Ce pagube am avut azi

miker2ka

Stiuca
Si reparatia la dl. Bolota
20220312_124527.jpg

anem

Stiuca
Schumi ... din pacate este a patra oara cand rup piesa aia de la o Daiwa. de altfel in video si vede si cat de bine functioneaza anti/returul ...

din pacate chestia asta m-a costat un peste cu care rareori am placerea de a ma intalni. sper sa fie mai bine data viitoare ...

davidg

Salau
Mulineta aia ar trebui decorata, tinand cont de misiunile imposibile la care ia parte.
Firul pare mult peste specificatiile mulinetei, iar fortele la care e supusa... amaaaazed
Nu-i de mirare ca nu e primul incident de acest fel.
Cred ca o mulineta de baitcasting ar face drilul mai sigur, si combo-ul nu ar da cantarul peste cap. Altfel, nu cred ca exista mulineta de spinning sub 5-600gr care sa duca asa ceva, tinand cont de specificatiile producatorului.
Numai bine!

anem

Stiuca
david ... nu caut sa intru in polemica sau orice chestie de genul asta, doar imi doresc o discutie ... deci te rog sa o iei ca atare ...

mulineta aia din punctul meu de vedere este departe de a fi premiata ... lasand la o parte anti-reversul care nu a functionat cum trebuie, piesa aia nu trebuia sa cedeze.

folosesc FIX aceeasi piesa atat la modelele de 1500 cat si la cele de 3500 (nu stiu mai mari pentru ca nu am) ... ceea ce nu mi se pare normal. stiu ca se potrivesc pentru ca voi inlocui piesa aia cu una de la un Advantage de 1500 care deja am verificat si se potrivesc.

firul este dat ca ar tine pana in 20 de kg ... care stim ca niciodata nu este respectat. dar sa zicem prin absurd ca ar tine cele 20 de kg, iti spun sigur ca lanseta in cauza nu tine mai mult de 7, maxim 8kg forta (am rupt una identica facand teste si demonastratii prin casa :D )... in timp ce cei de la Daiwa dau mulienta ca ar avea o frana ce tine 10kg ...

Screenshot 2022-05-10 155603.png

te asigur ca frana mea nu depasea 7kg forta, deci cu mult sub cele 10 declarate de producator. ca atare, piesa aia care a cedat ar trebui sa tina cel putin 10kg forta ... ceea ce nu reuseste sa o faca, asta e a patra piesa rupta ...

asta este, trebuia sa intre pe celalalt combo si l-as fi dat afara in putin peste 10 minute ... ramane pe data viitoare ...

numai bine ...

davidg

Salau
anem, multumesc pentru raspuns si pentru info. E clar ca stii ce faci si cu ce sa faci, si o faci bine peacefingers Am observat la tine tendinta de a folosi mulinete mai mici decat ar folosi alti pescari, este stilul tau, il stapanesti, ti-l asumi, respect pentru ce scoti pe mal cu aceste scule. Am optat pentru Shimano Stradic 2500 CI4 FB dupa ce am vazutin videoclipurile tale cat tragi tu de ea si rezista thumbup
Observatiile mele erau la modul general, ca inginer pasionat de partea tehnica a mulinetelor. Strict tehnic vorbind, firul este clar supradimensionat pentru acea mulineta, cat si fortele la care o supui. In caz ca s-ar ajunge la o eventuala solicitare de garantie, producatorul ar fi complet indreptatit sa declare ca s-au depasit specificatiile admise pentru acea mulineta, si de asta a cedat.
In general asta e piesa care cedeaza atunci cand se trage foarte tare de fir, cateodata chiar rotorul.
O observatie, daca imi permiti - modul in care a cedat piesa aceea poate indica o strangere excesiva a surubului de la galet. Din pacate sunt foarte putine mulinetele la care bratul pickup-ului e de metal, iar o strangere excesiva va crea foarte usor fisuri in materialul compozit, care vor facilita ruperea piesei.
Spor in continuare!

anem

Stiuca
anem, multumesc pentru raspuns si pentru info. E clar ca stii ce faci si cu ce sa faci, si o faci bine peacefingers Am observat la tine tendinta de a folosi mulinete mai mici decat ar folosi alti pescari, este stilul tau, il stapanesti, ti-l asumi, respect pentru ce scoti pe mal cu aceste scule. Am optat pentru Shimano Stradic 2500 CI4 FB dupa ce am vazutin videoclipurile tale cat tragi tu de ea si rezista thumbup
Observatiile mele erau la modul general, ca inginer pasionat de partea tehnica a mulinetelor. Strict tehnic vorbind, firul este clar supradimensionat pentru acea mulineta, cat si fortele la care o supui. In caz ca s-ar ajunge la o eventuala solicitare de garantie, producatorul ar fi complet indreptatit sa declare ca s-au depasit specificatiile admise pentru acea mulineta, si de asta a cedat.
In general asta e piesa care cedeaza atunci cand se trage foarte tare de fir, cateodata chiar rotorul.
O observatie, daca imi permiti - modul in care a cedat piesa aceea poate indica o strangere excesiva a surubului de la galet. Din pacate sunt foarte putine mulinetele la care bratul pickup-ului e de metal, iar o strangere excesiva va crea foarte usor fisuri in materialul compozit, care vor facilita ruperea piesei.
Spor in continuare!

interesanta partea aia cu strangerea excesiva ... nu m-am gandit si ar putea fi o chestie. voi fi atent data viitoare sa nu strang excesiv si vedem daca se rupe iarasi sau nu :) ...

da, la modul general fac tot posibilul sa folosesc cel mai usor ansamblu cu putinta pentru pestele pe care il vizez. nu stiu daca neaparat imi abuzez sculele cat as spune ca nu le menajez. pentru mine, daca o mulineta este data ca ar avea frana de X kg ... pai pot sa fac ce vreau cu ea atata timp cat nu depasesc acel X :D ...

si ca tot ai pomenit de Stradic-ul ala. intr-una din ultimele partide, dupa ce am asezat-o in nisip si am scufundat-o in apa dupa aia, am observat un sunet ciudat cand recuperam un peste. sunetul a disparut dupa ce am scufundat-o :D inca o data in apa, dar ajungand acasa am zis ca poate ar fi cazul sa o deschid pentru a vedea daca au avut loc ceva daune ...

cu ocazia asta (cautand cutia pentru a vedea exact schema) am gasit si fluturasul pentru garantie si am vazut ca mulienta a fost cumparata in data de 21 august 2017 ... deci peste vreo 3 luni si putin face 5 ani de zile ... 5 ani de zile in care nu a fost deschisa niciodata, cu exceptia uleiului pus la galet in mod ocazional si vreunei scufundari in apa pentru a o clati nu i-am facut absolut nici o mentenanta, nici macar o carpa umeda pe ea, 5 ani de zile in care am pescuit-o in mod constant (cel putin 350 de partide) si in care a scos sute bune de pesti ...

deci, dupa 5 ani de zile interiorul era CURAT ca lacrima, nici macar o urma de ceva negreala. efectiv am ramas fara cuvinte cand am desfacut-o, inca se mai vedea vaselina galbena in-o anumita zona, impionsa de angrenaj. cand am vazut cat de bine arata nici macar nu am mai scos piesele, doar am adaugat niste vaselina si am inchis-o la loc avand grija sa ii pun bine toate garniturile. cu ocazia asta am vrut sa vad ce si cum cu rulmentul de la galet ... si am reusit sa rup unul dintre suportii aia de plastica care au rol de distantiere pentru rulment. l-am pus la loc asa cum era, vad dupa primele partide daca va trebuie sa il schimb sau nu ...

in rest ... repet, fara cuvinte de cum arata interiorul mulinetei respective ...

davidg

Salau
Ca sa nu se simta singur Stradicul printre Daiwe, ai putea sa-i iei un frate mai mare naughty
Shimano Twin Power SW 6000PG varianta 2009 are bailarm metalic... De fapt, tot rotorul e metalic. Un tanc de mulineta! Cea mai solida mulineta vazuta de mine vreodata. Antirevers ireprosabil, scapi de problema specifica Daiwa. Totul la superlativ in mulineta asta, si foarte bine etansata (are o garnitura de cauciuc continua intre corpul mulinetei si capacul lateral).

Galetul de la Stradic e capsulat, nu poti scoate rulmentul sa il ungi... Se pare totusi ca poti, cu un pic de perseverenta thumbup

anem

Stiuca
Ca sa nu se simta singur Stradicul printre Daiwe, ai putea sa-i iei un frate mai mare naughty
Shimano Twin Power SW 6000PG varianta 2009 are bailarm metalic... De fapt, tot rotorul e metalic. Un tanc de mulineta! Cea mai solida mulineta vazuta de mine vreodata. Antirevers ireprosabil, scapi de problema specifica Daiwa. Totul la superlativ in mulineta asta, si foarte bine etansata (are o garnitura de cauciuc continua intre corpul mulinetei si capacul lateral).

Galetul de la Stradic e capsulat, nu poti scoate rulmentul sa il ungi... Se pare totusi ca poti, cu un pic de perseverenta thumbup
am vazut ca e capsulat, dar cu un dorn tubular, unii pe net se laudau ca iese ... asa ca am incercat. si a iesit ... dar facut in 2 ...

stii ca atunci cand cumparam Daiwa Seagate-ul asta de 3500 cealalta varianta era un Twin Power de 5000. din considerente financiare, dar si cu speranta ca Daiwa si-a revenit si sa ii mai dau o sansa, am cumparat Seagate-ul ... care chiar imi placea mult de tot exceptand anti-reversul ala si evident piesa aia.

nu e singur Stradic-ul printre Daiwe :) ... chiar daca primele mele 4 mulinete serioase au fost de la Daiwa, dupa ce au dezamagit au urmat fix in oprdinea astea: Biomaster 2500 FB, Biomaster 5000 FB, Saragosa 8000F ... si doar dupa aia a venit Stradic-ul asta. nicicare dintre ele nu m-a dezamagit. de la Daiwa in schimb TOATE au avut probleme.

Săptămână proastă pt mine, xray 732 a pocnit aseară în țeapă din locul de unde fusese reparat(am adus peștele la poză), Varivas abia cumpărată am rupt prin mașină fără să apuc măcar să o folosesc...credeam că am scăpat de rupt lansete Durereeee , Stella nu mai face clicăie cand peștele ia fir...no, sănătoși să fim.

Pi3.14

Stiuca
Săptămână proastă pt mine, xray 732 a pocnit aseară în țeapă din locul de unde fusese reparat(am adus peștele la poză), Varivas abia cumpărată am rupt prin mașină fără să apuc măcar să o folosesc...credeam că am scăpat de rupt lansete Durereeee , Stella nu mai face clicăie cand peștele ia fir...no, sănătoși să fim.
Exact asta am patit si eu cu un tp2015. Nu l.am dus la "doctor" inca. Totul a inceput la pescuit pe vreme foarte friguroasa. Chiar is curios ce poate fi, frana totusi functioneaza fluid...corect. Chiar is curios ce poate fi...
Macar da.ne poza cu pestele....

Sus