Ce pagube am avut azi

De acord cu Boje.... "ferul "tot "fer" ramane....
In alta ordine de idei.... cred ca oricat de mult ar testa un producator blankurile, tot o sa mai apara situatii de genul asta, mai ales la modelele noi aparute. Stiu ca pe la unii producatori, modele similare se "ingreunau" de la un an la altul. Cel mai probabil pentru ca isi dadeau seama ca nu e ok ce au facut/testat initial. Pana la urma vorbim de niste produse de folosinta indelungata, niciun cumparator nu se asteapta sa pocneasa dupa 2-3 utilizari. De asta consider riscant sa cumperi ceva nou, netestat bine de utilizatorii finali. Si nu vorbesc doar de lansete.... este valabil inclusiv la masini si alte acareturi mult mai scumpe.

OldSkull

Rod Builder
Cred ca la mine se refera... s-a săturat să-mi repare lansete roflmaoooroflmaoooroflmaooo
Zice colegul oldskull că din vina mea a pocnit, după cum e crăpat acolo...
Nu pot spune 100% ca a fost sau nu vina ta, dar tinand cont de sectionarea in zona respectiva (aproape de maner) si partea de jos avand fasii rupte longitudinal pana pe la 7cm de jur imprejur asta imi spune ca la un moment dat acest blank a fost supus unei supra solicitari care a dus la acest eveniment. Indiferent ca e vina ta sau a fost un defect, eu am trimis mai departe la NFC cazul - poate te faci cu un alt blank. ;)

vasi25

Oblete
Vreau sa impartasesc si eu frustrarile mele:)) Ieri am iesit la o partida de cateva ore la clean pe Somes. Am dat cu un Salmo hornet, prind vreo doi clenuti, si zic sa insist cu vobleru asta, dar nimic, schimb cu un Goldy vibro max, 2 laseuri si agat ,Primu vobler pierdut extrem de usor, ma gandeam ca nu am facut nodul cum trebuie, pun alt vobler un Jaxon, verific nodul, tot ok, inca vreo juma de ora de pescuit, agat din nou, smacesc usor de cateva ori si normal AL Doilea vobler pierdut in 45 de minute. Revin la Hornet schimb locul si hop agat un clean mai imbracat, il aduc incet spre mal,cand sa pun mana pe el, se agita ca orice peste, rupe firul.Un car de nervi eram, si fara peste si fara voblere :)). Fir foloseam Stroft GTM 0.18mm cumparat acum o luna si ceva, nici nu ma gandeam ca se poate rupe cu mana extrem extrem de usor. Acum va rog sa ma sfatuiti cu un fir care sa nu faca gesturi de astea:)), tot mono sa fie, Multumesc.
Deci pierderea totala de 100lei
Cadere nervoasa de nepretuit.

Mal

Salau
Vreau sa impartasesc si eu frustrarile mele:)) Ieri am iesit la o partida de cateva ore la clean pe Somes. Am dat cu un Salmo hornet, prind vreo doi clenuti, si zic sa insist cu vobleru asta, dar nimic, schimb cu un Goldy vibro max, 2 laseuri si agat ,Primu vobler pierdut extrem de usor, ma gandeam ca nu am facut nodul cum trebuie, pun alt vobler un Jaxon, verific nodul, tot ok, inca vreo juma de ora de pescuit, agat din nou, smacesc usor de cateva ori si normal AL Doilea vobler pierdut in 45 de minute. Revin la Hornet schimb locul si hop agat un clean mai imbracat, il aduc incet spre mal,cand sa pun mana pe el, se agita ca orice peste, rupe firul.Un car de nervi eram, si fara peste si fara voblere :)). Fir foloseam Stroft GTM 0.18mm cumparat acum o luna si ceva, nici nu ma gandeam ca se poate rupe cu mana extrem extrem de usor. Acum va rog sa ma sfatuiti cu un fir care sa nu faca gesturi de astea:)), tot mono sa fie, Multumesc.
Deci pierderea totala de 100lei
Cadere nervoasa de nepretuit.
Iti recomand sa folosesti struna si nu pe fir direct nod. In situatia in care ai avut multe agatari inainte, struna o schimbi foarte simplu, mono rezista dar daca ai agatat de multe ori schimbi inaintasul(struna). Nu inteleg cum ai pierdut primul vobler s-a rupt firul daca era intact nodul? Sau nodul si-a eliberat spirele? Ca zici ca rupt direct a fost la cleanul mai mare. In situatia in care dai in multe agataturi GTM are elongatia foarte mica(e foarte asemanator fluorocarbon) aici erai mai ok cu Stroft Colour sau Fluor. In orice caz mie imi pare ca firul a cedat de la agatat de mult prea multe ori si nu din pricina calitatilor lui. GTM si Fluor sunt printre cele mai bune mono pe care le-am pescuit. Eu nu am probleme de astea chiar daca nu ma inscriu in tipare. Pe linia principala fir de 0,10mm ASSO si inaintasul de 0,20 mm Stroft Colour exact invers ca pescuitul la baboi. Nu ai vrea sa vezi in ce ape dau si cat agat. Nu mi s-a intamplat in ultimii 3 ani sa rup firul, iar daca rup se rupe de la forfac, astfel incat linia principala e neatinsa. Forfacul mai are si alta proprietate aceea ca asigura legatura intre 2 linii fara a avea liniile fixate pe nod direct cu spire ci prin bucle. E adevarat usor inestetic, insa am tot timpul la mine 3 strune de schimb. Si am avut agataturi in care agrafa s-a deformat.
O alta recomandare este sa-ti cumperi un dezgatator-te costa 45 lei, vezi rubrica dedicata. O sa fie cea mai buna investitie a ta. Am scos salmouri de la hornet pana la bullhead din bulboane in care n-aveam nicio sansa de scoatere.

Okama

Somn
Iti recomand sa folosesti struna si nu pe fir direct nod. In situatia in care ai avut multe agatari inainte, struna o schimbi foarte simplu, mono rezista dar daca ai agatat de multe ori schimbi inaintasul(struna). Nu inteleg cum ai pierdut primul vobler s-a rupt firul daca era intact nodul? Sau nodul si-a eliberat spirele? Ca zici ca rupt direct a fost la cleanul mai mare. In situatia in care dai in multe agataturi GTM are elongatia foarte mica(e foarte asemanator fluorocarbon) aici erai mai ok cu Stroft Colour sau Fluor. In orice caz mie imi pare ca firul a cedat de la agatat de mult prea multe ori si nu din pricina calitatilor lui. GTM si Fluor sunt printre cele mai bune mono pe care le-am pescuit. Eu nu am probleme de astea chiar daca nu ma inscriu in tipare. Pe linia principala fir de 0,10mm ASSO si inaintasul de 0,20 mm Stroft Colour exact invers ca pescuitul la baboi. Nu ai vrea sa vezi in ce ape dau si cat agat. Nu mi s-a intamplat in ultimii 3 ani sa rup firul, iar daca rup se rupe de la forfac, astfel incat linia principala e neatinsa. Forfacul mai are si alta proprietate aceea ca asigura legatura intre 2 linii fara a avea liniile fixate pe nod direct cu spire ci prin bucle. E adevarat usor inestetic, insa am tot timpul la mine 3 strune de schimb. Si am avut agataturi in care agrafa s-a deformat.
O alta recomandare este sa-ti cumperi un dezgatator-te costa 45 lei, vezi rubrica dedicata. O sa fie cea mai buna investitie a ta. Am scos salmouri de la hornet pana la bullhead din bulboane in care n-aveam nicio sansa de scoatere.
Esti cam pe langa subiect. Omult zice ca e firul prost. Oricum, struna la clean imi pare putin exagerat.
vasi25 cel mai mult imi lace la clean nono de 0.22, cauti o firma mai de doamne ajuta la tine in oras, tragi de fir si daca taie la degete fara sa se rupa, e ce treb. La fel testezi si la nod

Mal

Salau
Esti cam pe langa subiect. Omult zice ca e firul prost. Oricum, struna la clean imi pare putin exagerat.
vasi25 cel mai mult imi lace la clean nono de 0.22, cauti o firma mai de doamne ajuta la tine in oras, tragi de fir si daca taie la degete fara sa se rupa, e ce treb. La fel testezi si la nod
Nu am pretentia ca le stiu pe toate. Dar stiu citi. Omul a zis ca a agatat de multe ori, nu a zis cum a pierdut primul vobler,(de asta am si cerut lamuriri, ca se deduce ca nodul era intact, asta inseamna ca firul era intreg, pana la nod nu?) ca a verificat nodul, ca a rupt la sfarsit. La mine merge struna in conditii grele brici. Dupa cum merge si forfacul de crap de numa numa. Nu stiu daca stie cleanul ca folosesc chestii de crap dar mi-e ca-i place. Si la clean si la pastrav. Am mai spus-o si anterior si toate filmuletele postate anul asta sunt cu struna in cauza. nu este excesiv deloc, dupa cum nu e nicio problema sa dau cu inaintas fluoro sau puternic colorat.

Ca sa nu existe discutii inutile precizez ca prind mult clean pe an, iar de regula nu ma bag in seama daca nu stiu sau nu am testat. Pentru restul exista youtube. Evident nu recomand nimanui ce fac eu, poate omului ii foloseste. Evident si varianta ta cu 0,20 mm e foarte buna, dar cu conditia ca monoul sa aiba elongatie mai mare GTM e stiff.

de asta am si cerut lamuriri, ca se deduce ca nodul era intact, asta inseamna ca firul era intreg, pana la nod nu
@Mal,eu înțeleg de aici ca omul nu folosește înaintaș la mono(mi se pare ciudat sa dai cu înaintaș la mono) și cred ca se referea la nodul de la agrafă sau direct de vobler.
"ma gandeam ca nu am facut nodul cum trebuie, pun alt vobler un Jaxon, verific nodul, tot ok"
Adică face alt nod, il verifică și iar rupe. peacefingers

Mal

Salau
@Mal,eu înțeleg de aici ca omul nu folosește înaintaș la mono(mi se pare ciudat sa dai cu înaintaș la mono) și cred ca se referea la nodul de la agrafă sau direct de vobler.
"ma gandeam ca nu am facut nodul cum trebuie, pun alt vobler un Jaxon, verific nodul, tot ok"
Adică face alt nod, il verifică și iar rupe. peacefingers
Corect, asta se deduce ca leaga pe direct. Dar nu zice cum rupe din prima, rezulta ca ramane fara vobler dupa agatatura, adica ceva nu i-a mers din instalatie. Cunoscand firul in cauza e foarte posibil ca nodul sa se fi desprins din agrafa, daca n-a legat-o corect. 0,18mm te taie la mana garantat.(e pe la 2,80 kg rezistenta) De asta zic ori a tras prea tare in agatatura(si am tras de firul asta si eu ca nebunul) ori nodul s-a desfacut la primul vobler.

Cu struna folosita da eu o folosesc si la mono simplu si la combinatii fluorocarbon/STROFT GTM, pe linii principale obligatoriu si la textil de cand Calin mi-a dat wurgeru. Pe textil cu nod dublu uni knot, pe restul forfac bucla/bucla. Imi permite asa cum am mai spus sa fie moale la rupere in caz de ceva sa folosesc forfacul pe post de semn vizual in aprecierea distantei la care evolueaza naluca si nu in ultimul rand sa schimb rapid strunele intre ele. De exemplu cand e frig dau cu agrafe mai mari duolock, vara sau cand e cald merg cu agrafe easylock de fly, care-s mici si pot fi schimbate usor.

Din ce spune mie nu-mi pare de vina firul absolut deloc, dar in combinatia data o struna mai elastica decat linia principala oricum ii aduce o imbunatatire majora. Textil sau fir fara elongatie la clean nu e ok.Daca le combini cu struna elastica e ok. Evident sunt doar observatiile mele, fiecare foloseste ce crede. Eu nu am rateuri cu ceea ce spun. Imi tremura mana de la batranete sau nevasta ma trimite la lidl, dar astea-s alte povesti.

Ultima editare:

motoucle

Biban
O fi dintr-un lot mai prost. Cu GTM de 0.16 dau si eu si pierd voblere cu galeata dar nu din cauza firului. Nu folosesc struna si nici agrafa, leg mereu direct pentru ca inca tot nu am gasit agrafa mica cu care sa mi se para mai usor de schimbat naluca decat sa fac un nod.

Gtm de 0.18 e de fapt 0.20,0.16 e real 0.18 si 0.14 e aprox 0.16.Este un fir bun dar mie imi pare ca si pierde destul de repede calitatile...conteaza si apa pe care dai,daca e cu suspensii se incarca si daca nu l stergi dupa pescuit in 3-4 partide se cam coace. Este rezistent la nod dar nu si la ciupiturile pe care le poate incasa cand pestele se zbate si varfurile ancorelor il freaca.Cel mai frecventa asta se intampla cand dai la pastrav dar si clenii pot fi bataiosi.

vasi25

Oblete
daca cuantifici asa pescuitul, cred ca mai bine treci pe feder
Eu ma refeream ca paguba materială era infimă fata de nervi pe care i-am avut

FFolosesc agrafe cu vârtej pentru a evita incalcituri pe fir cand dau cu rotative.
A fost a doua rola de GTM pe care o folosesc tot de 0.18. Am pierdut voblere si cu aceea daR nu asa de usor.
Eu sunt convins ca firul a fost dintr-un lot prost.Nu stiu numele nodului pe care îl folosesc( fac firul in doua, fac o bucla strang usor si mai fac una,dupa care trec firul prin ochiul vârtejului si introduc agrară prin cercul firului. Nu stiu daca se intelege la ce ma refer.Mereu am folosit nodului asta,fara avea probleme).
Efectiv firul se rupea in mana, si un copil de 5ani il putea rupe fara probleme.
Voi incerca un 0.22 de la alta firma, GTM-ul nu mi-a placut si din cauza memoriei foarte mare.

Dori

Salau
...pe langa varianta clasica ce consta in a trece printre degete firul, spre a vedea daca daca exista noduri/ciupituru, de multe ori este necesara si o verificare a primilor metri din fir spre a vedea daca s-a ,,intins" sau nu, adica daca s-a subtiat.

Cum s-a spus deja, fie firul a avut defecte de fabricatie, a fost prost intretinut sau a adunat mizerie din apa si asta l-a facut sa se uzeze prematur - unele ape sunt poluate cu chimicale care afecteaza calitatile firului. Dupa fiecare agatarura e bine sa se verifice starea sa si sa fie schimbat cateodata si nodul poate fi gresit... sau prost strans - este bine sa umezesti firele inainte de a le strange definitiv deoarece, prin frecare se afecteza firele.

Fir intins.

vasi25

Oblete
imi pare rau ca cei 100 de lei au fost interpretati asa.Daca stiam ca se intelege asta o dadeam si eu in "bani e harti".
...pe langa varianta clasica ce consta in a trece printre degete firul, spre a vedea daca daca exista noduri/ciupituru, de multe ori este necesara si o verificare a primilor metri din fir spre a vedea daca s-a ,,intins" sau nu, adica daca s-a subtiat.

Cum s-a spus deja, fie firul a avut defecte de fabricatie, a fost prost intretinut sau a adunat mizerie din apa si asta l-a facut sa se uzeze prematur - unele ape sunt poluate cu chimicale care afecteaza calitatile firului. Dupa fiecare agatarura e bine sa se verifice starea sa si sa fie schimbat cateodata si nodul poate fi gresit... sau prost strans - este bine sa umezesti firele inainte de a le strange definitiv deoarece, prin frecare se afecteza firele.

Fir intins.
Aici ai dreptate, s-ar putea ca toate sa fie valabile.Si multumesc pentru sfaturi, le voi lua in considerare.
Cred ca lipsa mea de experienta si putin ghinion a dus la toate astea. A fost ceva ne mai intalnit pentru mine, chiar aveam incredere in Stroft.

Sus