Ce pagube am avut azi

Okama

Somn
imi pare rau ca cei 100 de lei au fost interpretati asa.Daca stiam ca se intelege asta o dadeam si eu in "bani e harti".
Hai, ca mi-a placut asta.
Nu iti face griji, mai sunt si care comenteaza la trolling.
Cateodata firul se mai deterioreaza si de la soare/depozitare prin magazine, etc.
Pt clean preferabil un fir cat mai moale, cu elongatie respectabila si “memorie” cat mai mica. Cand e nou, e bine sa intinzi 20-30 m, cat folosesti uzual in lansare.
Eu am gasit dimensiunea de 0.22 ca fiind cel mai bun compromis intre rezistenta si distanta de lansare la spinning, tine cam 4kg.
Firul cat mai rezistent la clean e important pt agataturi, ai tendinta de a lansa milimetric la buza crengii, acolo sta cel mare :)) si pana iti faci mana, e bine sa reziste firele.

Dori

Salau
imi pare rau ca cei 100 de lei au fost interpretati asa.Daca stiam ca se intelege asta o dadeam si eu in "bani e harti".

Aici ai dreptate, s-ar putea ca toate sa fie valabile.Si multumesc pentru sfaturi, le voi lua in considerare.
Cred ca lipsa mea de experienta si putin ghinion a dus la toate astea. A fost ceva ne mai intalnit pentru mine, chiar aveam incredere in Stroft.
Apoi na, niciodata sa nu ai prea mare incredere intr-un lucru. Niciodată nu poti prevedea totul. Cu un fir textil, spre exemplu, pe care il folosesc s-a intamplat la fel. La un moment dat s-a frecat de ceva ciment si nu mi-am dat seama exact pe ce lungime deoarece era in lanseu. Firele s-au subtiat/rupt si durabilitatea firului a scazut. La un moment dat am ,,proiectat" naluca fara a mai avea ce recupera, sa nu mai zic ca am pierdut si in structura cateva jiguri.

Nodul este, adeseori, un punct slab. In functie de nodul ales, firul se comporta altfel la nod. Sa nu uiti sa umezesti firul la nod pentru a-l face mai ,,alunecos" si astfel sa se aseze mai bine.

De regula, se zice ca nodul scade ,,calitatile" firului si puterea lui de ,,tractiune".

Si ansamblul mulineta-lanseta-naluca poate duve la uzarea prematura a firului. Naluca prea grea, stopajul abrupt al nalucii la momentul cand atinge apa, frana prea puternica/stransa sunt doar cateva aspecte pe care le vei intelege/interpreta mai bine in timp.

Fjr intins!

Aurel

Somn
Un fir pe care l-am folosit la clean (cand am dat cu mono) si caruia nu am ce să-i reproșez e cel din imaginea atașată mai jos. Elongatie mica, rezistenta destul de buna si vizibilitate suficientă cat sa sti pe unde se află nălucă. Am folosit varianta de 5 lbs. Pentru curent puternic pe Olt și lanseuri lungi in general folosesc textil subțire, 0,4# si 0,6#, la mine a funcționat bine! In zonele unde e curent moderat sau nu e, varianta de mono din imagine.
Screenshot_20191109-063056_Samsung Internet.jpg

vasi25

Biban
Hai, ca mi-a placut asta.
Nu iti face griji, mai sunt si care comenteaza la trolling.
Cateodata firul se mai deterioreaza si de la soare/depozitare prin magazine, etc.
Pt clean preferabil un fir cat mai moale, cu elongatie respectabila si “memorie” cat mai mica. Cand e nou, e bine sa intinzi 20-30 m, cat folosesti uzual in lansare.
Eu am gasit dimensiunea de 0.22 ca fiind cel mai bun compromis intre rezistenta si distanta de lansare la spinning, tine cam 4kg.
Firul cat mai rezistent la clean e important pt agataturi, ai tendinta de a lansa milimetric la buza crengii, acolo sta cel mare :)) si pana iti faci mana, e bine sa reziste firele.
Adevarul e ca pescuiesc mult in curent, si asta poate uza firul prematur. Da trec la 0.22, sunt si avati prin zona, ma ajuta mai mult.Si stiu o treaba
Va multumesc pentru sfaturi.

Cu cat cresti diametrul cu atat alterezi evolutia nalucii mai ales daca sunt de dimensiune mica.O optiune ar fi sa folosesti fluorocarbon de dimensiuni mici (max 5 lb=0.19).

vasi25

Biban
Stiu, dar nu folosesc naluci sub 3g, pentru ca nu am avut rezultate bune la ele, majoritatea sunt de 4-5g, cele mai prinzatoare pentru mine.Somesul fiind un rau mai mereu murdar prefer naluci cu vibratie puternica.

Dori

Salau
1 salmo hornet de 2.5 cm, culoare BE, de clean..

1 lingura ee stiuca, parca Misu.

4+ jiguri cu tot tacamul.

Cred ca abandonez pescuitul la stiuca pentru o vreme sau cel putin pescuitul la 2 specii in aceeasi partida.. prea mult echipament de carat.

Astazi am incercat la clean, stiuca si biban. Ma asteptam sa dau de bibanei, dar n-am gasit de nici unii. A plouat mai toata partida de pescuit, de pe la 8 pana pe la 4 si am incercat vreo 3 balti si 1 rau si am mers 5+ km cu 3+kg..

Cred ca voi mai ajunge la pescuit peste vreo 2 saptamani si atunci ma duc fie la clean la artificiale, fie la clean si biban la artificiale (2 bete ul), fie voi insista pe o balta unde este biban mare, dar nu prea ai cum pescui din pricina ierbii (barca nu am). Trebuie sa vad daca dau de ei la apa mare, apa mica si.. ce marimi prefera.

vasi25

Biban
1 salmo hornet de 2.5 cm, culoare BE, de clean..

1 lingura ee stiuca, parca Misu.

4+ jiguri cu tot tacamul.

Cred ca abandonez pescuitul la stiuca pentru o vreme sau cel putin pescuitul la 2 specii in aceeasi partida.. prea mult echipament de carat.

Astazi am incercat la clean, stiuca si biban. Ma asteptam sa dau de bibanei, dar n-am gasit de nici unii. A plouat mai toata partida de pescuit, de pe la 8 pana pe la 4 si am incercat vreo 3 balti si 1 rau si am mers 5+ km cu 3+kg..

Cred ca voi mai ajunge la pescuit peste vreo 2 saptamani si atunci ma duc fie la clean la artificiale, fie la clean si biban la artificiale (2 bete ul), fie voi insista pe o balta unde este biban mare, dar nu prea ai cum pescui din pricina ierbii (barca nu am). Trebuie sa vad daca dau de ei la apa mare, apa mica si.. ce marimi prefera.
Pacat, se mai intampla.
Am avut rezultate bune la clean in ultimul timp, la voblere de marimi mai mari 4-5cm chiar si 5.5. In culori tari, albastu cu alb/argintiu mai ales ,rosu, portocaliu, in schimb nici o muscatura la FT ce-i drept nici nu am insistat.La mine asa a mers, pe apa destul de murdara.

Salut. Paguba depistata ieri .... pastila inelului de varf al lansetei de clean pastrav (st croix trout plus tps64lf2) a disparut.... la o verificare mai atenta am vazut ca si inelul se misca putin.... cum recomandati schimbarea? am tras de el dar nu iese, are doar un mic joc.
Conform specificatiilor de pe internet, inelele sunt fuji alconite k. Aveti idee care este de inel de varf sic sau alconite cu pastila cea mai mica in diametru?
Lanseta are montaj micro, dar mi am prins urechile in catalogul fuji.

Si a doua intrebare.... este ok daca incalzesc putin varful si il scot? apoi noul varf il fixez cu putin baton de lipit sau mai bine cu picatura gel?

merci!

Boje

Biban
1. Masoara cu un subler exteriorul pastilei inelului urmator. Cat are acolo trebuie sa aibe si varful.
2. Incalzit cu bricheta de la distanta, cam 4 cm si max 5 sec. In caz contrar poti afecta varful blancului . Pentru lipire , in nici un caz picatura, se usuca instantaneu si nu il mai poti alinia. Cauta orice adeziv bicomponent de 5 min ca sa ai timp sa il centrezi/aliniezi.

1. Masoara cu un subler exteriorul pastilei inelului urmator. Cat are acolo trebuie sa aibe si varful.

Merci de raspuns. Dimensiunile din catalogul fuji, sunt interiorul sau exteriorul pastilei? inelele de pe lanseta sunt cele mai mici pe care le am vazut pana acum.
Si in ceva, lacul pus peste baza inelului de varf, este doar o fitza, sau are vreo functionalitate? inelul nu pare sa fie din ala care necesita matisaj.

Boje

Biban
Dimensiunile Fuji sunt la exteriorul pastilei.
Lacul la care faci referire are rol mai mult vizual. Probabil ca si rol de siguranta , dar intr-o masura mica.

Wurger

Somn
Mi s.a intamplat rar, cu fir care se uda, sa se innoade pe varf care nu avea lac. Lanseta Lamiglas cu inel de varf Fuji, dar fir kastking x4.
Dupa ce i.am pus lac nu s.a mai intamplat. Am folosit lac cu polimerizare UV.

Sus