• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Ce noduri folositi?

Eu am mai observat ceva la FG. Daca il fac cu fir de 10 lbs si fluro de 0.24 sau mai subtire, iese mai bine daca firul a fost pescuit putin si se duce de pe el coatingul. Cu fir direct de pe rola am patit de mai multe ori sa alunece ca si cum nu era strans, desi l-am strans de l-a luat naiba. Oricum merita efortul, chiar aseara pe mures am agatat o cicada si am tras ca prostul, a cedat fluro sunline de 0.28 de la palomar, nici la socuri nu a puscat textilul. Judecand normal daca se slabea textilul prin nodul FG trebuia sa se rupa de acolo. Ce imi place cel mai mult la FG e supletea.

Ce imi place cel mai mult la FG e supletea.
Perfect adevarat. Eu la 4 bete am microinele ( 2xUL, 1xL, 1xMH) si intr-adevar este spectaculos cum trece prin inele.
P.S. Dupa observatiile lui AlexH, Claudiu si AdiWolf, am refacut nodurile la cele 4 lansete, cu leader legat. Sa fiu io sigur. :)
P.S. Daca mai fac de multe ori nodul, si ma invăț cu el, pana la urma si pantofii ii leg cu FG. :):):)roflmaoooroflmaoooroflmaooo

Am reusit in sfarsit sa invat si io un nod intre textile si mono ... Albright. si l-am executat de 2 ori, maine am sa-l folosesc. Nodul FG mai am pana il invat, deh, la 40+ inveti mai greu si uiti repede :)

AlexH

Moderator
Membru personal
Nodul FG e conceput si folosit pentru leadere lungi, unde nodul trece prin inele. Daca nu o sa folosesti inaintas lung si nodul nu o sa treaca prin inel, atunci orice nod recomandat intre textil si fluro, pe care il poti face usor, e bun.

Nodul FG e conceput si folosit pentru leadere lungi, unde nodul trece prin inele. Daca nu o sa folosesti inaintas lung si nodul nu o sa treaca prin inel, atunci orice nod recomandat intre textil si fluro, pe care il poti face usor, e bun.
Pe langa faptul ca acest nod trece cel mai usor prin inele, mai are o mare calitate...e cel mai rezistent .

La agrafa folosesc Palomar. Pt leadere lungi folosesc FG pt legatura cu textilul. Insa pt cele scurte, tip struna, folosesc uni2uni, insa las cam 3-4 cm din leader dupa nod si apoi tai. Astfel ramane ca o tepusa ce va opri orice resturi (frunze, etc...) se aduna din apa pe fir, acestea neajungand astfel la vobler, jig sau ce mai folosesc. E un pont dintr-un filmulet Savage Gear, pe care-l pun mai jos. Sper sa mearga sa-l postez, e prima oara

L-am testat pe apa si chiar functioneaza, adica opreste resturile si naluca nu e afectata. Daca nu tai nici textilul chiar de la nod ai siguranta ca nu se mai desface, indiferent cat de rapid/neglijent a fost facut nodul.

Ultima editare de un moderator:
Salut, ce nod folositi sau credeti ca ar fi bun pentru a lega un fluo de 0.5 de o agrafa mica. Eu folosesc palomar , dar parca nu arata prea bine , intre textil si fluo am dedus din forum ca FG ar fi cel mai bun si acesta o sa il exersez in casa (sa nu stau pe balta sa ma uit pe youtube) ;)).ms

Palomar e simplu de facut si cu mainile inghetate si chiar si fara ochelari (in cazul unora).
In plus sunt practic 2 fire care trec prin agrafa.
Un alt "avantaj" e ca e atat cat trebuie de durabil. Adica tine pestele dar odata agatat in craci, pietre, saci de rafie, se desface sau se sugruma si se taie asa incat sa nu pierzi un metru de floro ci doar agrafa si naluca. Cu conditia sa ai sus FG.
Dezavantajul e ca nu da libertate de miscare unei naluci mici. La clean de exemplu, cand dai cu voblere minuscule e mai bun un nod rapala.

AlexH

Moderator
Membru personal
O varianta imbunatatita a FG-ului, dar care mie mi se pare exagerata la pestii de dimensiuni mai mici. Asta ar fi mult mai potrivita pentru diametre mai mari ale firelor, cum e in pescuitul oceanic / marin.

O varianta imbunatatita a FG-ului, dar care mie mi se pare exagerata la pestii de dimensiuni mai mici. Asta ar fi mult mai potrivita pentru diametre mai mari ale firelor, cum e in pescuitul oceanic / marin.
Din punctul meu de vedere e o complicație inutila a unui nod deja complicat in versiune standard. De când îl folosesc , și-l foloseam și la clonc , n-am rupt de la nod ( de fapt n-am prea rupt in general :) ) . Asta inconditiile in care destul de “des” fac doar 7 încrucișări respectiv 14 treceri in loc de 24 .

AlexH

Moderator
Membru personal
De fapt ei au facut aceasta complicatie din motivul expus la inceputul video-ului, si anume unghiul ala drept care rezulta intre leader si linia principala. Pana acum eu nu am avut nici o problema, insa m-am lovit de ea la ultimele iesiri. Asta se datoreaza faptului ca pe noua lanseta inelul de varf este mult mai mic decat la cea veche si se simte cand ajunge nodul acolo, datorita acelui unghi drept. Eu am rezolvat-o destul de simplu.
- spre final dupa ce fac jumatatea de nod si trag bine de fire, continui cu inca 5 jumatati, alternand directia (deci 6 jumatati de noduri in total)
- la ultima jumatate trec firul prin bucla de 3 ori apoi strang
- tai capatul leaderului
- repet operatiunea cu jumatatile de nod, doar ca de data asta fac 2 in plus, inchizand ultimua tot asa.

Se pare ca iar am de invatat noduri dupa ce am dat peste un top cel putin interesant de la sfarsitul anului trecut :

For lighter braid (15-pound tied to 30-pound fluoro), here are the three strongest knots, in order.

1.PR Bobbin Knot — 84.3 percent
2.Improved FG Knot — 80.9 percent
3.FG knot — 73.4 percent

For heavier braid (50-pound tied to 80-pound fluoro), here are the three strongest knots, in order.

1. GT Knot — 100 percent
2.PR Bobbin Knot — 99.5 percent

3. Improved Bristol Knot — 92.1 percent

https://www.sportfishingmag.com/strongest-fishing-knots-braid-to-leader#page-12

Inca un top in care FG-ul e pe locul 3 si PR bobin pe 1 cu un nod interesant de cam acelasi tip pe pozitia 2, gasiti aici:
http://www.anglers-secrets.com/lines-and-knots/

Se pare ca PR bobin daca e facut cu atentia si cu suficiente bobinari pe leader e dovedit sa tina pana la 100% din rezistenta firelor care-l compun. amaaaazed
Dezavantajul e ca necesita timp si scule ( bobina) asa ca e preferabil sa fie facut de acasa .

ps. pe blogul din link nu va opriti doar la pagina cu noduri ;)

Ultima editare de un moderator: