Ce pagube am avut azi

anem

Stiuca
anem
fara sa te superi pe mine, eu iti spun cinstit ca nu imi place cum a iesit lucratura.
si la ce pesti ai tu in zona si ce prinzi frecvent......................este doar o chestiune de timp ca acea lanseta sa cedeze.
chiar sunt curios cat va rezista (asta binenteles daca nu o menajezi si o vei pescui ca si inainte)
iti doresc sa te tina cat mai mult, pana la pensionare peacefingers

nici vorba de supărare ... pur si simplu vedem lucrurile diferit. Am observat ca la modul general sunt mai spartan și pun mult mai mult preț pe funcționalitate decat pe aspect.

in cazul asta am foarte puțin material in zona respectiva ... si știind la ce forte este supusa zona in cauza, prefer sa las un surplus de material de siguranța decât sa ma trezesc ca pocnesc lanseta.

Sincer ... nu știu din ce cauza o simt ca va funcționa și nu va ceda lucrarea. Rămâne de văzut in partidele care urmează, pentru ca lanseta sub nici o forma nu va fi menajată ... ori va face treaba cum a făcut-o înainte ori nu o va face ...

Am testat și reparația făcută de dl Bolotă, nu doar ca arată foarte bine dar este și rezistentă, a ținut la un crap sălbatic de 3.5kg.

20231118_160139.jpg
20231118_160110.jpg
20231113_080805.jpg

ambrooo

Stiuca
Printre ultimele iesiri de anul trecut, 26 decembrie. Mi-am luat sotioara si am iesit la o partida de salau pe Olt. Vremea a fost superba insa, pestele nu a cooperat, la finalul zilei avand doar un crapcean agatat de opercul. Ne indreptam cu barca spre locul de iesire cu o viteza de aproximativ 40km/h, cand ne-am oprit brusc, mai mai sa sarim amandoi din barca. Sotia nu a patit nimic, eu mi-am dat doua degete peste cap. Si ce a fost cel mai rau e ca nu purtam siguranta motorului la incheietura mainii. Motorul a ramas turat, insa nu ne deplasam aproape deloc. Am oprit repede motorul si am incercat sa imi dau seama ce am lovit. Dupa ce am ridicat motorul am gasit in aripa de deasupra elicei (cea mai de sus) o scandura infipta in ea. Am indepartat-o si ne-am continut drumul catre iesire. Abia pe mal am observat ca acea aripa s-a rupt. Important este ca am scapat fara sa patim ceva mai rau, iar de acum o sa port siguranta de a motor in permanenta. Nu stiu inca daca defectiunea de la motor o sa influenteze cu ceva rularea barcii, sper ca nu, deoarece ar trebui sa inlocuiesc tot corpul cizmei.
IMG_0365.JPG

Poate o să arunce apă în spatele bărcii… să modifice siajul… dar nu cred ca o să ruleze diferit. Bine ca nu s-a întâmplat ceva grav și ca sunteți sănătoși!

Edi

Stiuca
ambrooo

Nasol cu motorul. Bine ca nu ati patit nimic grav. Mai mult decat sa stropeasca putin mai tare nu cred ca se va intampla. Citind postarea ta mi-am adus aminte ca si eu mai uit sa-mi leg siguranta de mana, asa ca de acum inainte SAFETY FIRST.

anem

Stiuca
anem
fara sa te superi pe mine, eu iti spun cinstit ca nu imi place cum a iesit lucratura.
si la ce pesti ai tu in zona si ce prinzi frecvent......................este doar o chestiune de timp ca acea lanseta sa cedeze.
chiar sunt curios cat va rezista (asta binenteles daca nu o menajezi si o vei pescui ca si inainte)
iti doresc sa te tina cat mai mult, pana la pensionare peacefingers

am rupt-o iarăși …. atac sub picioare, șalău mare … și gata. Primul meu peste de aici:

cum îmi place prea mult lanseta, mai încerc odată … cu mult surplus

55032316-EA09-42FC-B367-D14B96218FA6.jpeg

Vedem cum o fi …

Mal

Biban
Scurt tratat de paguba.

Daca vrei o paguba rapida si mareata citeste regulile pe care le recomand:
1. Nu lua minciog.
2. Daca ziua e proasta garantat plictiseala atunci cand se instaleaza o face si mai proasta.
3. Cand te plictisesti cel mai tare ai toate sansele ca un peste capital sa-ti dea paguba.
4. Dupa ce ai pierdut si pestele si o parte din echipament rememorezi automat ce ai facut aiurea: fir prea subtire, prea lung drilul, prea poze artistice, prea frig afara, prea ca la tara.
5. Cand toate de mai sus sunt indeplinite, ti-o meriti.

Rezumat: dupa o dupa amiaza cu o apa ciocolatie, mare si rece, frig crunt circa 10 grade, cand dai disperat dupa pastrav si la juma de ora intra cativa clenuti, 5 beldite si o cara, cautand repezisul ala magic si fix la ultimul lanseu intra un trenulet montan de peste 2kg, (peste 45 cm)care se dovedeste a nu fi pastrav, care se lupta 2 minute in repezis ca un nebun pana sa se lase pe o parte si care dupa sesiunea video foto langa mal, rupe firul si pleaca cu tot cu inaintas, rotativa preferata, vartejul ala misto si vanfookul ala fara spin, e clar ca bou scrie pe tricou. Ma declar nul.

Maniacs

Salau
Cum naiba ai reușit să prinzi cara?
N-am mai auzit denumirea asta de zeci de ani ... Eu o stiam de prin Moldova, undeva pe râul Ozana, pe lângă Tg Neamț...

• Like
Reactions: Mal

Mal

Biban
Cum naiba ai reușit să prinzi cara?
N-am mai auzit denumirea asta de zeci de ani ... Eu o stiam de prin Moldova, undeva pe râul Ozana, pe lângă Tg Neamț...
Lingurita neagra de 1,5g de la crazy fish. Cara se intalnea regulat in apele de pastrav acum zeci de ani. Fund de piatra/bolovani, nisipos si apa puternic oxigenata, intalnita pe cursul superior al apelor. Batranii in satul bunicilor tot din Neamt ziceau ca unde este cara poti bea linistit din apa paraului. Aveau dreptate. Atunci. Acum sunt fericit ca am vazut-o acolo, pentru ca raul unde am prins-o este plin de pungi, plastice, pampersi si tot felul de gunoaie, precum si plase de pescuit agatate de pietre. S-a adaptat la mizeria umana.
Pastravul este o amintire din copilarie acum asa cum si cara, porcusorul, nisiparnita si mreana vanata sunt raritati. Ori de cate ori le vad imi dau speranta si cam atat.
Pe de alta parte, la pescuit cam stim cu totii ca nu sunt reguli. Sunt cred mai bine de 10 ani de cand prind exemplare mari de clean in cascade, bulboane in curent rapid sau pe treceri rapide in plin curent si apa mica.(cum e cel de mai sus). Au luat locul pastravului extinct si se comporta, cel putin la munte unde dau, fix ca pastravii de altadata. Cand eram copil era o teritorializare perfecta a apelor de rapitori unde era pastrav nu vedeai clean neam. Insa acolo era plin de care, nisiparnite, moine, boisteni si pistruiati.
Am crescut cu ei si atunci cand rar ne intalnim, bucuria este de neegalat. Dar in general, raman si ramanem cu amintirile, a ceea ce puteam avea si am distrus ca "are balta peste". Cum ar fi e proprietatea mea si fac ce vreau cu fiintele astea.
Se vede.
Scuze de offtopic dar mi-ai adus aminte, prin formularea de mai sus, de acele vremuri. Coincid cu ceea ce am trait eu si probabil multi dintre membrii de aici. Dar ca sa pot merge si acum in natura prefer sa uit ce a fost, altfel nu are rost sa mai ies. E o minciuna acceptabila, pe care o inghit bucuros, in fiecare an.

Sus