Ce pagube am avut azi

deocamdata nu, foarte probabil ca nici nu se va intampla.
Ontopic, am incercat sa reglez frana pe un combo de clonc, penn 560, fir...de clonc si bat rapture xxh , ceva pana in 200 g, nou. Poc, pa, la revedere roflmaooo roflmaooo
Penn-ul era de clonc, firul era de clonc , somnul era de clonc insa joarda era de un clonc mai light gofishing ... Ori poate ti-a intrat vreun monstru greucean care iti facea praf poate scule mai tzapene si mai scumpe. L-ai tinut macar putin , l-ai simtit bine ce poate ori a pleznit batul rapid ? Da-ne cateva detalii daca tot ne-ai starnit.

Mal

Somn
Ca tot e vorba de pagube....5 voblere în 2 ore.
Vreo 3 Rapala și 2 Lucky John
Cel mai "păgubos" dar și relaxant pescuit este la clean. Aici vorbesc de locurile unde îl caut eu
Unul din motivele pentru care am renuntat complet la ULcrank. Am pierdut vreo 5 pana acum inclusiv 2 in Delta anul asta. Am prins de toate la el, bibani, strapi, marlite mai putin clean. Cred ca voblerul are niste probleme constructive desi evolueaza bine, nu formidabil, dar bate bine. Barbeta este aiuritor de mare comparativ cu corpul, fapt care permite agatarea instant in orice e in apa, iar ancorele sunt prea mari la acel corp mic si rotund. Daca apa e curata si pe lac dar fara agataturi merge uns. In rest, agata grav de toate. Chiar de plictiseala am dat cu Dorado de 3,5-4,5 sau Chubby in aceleasi zone in care au ramas rapalele, n-au fost probleme. E clar un vobler care nu trece de obstacole. Conteaza foarte putin ce mana sau talent ai, e chestiune de timp pana il pierzi, iar la clean numai ape fara obstacole nu sunt.
jos palaria

Unul din motivele pentru care am renuntat complet la ULcrank. Am pierdut vreo 5 pana acum inclusiv 2 in Delta anul asta. Am prins de toate la el, bibani, strapi, marlite mai putin clean. Cred ca voblerul are niste probleme constructive desi evolueaza bine, nu formidabil, dar bate bine. Barbeta este aiuritor de mare comparativ cu corpul, fapt care permite agatarea instant in orice e in apa, iar ancorele sunt prea mari la acel corp mic si rotund. Daca apa e curata si pe lac dar fara agataturi merge uns. In rest, agata grav de toate. Chiar de plictiseala am dat cu Dorado de 3,5-4,5 sau Chubby in aceleasi zone in care au ramas rapalele, n-au fost probleme. E clar un vobler care nu trece de obstacole. Conteaza foarte putin ce mana sau talent ai, e chestiune de timp pana il pierzi, iar la clean numai ape fara obstacole nu sunt.
jos palaria
UL Crank este clar un vobler prinzator. Asa ca am incercat imbunatatiri. Pe coada am pus tripla de 12 iar pe burta carlig dublu fara inel despicat si orientat cu varfurile spre burta voblerului. Aprope de loc agatari de atunci.

Mal

Somn
UL Crank este clar un vobler prinzator. Asa ca am incercat imbunatatiri. Pe coada am pus tripla de 12 iar pe burta carlig dublu fara inel despicat si orientat cu varfurile spre burta voblerului. Aprope de loc agatari de atunci.
Problema nu e joaca cu ancorele, aia e simplă și personal se poate chema îmbunătățire doar la anumite voblere. Ultimele 3 pierdute erau armate cu un singur cârlig in coada de 6 owner s55 m și respectiv fudo pentru minnowuri. Ancora de burta la un vobler de 3 cm e o gluma excesiva. Cu ele armate astfel nu am avut niciun rateu la strapi și nici mârlițe. Scos total cel de pe burta.
Problema reală este barbeta care e cat voblerul. La care daca adaugi comportamentul în repaus cu capul in jos, înseamnă fix agățare in obstacol. Ca sa fie și mai nasol după ce că e lunga si lata până la jumate are o depresiune/ adâncitură, înainte de inel, care îți prinde firul in orice vrei tu, dacă lași moale firul face bucla instant... Mai am doua voblere in trusa, unul are barbeta pilita de la obstacole, dar singurul motiv pentru care mai este e că am făcut baie de 3 ori după el, ultima dată l-am scos dintr-un copac adus de viitură de pe la 1,80 m adâncime, norocul meu fiind că în timp ce mă legănam că babuinul pe copac in mijlocul râului, firul de pe lanseta a fost întins de curent și s-a dezgatat, dar era înțepenit in barbeta. Pentru un vobler de căutare , îmi pare aiurea conceput, că pentru asta e de folosit să-l arunci la 40 m nu în fața bocancului. Iar în 40 m pe râuri cu curent mediu și lățime mare e imposibil sa dai in apa curata. Cu atât mai mult cu cât eu merg mult și rar mă întorc sa dau in ape cunoscute, că alea s braconate . Pentru mine acest vobler este cu mult sub Blagier, Alaska, Invader de la dorado, Goldy vibromax, cranky de la Sp ca sa nu vorbesc de medium runnerele de la Hmkl. Și Haira e peste deși nu este un vobler pe care-l prefer la clean pentru apele în care dau.
Evident barbeta are și menirea de a ajuta la sărirea obstacolelor. Vezi ce face megabass cu crankurile lor. Ul crank eșuează clar și fără drept de apel
Mă bucur că-ți aduce satisfactii, mie mi-a adus mai mult frustrări deși a prins peștișori. Adică mai puțin pescuiesc cu el, mai mult fac baie, că deja 40 de lei e un buchet de euri la KFC.

Wurger

Somn
Esti primul pe care îl aud ca i se agata barbeta in obstacole. Poate totusi nu am inteles bine.
Pe de alta parte, mi s-a agatat (infundat) firul in lutul de pe Dunare (pragul de sub apa) de ziceai ca e ancora infipta in butuc. Incet incet, cu pompari, ii faci loc si iese.
La clean, intr-adevar, o singura ancora finuță in coada, face treaba si la cleni mai mari daca ai loc de manevra. Nu stiu de ce au facut Salmo Tiny cu 2 ancore. In afara de situatia ca ar vrea sa vanda mai multe.

Ca tot vorbeam de pagube… :)
FD29C780-FB45-414E-BF32-014CD729834C.jpeg
și am spus ca nu mai beau…habarnam
PS: s-a întâmplat la locul de campare (nu pe un drum public)… pentru cârcotași…

adiwolf

Moderator
Membru personal
p'acolo a trecut un bolovan !
ati dat dupa urs cu pietre sau ce dracu s-a intamplat?! ca nici pietre nu prea sunt pe zona aia gandescccc

Sus