).

Revenind la subiect, sfatul meu pentru cel care a intrebat de nod, era sa foloseasca unul din nodurile care are ca principiu impletirea textilului in jurul florocarbonului.

Bogdan86

Stiuca
Eu de regulă folosesc Fg dar daca gasesc ceva mai ușor de făcut si la fel de eficient nu o sa zic nu. Am facut cateva legături prin casa si nu iese urât deloc. Acum rămâne de facut proba practică pe apa sa vedem cum se prezintă si prin agataturi. Nu susțin ca e bun nodul dar nici că nu-i ok până nu-l folosesc thumbsuuuup .Eu doar am intrebat daca il stie si daca il folosește cineva pentru ca pare interesant si usor de facut nnnoroc

Espasia

Somn
Eu l-am folosit la inceput, prezentat mai demult de unul din fratii German. Mi s-a parut ok. Cu observatia ca am mai toate lansetele cu microinele, si ce zicea octavio79 , am patit si eu. Asta pana am invatat FG. Apoi nu mai exista alt nod ptr mine. Ma refer la textil+fluoro.
In rest uni, sau dublu-uni, si palomar. Tot mai rar palomar, fiindca la Fluoro, merg pe uni-knot.
Fiecare cum este obisnuit.....

Luigi

Stiuca
E chiar atit de slab Albright in agatzaturi? gandescccc Eu nu am patzit-o... Adica am incredere 100% in nodul asta, daca nu il fac gresit nu m-a dezamagit niciodata. E drept ca nu il fac pe fire foarte subtziri, ca am degete cam neîndemânatice.
Eu intreb: ce dezavantaje are un vârtej intre fire? Sa zicem intre textil si struna scurta fluoro? Eu asa pescuiesc fiindca un vârtej mi se pare mai sigur si mai rapid decit un nod complicat care mie nu imi iese de fiecare data.

Bicker

Oblete
Luigi pentru cei care pescuiesc cu micro inele, indiferent de stil, vartejul zic eu, iasa din calcul, pentru ca dintr-o mica neatentie risti sa scoti pastila la inele, daca recuperezi mai mult decat trebuie, asta pe exemplul dat de tine cand pui un florocarbon de maxim 1 m sa zicem; dar asa cum au adus in discutie si ceilalti colegi, multi ne intrebam ce facem cand folosim un florcarbon de 4 m ... in acest caz iti ramane landemana doar un nod, unul pe care sa inveti sa-l faci bine si in care sa ai incredere.

Wurger

Somn
Eu folosesc intre 50cm si 1m de FC. In situatia asta trec nodul prin inele si la recuperare si la lansare. Orice mot, oricat de mic, si mai ales de FC, nu ca iti scoate pastilele, dar franeaza linia. La FG knot motul ala macar e spre mulineta deci nu are efect pe lanseu.
Cel prezentat mai sus, l.am gasit sub denumirea Alberto. Am mai incercat Yucatan. Cine gaseste un nod la care sa nu iasa motul ala de FC are un vobler de la mine.

vasi25

Biban
Eu folosesc intre 50cm si 1m de FC. In situatia asta trec nodul prin inele si la recuperare si la lansare. Orice mot, oricat de mic, si mai ales de FC, nu ca iti scoate pastilele, dar franeaza linia. La FG knot motul ala macar e spre mulineta deci nu are efect pe lanseu.
Cel prezentat mai sus, l.am gasit sub denumirea Alberto. Am mai incercat Yucatan. Cine gaseste un nod la care sa nu iasa motul ala de FC are un vobler de la mine.

Wurger

Somn
Pai despre ce mot e vorba?? Daca e motul de fluoro ce iese, il tai cat mai scurt dupa care mai faci 2-3 noduri clasice care il acopera. Astept voblerul!!! roflmaooo
Tie ce vobler sa.ti mai dau Pantaze!? Cred ca doar chinezesti n.ai tu si am eu :)). Asta cu FG o fac si eu dar nu acopera tot timpul.
Se califica Vasi. Sa.mi spui la ce dai mai des ca sa stiu ce aleg.
Nodul o sa.l incerc live sa vad daca trece prin inele ca metroul prin tunelul din Dr Taberei.
Cand se lasă sec la Covid, vin la Ulmeni si ti.l aduc personal.

vasi25

Biban
Tie ce vobler sa.ti mai dau Pantaze!? Cred ca doar chinezesti n.ai tu si am eu :)). Asta cu FG o fac si eu dar nu acopera tot timpul.
Se califica Vasi. Sa.mi spui la ce dai mai des ca sa stiu ce aleg.
Nodul o sa.l incerc live sa vad daca trece prin inele ca metroul prin tunelul din Dr Taberei.
Cand se lasă sec la Covid, vin la Ulmeni si ti.l aduc personal.
Sper sa iti fie de folos, nu e nevoie de premiu:))
Dar la Ulmeni te astept cu drag, cunosc niste locuri frumoase . Pun deoparte si cativa litri de horinca, un vin, facem un gratar, totul Bio, fara e-uri si alte litere, te astept cu tot ce am mai bun.

Acuma nu trebuie așa elaborat. Merge și ca mahin dar terminat cu nodurile alea in plus care protejează firul textil la intrarea in nod.
2313E6FD-91BB-4778-AE0E-DCB9512C7820.png

Ca și rezistența după mine ar fi așa:
FG 100%
Albright îmbunătățit90%
Mahin îmbunătățit 85%
peste Albright mahin are avantajul ca zboară prin inele.

adi

Salau
Chiar si cel mai bine executat FG ma face sa strang din dinti cand trece prin inele, nici nu se pune problema de vreun lanseu mai energic.
Nimic de comentat in privinta rezistentei nodului, e intr-adevar mai bun decat toate la capitolul asta. Totusi cu ce fel de textil si fluoro va descurcati cu inaintasul ala de 4 metri, si cu ce fel de inele?

Mal

Stiuca
Acuma nu trebuie așa elaborat. Merge și ca mahin dar terminat cu nodurile alea in plus care protejează firul textil la intrarea in nod.Vezi atașament 32076
Ca și rezistența după mine ar fi așa:
FG 100%
Albright îmbunătățit90%
Mahin îmbunătățit 85%
peste Albright mahin are avantajul ca zboară prin inele.
Eu merg pe dublu uniknot dar mahin asta pare mai usor de facut. Multumesc pentru postare. Si bloodul ala pare interesant e nod de fly fishing, dar pare greut de facut cu fire subtiri.

Costi

Salau
nu stiu cum agat la unii in inele FG-ul.... il folosesc de ani buni cu leader-uri lungi.. unori chiar si de 2-3 metri.... chiar 4 metri nu tin minte sa fi pus, insa nu agata in inele deloc...... trece usor prin inele. Chiar si pe betele de salau unde am inele de 4 sau 4.5 pe varf. Iarna cand am mainile inghetate si ma grabesc mai bag cate un Albright sau uni... da, astea agata in inele si le fac mai scurte... insa FG..... niciodata...
Oricum... folofesc FG chiar si la textile foarte subtiri cu leder-uri de 0.16 cand dau la clean sau biban.....

Si in general daca folosesti un leader cam de aceeasi putere ca si linia principala, tot timpul ruptura o sa fie la nodul de la jig/agrafa.... asa ca il faci frumos acasa inainte de partida... mai lung.... si chiar daca rupi de mai multe ori ai leader suficient sa pescuiesti toata ziua.

Eu merg pe dublu uniknot dar mahin asta pare mai usor de facut. Multumesc pentru postare. Si bloodul ala pare interesant e nod de fly fishing, dar pare greut de facut cu fire subtiri.
Da Mal uni e foarte ok. Merge bine mai ales la fire groase. Când pescuiesc cu voblere folosesc ca inaintas flurocarbon shockleader care e mai moale și mai elastic. Atunci fac nodul ăla de fly.
cand dau la jig folosesc FG și fluro seaguar mai rigid.
Pe urma apare problema la nodul de la agrafa pentru ca un fluro rigid nu se leagă oricum.

AlexH

Moderator
Membru personal
Nu am nici o problema sa lansez in forta cu nodul fg trecand prin inele. Tocmai ca la plecare aproape ca nu opune nici un fel de rezistenta, cel putin comparat cu oricare alt nod.

Sus